Skvěle! Tyčkařka Svobodová má stříbro
Výkon na hranici svých možností byl oceněn, tyčkařka Jiřina Svobodová už není jen evropskou šampionkou, ale také halovou vicemistryní světa, když v Sopotech napoprvé skákala 445, 455 i 465 a napodruhé zvládla 470 cm. Právě jediná oprava na poslední zdolané výšce stála svěřenkyni trenérů Lubenského a Ptáčníka ještě lepší výsledek, protože ani vítězka, Kubánka Silvaová, se nedostala výše. "Od dnešního závodu jsem nic nečekala, šla jsem tak nějak skákat a dopadlo to dobře. Jsem fakt strašně šťastná. Za výkon, medaili…," těšilo Svobodovou, s níž si druhou pozici se shodným zápisem podělila Ruska Sidorovová. Pod stupni naopak skončily zkušené Murerová (4.), Rogowská i světová rekordmanka Suhrová (dělené 5.). (Rozhovor s Jiřinou najdete zde.)
Lenka Masná obsadila ve finále osmistovky šestou příčku. V předposledním kole se sice prodrala na třetí pozici, v závěru jí však scházely síly a propadla se na chvost. "Momentálně je to zklamání, protože s těma holkama se dá běžet. To bych ale nesměla nabíhat metry navíc ve druhé dráze. Jenže kdybych sbíhala rychleji, abych měla lepší pozici, někde by se mi to pak vymstilo, což se také stalo," prohlásila svěřenkyně Jiřího Sequenta, pro níž to v Sopotech bylo po loňské Moskvě druhé světové finále v řadě za sebou. "Z tohoto pohledu to je skvělý úspěch, nejlepší výsledek mé kariéry," dodala Masná. Ve světovém výkonu roku 2:00.09 zvítězila Američanka Priceová, větší nadšení tribun však vyvolalo druhé místo Polky Cichocké. Třetí do medailové party je Běloruska Arzamasovová.
Pomyslné konto českého týmu za umístění mezi nejlepšími osmi tak dosáhlo 28 b, což je vyrovnání třetí nejlepšího výsledku v historii samostatné republiky, přičemž více získali naši atleti jen v Paříži 1997 a Maebaši 1999. V letošním pořadí národů se češi dle bodů zařadili na výtečnou desátou příčku na světě, v medailovém žebříčku jsou díky kompletní medailové sadě dokonce sedmí spolu s Kubou a Francií. Oběma pořadím vládnou Spojené státy. "Někteří z našich atletů byli úžasní, někteří dobří, některým to tady
úplně nevyšlo a někteří měli pech. Ale celkově výborné. Ukázali jsme, že v zimě
neexistuje jen biatlon a rychlobruslení a nějaké svázané nohy na prkně," prohlásil v odlehčeném duchu šéftrenér Tomáš Dvořák.
Medailové boje bez české účasti
Mužské překážky nabídly centimetrovou bitvu, vždyť medailisty dělily pouhé dvě setiny! Šampionem se stal Američan Osaghae za výkon roku 7.45 před Francouzi Martinot-Lagardem a Darienem, pro nějž je 7.47 vylepšením osobního rekodu.
Do příběhu finále trojskoku zasáhlo zranění (při třetím pokusu) Kubánce Revého, jenž vedl od druhé série se 17.33. Nakonec se před něj dokázal dostat pouze Rus Adams o čtyři centimetry při své poslední šanci, dvojnásob tak pokazil radost vyslancům "ostrova svobody", neboť tím odsunul na bronz Revého krajana Picharda.
Nekratší sprint v podání žen se stal kořistí Jamajčanky Fraser-Pryceová, která navíc k titulu doběhla ve výtečném čase 6.98. Už nad sedm vteřin, ale stále v kvalitních 7.01 brala stříbro Ahouréová z Pobřeží Slonoviny, překvapivě třetí spurtovala Američanka Bartolettaová (7.06). Navrátilkyně po "zrušené" dopingové kauze a obhájkyně titulu Campbell-Brownová finišovala jako pátá.
Výtečný souboj nabídla podle očekávání mužská výška, byť nakonec hlavní favorit nezvítězil. Rus Uchov totiž zdolal 238 "až" napotřetí, zatímco jeho rival Barším z Kataru napoprvé, navíc to pro něj znamená vylepšení asijského rekordu. Na 240 už se nedařilo ani jednomu z nich. Bronz vybojoval Ukrajinec Protsenko za 236, Američanu Kynardovi nestačilo k medaili 234.
Ženská štafeta odstartovala až poté, co byly vyměněny jedny z bloků, které chybně udávaly nezdařený start. Na trati se žádný zádrhel nekonal, v podstatě od druhého úseku se jasně oddělily medailistky a i když pak ruská finišmanka Ryžovová dotahovala Britku Ohuruoguovou, porazit ji nedokázala. Za zlatem dokráčely Američanky ve složení Hastingsová, Atkinsová, McCororyová (druhý titul), Tateová v čase 3:24.83, Jamajčanky vytáhla na stříbro na třetím úseku Spencerová, která tak poveze domů druhý kov této barvy.
Užuž to vypadalo, že se na půlce obhajoba nezdaří, nakonec však Etiopan Aman na poslední stovce přespurtoval polské duo a své druhé halové zlato získal za čas 1:46.40. Z domácích byl lepší Kszczot, jenž si oproti Istanbulu polepšil o dvě místa, bronz měl brát zkušenější z Poláků Lewandowski, jenže si podle rozhodčích počínal na trati nedovoleně, a tak obdržel poslední z medailí nakonec původně čtvrtý Brit Osagie.
Soutěž dálkařek nenabídla tak napínavou podívanou jako jindy, nicméně medailové výkony svoji kvalitu mají. Zlato získala Francouzka Leuseurová za 685 cm, stříbrno za výkon o 4 cm slabší pak Britka Johnson-Thompsová, která se dosud prezentovala především jako vícebojařka. Na stupně vítězů je doplnila Srbka Španovičová, jejíž nejdelší skok měřil 677 cm.
39letý Američan Lagat se stal nejstarším mužským medailistou HMS, když na trati 3000 m vybojoval stříbro. Nestačil jen na Keňana Ndiku, který jej po výkonu 7:54.94 porazil o 28 setin. Bronz si odveze Etiopan Gebremeskel.
Očekávanou vítězku měla trojka žen. Etiopanka Genzebe Dibabaová, která se nedávno blýskla třemi světovými rmaximy v rozmezí dvou týdnů, vydržela "držet basu" se soupeřkami jen po první dva kilometry, pak už si běžela nikým neatakována svůj vlastní závod. V cíli byla za 8:55.04. Její odstup od soupeřek byl velký, nicméně ne zas tolik, stříbrná Keňanka Obiriová zaostala o 2.68 vteřiny. Pro bronz si doběhla exmílařka Džamalová reprezentující Bahrajn.
Závěr vydařeného šampionátu přinesl i to, co mu dosud chybělo - a sice halový světový rekord. Postarali se o něj američtí čtvrtkaři, jejichž kvartet Clemons, Verburg, Butler a Smith zaběhl čas 3:02.13. Popravdě řečeno, není to nejlepší čas historie, nicméně výkon jejich předchůdcu z Fayeteville nebyl za rekord uznán. Druzí dnes byli Britové, třetí v národním rekordu 3:03.69 Jamajčané.