Skvělý návrat Špotákové, vyhrála v Římě
Ženský oštěp má zpět svoji královnu. Barbora Špotáková (na snímku po vítězství na OH v Londýně) se jen něco málo přes rok po narození svého syna Janka vrátila na velkou scénu a na mítinku Diamantové ligy v Římě nedala svým konkurentkám sebemenší šanci. Celkem třikrát přehodila 66metrovou hranici, přičemž její nejdelší hod měřil 66.43 m, tedy jen o čtyři decimetry méně než prozatímní výkon sezony Kimberley Mickleové z březnového závodu v Melbourne.
Mickleyová byla na startu i dnes, skončila třetí s 63.05, když ji vedle Špotákové předčila ještě Slovinka Ratejová (63.12). „Jsem maximálně spokojená. Baví mě opět závodit. Natrénovala jsem, jsem zdravá, tak proč by to nemělo jít?“ řečnicky nadhodila z Itálie Špotáková, která ostatně svou dobrou pohodu ohlašovala již minulý pátek při tiskové konferenci k Memnoriálu Josefa Odložila, na němž bude v pondělí také závodit. „Jsem ráda, že kromě prvního hodu, který jsem přešlápla, bych všemi dalšími vyhrála. Doufám, že pokus, který ulétne, přijde ve chvíli, kdy bude doopravdy potřeba," dodala svěřenkyně Jana Železného.
Další českou stopu na mítinku obstarala Denisa Rosolová, která na čtvrtce překážek posunula své letošní maximum na rovných 56 vteřin, což je zlepšení o 45 setin oproti minulému závodu Diamantové ligy v Eugene. Dnešní výkon stačil stříbrné medailistce z předloňského ME v silné konkurenci na šestou příčku z devítičlenného pole, v nejlepším čase roku 53.98 zvítězila Jamajčanka Kaliese Spencerová, která si tak upevnila vedení v seriálu Diamantové ligy. "Jsem ráda že mám další závod za sebou a můžu potrénovat. Opravdu mi chybí konec, ale není se čemu divit, neměla jsem čas dohnat měsiční manko," napsala Denisa na svůj facebook a připomněla tak své zdravotní potíže s kolenem, které ji postihly po nešťastném pádu v seminále na HMS. "Z čeho jsem ale velice příjemně překvapená, je atmosféra mezi náma. Každá se smějeme, bavíme se s druhou a přejeme si hodně štěstí. Tohle naposledy bylo, když jsem dělala víceboj. Člověka to hned více baví," doplnila svěřenkyně Martiny Blažkové.
V Římě závodila i tyčkařka Jiřina Svobodová. Stříbrná medailistka z březnového HMS ztroskotala při své premiéře ve venkovní sezoně na 450 cm a s výkonem 4.30 obsadila jedenáctou příčku. V novém maximu sezony 470 cm zvítězila Kubánka Yarisley Silvaová před Němkami Ryzihovou (4.60) a Spiegelburgovou (4.50).
K absolutním vrcholům mítinku patřila podle očekávání mužská výška, přičemž se potvrdilo, že tato disciplína prožívá návrat zlatých časů. V novém asijském rekordu 241 cm ji vyhrál Katařan Mutaz Essa Barshim, velice nadějné pokusy na 2.43 však měl spolu s ním i Ukrajinec Bondarenko, který v Římě rozehrál podobně vysokou hru jako vloni na světovém šampionátu v Moskvě. Na úroveň evropského rekordu totiž útočil po pauze způsobené vynecháním všech postupných výšek od 234 cm.
Úspěšnou premiéru v seriálu si odbyla další z loňských mistryň světa Brianna Rollinsová. Americká překážkářka svůj první diamantový závod kariéry vyhrála, byť ji v závěru zle dotahovala její krajanka Harperová-Nelsonová. Rozdíl mezi nimi nakonec činil pouhou setinu, přičemž Rollinsová výkonem 12.53 (+0.5) poskočila do čela světového žebříčku této sezony.
Zdařilý reparát za nepovedenou trojku na mítinku v Dauhá složila na pětikilometrové trati Etiopanka Genzebe Dibabaová. Kometa halové sezony, v níž posunula světová maxima hned na třech distancích, si tentokrát působivým spurtem v závěrečném okruhu po vzoru své starší sestry Tiruneš doběhla pro výkon roku 14:34.99.
Po Eugene, kde překvapivě ovládla dvoustovku, vypálila Američanka Tori Bowieová rybník svým mnohem slavnějším sprinterkám i na stovce v Římě. Vyhrála ji v novém osobním rekordu 11.05 (+0.5), o 3 setiny před Jamajčankou Stewartovou. Medailistky z loňského MS skončily hluboko v poli poražených. Tehdy stříbrná Ahoureová sedmá, šampionka Fraser-Pryceová doběhla ještě o místo za ní. V jejím případě jde o další matný výsledek z poslední doby, Světová atletka loňského roku tak zřejmě po zdravotních problémech stále není úplně fit.