Skvělí Češi na úvod halového šampionátu

Skvělí Češi na úvod halového šampionátu
Aktuality
pátek 7. března 2014
Čtyři z pěti závodníků, kteří se představili v prvním soutěžním bloku HMS, dokázali postoupit do dalších bojů, dva z nich rovnou do finále.

Jako první z českých závodníků vstoupila do bojů Denisa Rosolová, která absolvovala svůj rozběh na 400 m. A to velmi úspěšně, neboť jej vyhrála ve svém letošním maximu a šestém nejlepším čase prvního kola 52.37, o tisíciny před Američankou McCororyovou. „Myslela jsem, že to holky rozběhnou rychleji a že se za nimi vyvezu, ale byly opatrné, tak jsem za to výjimečně vzala já a sbíhala jako první. Pak jsem se chvíli vezla za Američankou a když jsem viděla, že závěr trochu vypouští, zkusila jsem ji předběhnout kvůli dráze pro semifinále. Vyšlo to o milimetry, nejspíš mám o něco větší prsa, ač se to nezdá,“ prohlásila po doběhu svěřenkyně Martiny Blažkové, která se už může chystat na večerní semifinále, v němž ji čeká šestá dráha. „Když mě necháte vyklusat a zregenerovat, tak mi ještě nějaké síly zbydou,“ dodala s úsměvem Denisa.

Postup do večerního semifinále si zajistila také Rosolové mužský protějšek z disciplíny, halový i venkovní mistr Evropy Pavel Maslák. Nebylo to však bez komplikací, protože oproti plánu sbíhal až jako čtvrtý a musel tedy soupeře obíhat. Nakonec se mu povedlo vybojovat druhou, přímo postupovou pozici za zkušeným Bahamanem Brownem. "Čekal jsem, že se to bude vyvíjet jinak, rozhodně jsem nepočítal, že poběží všichni až takhle rychle, ale stalo se. Věděl jsem, že se dostanu na to druhé místo, ale chtěl jsem i na to první. Je to blbé kvůli losu do semifinále, uvidím, jaké budu mít štěstí," prohlásil 23letý svěřenec Dalibora Kupky, jemuž časomíra ukázala 46.01. "Jsem trošku zklamaný, protože jsem běžel druhý nejlepší čas ze všech rozběhů a bude z toho třetí nebo čtvrtá dráha. Mrzí mě to," dodal Maslák, jemuž los nakonec přisoudil pro semifinále dráhu třetí.

Premiéru na světové akci má za sebou koulař Tomáš Staněk. 23letý svěřenec Petra Stehlíka si vedl zdatně, byť na finále to nestačilo. Po výkonu 20.06 z druhé série obsadil dvanáctou příčku. Na večerní finále, kam postoupilo osm nejlepších, bylo potřeba alespoň 20.26. Dál jdou všichni favorité v čele s Němcem Storlem a Američanem Whitingem.

Jakub Holuša bude ve finále patnáctistovky! halový vicemistr světa z předloňského Istanbulu, kde ovšem závodil v běhu na 800 m, bravurně zvládl taktický závod a vyrovnal se i s četnými strkačkami, které na trati podstoupil. "Nějaké lokty o pozici tam proběhly, ale to je normální. Využil jsem svoje ramena, která mám oproti ostatním širší a udělal si tam prostor, abych měl pozici. V hale není čas, člověk musí být vepředu, aby ho nezavřeli do zatáčky. Snažil jsem si to hlídat, abych byl vepředu, jsem rád, že to vyšlo," těšilo 26letého svěřence Jiřího Sequenta. Druhou postupovou pozici vybojoval v souboji s Etiopanem Gebremehdinem i díky pádu do cílové pásky. Ukázalo se to jako klíčové, neboť jejich rozběh byl ze všech tří nejpomalejší. Boj o medaile je na programu v sobotu ve 20 hod. Co od něj Jakub očekává? "Na patnáctistovce člověk nikdy neví. Buď to někdo rozběhne a poběží se rychle, nebo to bude vypadat takhle, že se bude klusat a na dlouhý finiš a ukáže se, kdo je na tom nejlíp v poslední pětistovce. Pak bude rozhodovat taktika, pozice, lokty a kdo bude mít víc sil v závěru. Osobně určitě nebudu tahat, ale jinak je mi celkem jedno, jak se poběží. Budu připravený na obojí," vyhlašuje Holuša. 

Atmosféru bojů o medaile si okusí i Lenka Masná! 28letá rodačka z Nového Jičína, která vyrůstala v Kopřivnici, tak dokázala navázat na loňské finále MS pod otevřeným nebem. Holušova tréninková kolegyně doběhla na třetím místě v rozběhu a do nedělního finále postoupila (podobně jako v létě v Moskvě) na základě nového halového rekordu 2:01.25 jako poslední z těch, kteří se mezi šestici nejlepších dostaly na základě předvedeného výkonu. "Zkušenost z Moskvy mi dala hodně, od té doby vím, že se s těmi holkami dá běžet vyrovnaně. I teď jsem si na finále věřila, takže cíl splněn na sto procent," prohlásila Masná s tím, že v bojích o medaile očekává vzhledem k podobné výkonnosti závodnic obdobný průběh jako v rozbězích, tedy četné strkanice a vymezování si pozic. "Budu si muset víc hlídat, abych neplýtvala energií při strkánících," má jasno Lenka. Nejrychlejší ze všech byla domácí půlkařka Chicocká, která dosáhla světového výkonu roku 2:00.37. Následovala ji mladičká Islanďanka Hinriksdóttirová, o světový juniorský rekord ji však připravila diskvalifikace za vyšlápnutí z dráhy.

Kvalifikace bez české účasti 

Jen o vlas pronikla do finále výšky žen slovutná Chorvatka Vlašičová, když neskočila kvalifikačních 195 cm a s výkonem o 3 cm horším se podělila o osmou příčku s mladou Belgičankou Thiamovou. K radosti domácích fanoušků nebude v bojích o medaile chybět ani jedna z polských reprezentantek, Kasprzycká a Licwinková.

První disciplína pětiboje přinesla záplavu osobních rekordů, nejkvalitnější z nich patřil Kanaďance Theisen Eatonové, která přeběhla překážky za 8.13 a vysloužila si 1100 b. Ukrajinka Melnyčenková byla o pět setin pomalejší a její konto je tak o 12 b chudší. Aby se doma nehádali, byl nejrychlejší mezi sedmibojaři na šedesátce Eatonové manžel Ashton, který si výkonem 6.66 vyrovnal své osobní maximum na této trati a očekávatelně se ujal vedení před Kanaďanem Warnerem.

Také druhá disciplína sedmibojařů vyzněla pro stávajícího světového rekordmana. Eaton sice neskočil tolik, jako před dvěma lety v Istanbulu, kde dolétl až do vzdálenosti 816 cm, nicméně i tak výkonem 7.78 ostatní bezpečně porazil. Jeho náskok na druhého Kasjanova tak narostl na bezmála 150 b.

Mezi ženami se průběžného vedení ujala díky vynikající výšce na úrovni halového národního rekordu 193 cm Nizozemka Broersenová, Eatonová ztrácí 73 b po svém letošním maximu 1.84. 

Slovensko může slavit finálovou jistotu trojskokanky Dany Velďákové. V trochu podivné soutěži, v níž díky nízkému počtu startujících nepostupovaly jen tři závodnice, obsadila po letošním nejlepším výkonu 14.10 čtvrtou příčku.

Do finále lehce nevyzpytatelné osmistovky se dostala většina známých jmen, k nadšení tribun opět oba Poláci. Kszczot dosáhl dokonce nejrychlejšího času v rozbězích 1:45.76.

Tečku za prvním pátečním blokem učinila třetí disciplína pětiboje, koule. Za zlatem jde Broersenová, která po výkonu 14.59 m navýšila náskok na nejbližší pronásledovatelku už na 116 bodů. Theisen Eatonovou, přestože si vylepšila osobák (13.86), odsunula na třetí příčku Američanka Day-Monroeová, když vrhla 14.95. Ještě o decimetr dále však poslala 4kg náčiní Ukrajinka Fjodorovová a zmíněnou trojici dělí na druhém až čtvrtém místě pouhých 13 bodů. A do pořádně zamotaného boje o stříbro a bronz rozhodně patří i Běloruska Maximovová (v kouli 14.93), která ztrácí na Fjodorovovou jen 20 b. Naopak ve složité situaci se nachází favorizovanější z Ukrajinek Melnyčenková, po nevydařené kouli (13.02 je dobrý metr za jejími možnostmi) je šestá, více než sto bodů od medaile a dvě stě od zlata.

Výsledky 

Adam Pražák, M. Procházka, foto: J. Kucharčík

Fotogalerie