Sladká Paříž: Rosolová zlatá, Bába stříbrný, Šebrle po prvním dnu vede

sobota 5. března 2011
Rosolová je evropskou šampionkou na čtvrtce, Bába získal stříbro ve výšce, Novotný skončil v dálce osmý, Šebrle přenocuje jako lídr sedmiboje a Holuša postoupil do finále.

Tak tohle je fantazie! Česká výprava má po druhém soutěžním dnu na svém kontě už tři medaile, když k pátečnímu zlatu překážkáře Petra Svobody přidala další titul čtvrtkařka Denisa RosolováJaroslav Bába slavil výškařské stříbro. V nadějné pozici je i Roman Šebrle, který má po čtyřech disciplínách sice nevelký, ale náskok na své soupeře.

Denisa Rosolová potvrdila svá slova, že si věří na ruské favoritky a v osobním rekordu a premiérovém čase pod 52 vteřin (51.73) vyhrála závod na 400 metrů při evropském šampionátu v hale.
Svěřenkyně Martiny Blažkové sbíhala v prvním kole na čtvrtém místě, hned za zatáčkou se však posunula na třetí a posléze i druhé místo. A v závěrečných metrech "zařízla" i světovou šampionku z roku 2006 Olesju Krasnomovecovou. Ta byla s odstupem sedmi setin druhá, třetí skončila další Ruska Ksenia Zadorinová.
"Chtěla jsem běžet pod 52 sekund a získat stříbro. Podařilo se ješte víc. Při vbíhání do druhého kola jsem cítila dostatek sil a řekla jsem si, že porazím i Krasnomovecovou. Po dvou předcházejících bězích jsem netušila, že v třetím budu mít ještě tolik sil. Atletika bolí, tréninky jsou tvrdé, ale pocity, které jsem teď zažila, stojí za to," prohlásila Rosolová, která tak po dálkařském bronzu z šampionátu v Birminghamu 2007 dosáhla ve své nové disciplíně na evropský trůn. "Určitě na ten výkon měla. Chtěli jsme medaili, asi jako každý, ale tohle je bonus. Velikej, suprovej…," radovala se i její trenérka.

Skvělý výkon podal také výškař Jaroslav Bába. Soutěží procházel s velkou brilancí a až do 236 cm zaznamenával jen zdařené pokusy, přičemž i tuto výšku shodil jen velmi těsně. Pak už musel svěřenec Jana Janků reagovat na úspěchy současného fenoména Ivana Uchova, jediného soupeře, který mu ještě zbyl. Halový mistr světa zdolal napoprvé 236 i 238 cm a Bába si tedy poslední pokus nechal až na 240 cm, což by byl nový národní rekord. Laťka spadla, i tak ale Bába předvedl nejlepší výkon od roku 2005, než jeho kariéru zbrzdilo komplikované zranění. Nyní může říci: jsem plně zpět. "Super, konečně se to čekání prolomilo," radoval se Bába. "Chtěl jsem sice zlato, snažil jsem se, co to šlo, ale v hale prostě asi není šance Uchova porazit. Pro mě je to malé vítězství, on je někde jinde," uznal Bába, kterého těšilo, že se mu soutěží podařilo procházet tak čistě. "Už před závodem jsem cítil formu, ale nechtěl jsem to zakřiknout. Jsem rád, že se to potvrdilo," dodal nový vicemistr Evropy.

Jaroslav Bába si po výtečném výkonu mohl zatleskat, foto: Aleš Gräf

Jistý vítěz Uchov se pak ještě pokoušel o překonání světového rekordu, 244 cm, ale třikrát shodil. Bronz získal jeho krajan a evropský šampion zpod otevřeného nebe Alexandr Šustov.

Naopak Roman Novotný asi nebude vzpomínat na pařížské finále v nejlepším. V soutěži zaznamenal jediný měřený pokus hned v první sérii, kdy skočil 766 cm, a obsadil osmou příčku. "První pokus mi technicky nevyšel, a potom to bylo asi jako celá sezona - samý přešlap. Myslím si, že to asi bylo v hlavě, posouval jsem rozběh, myslel jsem na to, ale prostě to nešlo. Možná rozběh na léto změním, abych se zbavil starých reflexů. Sezona špatná nebyla, skočil jsem osm metrů v hale, což je na mě dobré," prohlásil svěřenec Michala Pogányho.

Na medaili by musel překonat osmimetrovou hranici, kterou přesně trefil Dán Morten Jensen. Halový evropský titul obhájil výkonem 816 cm Němec Sebastian Bayer, stříbro připadlo za 803 cm domácímu Kafetienu Gomisovi

Velkou slávu připravili nabité hale Bercy francoužští tyčkaři. Favorizovaný střízlík Renaud Lavillenie vyhrál v novém národním rekordu a maximu mistrovství 603 cm, druhý byl s 576 cm jeho krajan Jerome Clavier. Domácí duo medailistů doplnil Němec Malte Mohr (5.71).

Další titul do utěšeně narůstající sbírky hostitelské země a také nové národní maximum přidal čtvrtkař Leslie Djhone. A bylo to vítězství opět o parník, Djhone deklasoval časem 45.54 nejbližšího soupeře, jímž byl Němec Thomas Schneider, o 88 setin. Bronz si urval lepší z dvojice Britů Richard Buck.

Zlatou medaili v soutěži koulařek, která neoplývala kdovíjak dalekými vrhy, získala Ruska Anna Avdějejovová, jež náčiní poslala na 18.70 m. O 5 cm méně předvedla Němka Christina Schwanitzová, bronz brala za 18.09 její krajanka Josephine Terleckiová.

Slovensku udělala radost Dana Velďáková, která v soutěžili trojskokanek obsadila za výkon 14.39 třetí příčku. Lepší byly jen Ruska Olesja Zabarová (14.45) a především novopečená halová mistryně Evropy Simona La Mantiová z Itálie (14.60, dokonce dvakrát).

Zlato z patnáctistovky pro sebe po výkonu 4:13.78 uchvátila Ruska Jelena Aržakovová, pro níž je to v 21 letech největší úspěch kariéry. Na druhém místě doběhla evropská šampionka z loňské Barcelony Nuria Fernándezová ze Španělska, třetí byla další Ruska Jekatěrina Martynovová.

Mo Farah obhájil po taktickém výkonu titul na trojce. Musel se však popasovat s houževnatým odporem Hayle Ibrahimova, který reprezentuje Ázerbajdžan. Nakonec jej naturalizovaný Brit po výkonu 7:53.00 porazil o 32 setin. Třetí byl Turek Halil Akkas.

Šebrle vede, Holuša bude ve finále, sprinteři ne

Roman Šebrle přenocuje jako lídr halového sedmiboje. Ve výšce skočil 206 cm a se ziskem 3493 b ze čtyř disciplín má k dobru 31 bodů na Bělorusa Andreje Kravčenka. Třetí je průběžně domácí Nadir El Fassi, který nad laťkou předvedl nejlepší výkon ze všech - 212 cm.  Šebrle posléze litoval, že nepředvedl ještě víc: "Skákalo se mi fantasticky. Škoda toho třetího pokusu na 209, to už je významná výška. Dvakrát jsem byl blízko, poslední skok byl výborný, akorát jsem si kopnul tretrou do laťky. Chybělo mi trochu štěstí, doufám, že ho budu mít zítra. Budu bojovat o co nejlepší místo a jestli to bude medaile, tím líp," prohlásil Šebrle,

Jakub Holuša
postoupil s velkým přehledem do nedělního finále patnáctistovky. Svěřenec Josefa Vedry zvládl rozběh po taktické stránce, v závěru uplatnil své zrychlení a pohlídal si druhou, přímo postupovou pozici. "První čtyři kola se běželo pomalu, takticky, jak jsem předpokládal. Poslední pětistovka byla hodně rychlá. Cítil jsem se dobře, poslední dvě kola pro mě jako půlkaře nejsou problém. Musel jsem si jen pořád držet dobrou pozici, aby mě nezavřeli, ale v pohodě.  Do zítřejšího finále půjdu s tím, že tady není nikdo, na koho nemám," prohlásil Holuša.

Sprinter Libor Žilka sice neproklouzl mezi osmičku finalistů, rozhodně ale nezklamal. Ve svém semifinále obsadil po boku vítězného Brita Dwaina Chamberse pátou příčku a po výkonu 6.68 zaostal jen dvě setiny za svým osobním  maximem. Pátý ve svém semifinále byl i Jan Veleba, který předvedl také kvalitních 6.71. Čeští rychlíci tak na šampionátu obsadí desátou, resp. patnáctou příčku.
Roli hvězdy potvrdil v semifinále domácí Chritophe Lemaitre, který dosáhl dosud nejlepšího letošního času v Evropě 6.55. O tituly se bude bojovat zítra.