Skvělý český večer v diamantovém Curychu

čtvrtek 29. srpna 2013
Zuzana Hejnová vyhrála při finále Diamantové ligy třináctý závod na 400 m př. v řadě a už je jisté, že v této sezoně nepozná hořkost porážky. Vynikající výkony předvedli i Maslák, Rosolová, Svobodová a o den dříve Prášil.

Ne všechny třináctky jsou nešťastné. Čerstvým dokladem toho je Zuzana Hejnová a její neporazitelnost, která se právě na tolik závodů natáhla. A stejně jako v předchozích případech, nedala čerstvá mistryně světa soupeřkám nejmenší šanci. Ve vřelé atmosféře nabitých tribn stadionu Letzigrund zvítězila s náskokem devíti desetin před Jamajankou Spencerovou, když dosáhla kvalitního času 53.32. „Chtěla jsem se rozloučit nějakým pěkným výkonem a to se povedlo.Cela sezona byla neskutečné a trenérovi patří ohromný dík, jak mě připravil,“ prohlásila svěřenkyně Dalibora Kupky. „Má na mých výkonech velkou zásluhu, stejně jako plno dalších lidí, včetně druhého trenéra Romana Gomoly, lidí od nás ze skupiny a mého přítele Honzy. Teď se těším na odpočinek a dovolenou. Náležitě si ji užiju,“ dodala Hejnová, krom jiného vítězka všech závodů Diamantové ligy.

Úspěch českých barev v závodě podtrhla třetím místem Denisa Rosolová. Premiérové dva diamantové body z trati 400 m př., jež za ně inkasovala, navíc svěřenkyni Martiny Blažkové vynesly na „bronzovou“ příčku celkového pořadí. „To je skvělý, něco takového jsem vůbec nečekala. Chtěla jsem se ale umístit do první trojky a běžet pod 55 vteřin, což se hodně těsně povedlo,“ těšilo Denisu, která se za to odmění nějakou exotickou dovolenous přítelem . „Myslela jsem původně na Kubu, ale je tam teď prý dost cholery a taky je dost drahá. Takže z toho nakonec bude asi Mexiko,“ odtajila své záměry na blízkou budoucnost stříbrná medailistka z Helsinek. Na rozdíl od Hejnové, kteerá už v pondělí zamíří na Srí Lanku, však ještě s dovolenkováním musí ještě trochu počkat, neboť nemá úplně odzávoděno. Čekají ji ještě  (nejspíš) krátké překážky při mistrovství republiky družstev a pak ještě možná dvoustovka s bariérami na mítinku v Domažlicích.

Čaroděj 3. kategorie. Tak vystihl výkon Pavla Masláka na dnešní čtvrtce jeho kouč Dalibor Kupka.  Pavel doběhl na třetím místě za posledními olympijskými vítězi Merrittem a Jamesem v druhém nejlepším čase kariéry 44.91, který zaběhl už potřetí. Jen o sedm setin přitom zaostal za národním rekordem, který vystřihl na mistrovství světa, navíc potvrdil pozici nejlepšího Evropana, a to běžel proti oběma dvojčatům Borléovým. "Šel jsem do toho po hlavě a vyplatilo se to...." pochválil se Pavel. "Celkově se mi ta čtvrtka hodně povedla, sice to bylo nejspiše překoplé, ale v závěru mě to celkem jelo i tak, takže jsem hodně spokojený. Nečekal jsem, že bych mohl jít pod 45 sekund," dodal.

Další pěkný výsledek přidala v soutěži tyčkařek Jiřina Svobodová, když si v závodě vyrovnala své letošní maximum 462 cm a skončila čtvrtá. Tutéž příčku už ve středečním koulařském prologu obsadil Ladislav Prášil, když v sektoru vytyčeném na vlakovém nádraží vrhl výborných 21.10 m.

Mladé české diamanty

Mítinku se v rámci soutěží s názvem Young Diamonds Challenge, určené  pro mladé závodníky, účastnily také některé české talenty. Jak si vedly? Jana Sotáková obsadila po výkonu13.85 třetí příčku na 100 m př., její kolegyně Lucie Koudelová byla za 14.08 osmá. O jednu příčku lepšího umístění dosáhla Klára Seidlová na dvoustovce. „Na konci jsem pěkně vytuhla. Ale dalo se to čekat, když jsem dva týdny kvůli nemoci nic nedělala a pak byla na soustředění. Forma už prostě odešla,“ okomentovala svůj výkon 24.42 bronzová medailistka z letošního MEJ na stometrové vzdálenosti.

Michal Brož skončil na čtvrtce překážek výkonem 51.11 čtvrtý, na patnáctistovce byl lepší z českého dua Jan Sýkora, časem 3:48.72 byl třináctý. Jeho jmenovec Friš byl v cíli za 3:54.40 jako šestnáctý.