Šlapák jedenáctý ve světovém finále

pátek 5. srpna 2022
Tři české naděje závodily v rámci pátého odpoledního programu na MSJ v Cali. David Šlapák si doběhl ve finále trojky pro jedenácté místo. Půlkař Jakub Dudycha a překážkářka Ester Bendová ze svých semifinálových běhů dál nepostoupili.

Tempo finálového závodu na 3000 metrů bylo hned od začátku přímo pekelné a věděl to i David Šlapák, který se tak nenechal strhnout africkými běžci a soustředil se na souboj se španělským a belgickým soupeřem. V něm byl hodně aktivní a po většinu jeho průběhu tuto trojici tahal. Oba své soky si také přivezl na zádech do cílové roviny, kde na něj začali nepříjemně dorážet. Nicméně David jejich ataky úspěšně odrazil a proběhl cílem na jedenáctém místě v čase 8:18.55. Ze zlata se radovala Etiopie, a to zásluhou Melkeneha Azizeho, jenž triumfoval v čase 7:44.06 a nechal za sebou keňskou dvojici Felix Korir (7:47.86) a Edwin Kisalsak (7:49.82).

Dorostenecký evropský šampion Jakub Dudycha patřil k nejmladším závodníkům celého startovního pole osmistovky. V rozběhu se blýskl parádním taktickým výkonem, když postoupil do semifinále v čase 1:48.83 a příliš nezaostal ani za vlastním národním rekordem. Semifinálový běh mu ve vydatném dešti už tak nesedl, když v klíčovém okamžiku krátce po vběhnutí do druhého okruhu ztratil kontakt se soupeři. Ač se v cílové rovince snažil, co mohl, jeho úsilí stačilo na sedmé místo v čase 1:50.10. Z Cali si tak odveze konečnou devatenáctou příčku, a hlavně cenné zkušenosti.

Pro překážkářku Ester Bendovou je šampionát v Cali zřejmě prokletý. Poté, co ji kolize na druhé překážce připravila o postup v rozběhu na čtvrtce překážek, se skvěle prezentovala v rozběhu na 100 metrů překážek, když postoupila přímo v čase 13.54. Výborně běžela i v semifinále, kde se ještě na sedmé překážce pohybovala na hraně postupu. Na osmé ovšem přišel pád a bylo po nadějích. Ester následně už jen prošla cílem a v semifinálovém kole nebude klasifikována. Roli největší favoritky potvrdila Jamajčanka Kerrica Hillová, která časem 12.87 vyrovnala letošní nejlepší juniorský světový výkon.

Ve finále štafety dívek na 4x100 metrů padl nový juniorský světový rekord. Jeho držitelkami však zůstaly Jamajčanky, které vylepšil svůj rekordní zápis z loňského šampionátu v Nairobi o 35 setin na 42.59. Stříbrné Američanky o setinu posunuly výkonem 43.28 národní rekord této kategorie. Třetím místem udělaly radost bouřlivému domácímu publiku Kolumbijky v čase 44.59.

Finále trojskoku mělo jednoznačného krále, a tím byl Jamajčan Jaydon Hibbert. Ten hned v úvodním pokusu doskákal až na 17.27, čímž vytvořil nový rekord mistrovství, který měl od roku 2018 v držení Kubánec Jordan Díaz Fortun. Ten čtyři roky zpět v Tampere vyhrál za 17.15. Hibbert pak už absolvoval jediný pokus a dál už v závodě nepokračoval. Svým vítězným výkonem se dostal na dělené osmé místo historických juniorských světových tabulek.

Jedním z nejkvalitnějších finále byla čtvrtka překážek juniorů. Hned dvěma borcům se podařilo stlačit své časy pod 49 vteřin. Turek Ismail Nezir a Slovinec Matic Guček využili vzájemného těsného souboje k vylepšení národních rekordů své kategorie. O něco rychlejší byl Nezir, jenž zvítězil v čase 48.84. Guček se předkláněl do cíle o sedm setin později (48.91). Třetí byl Jamajčan Roshawn Clarke za 49.62.