Slavná minulost vábí na blížící se šampionát

Slavná minulost vábí na blížící se šampionát
Aktuality
čtvrtek 11. prosince 2014
V přízemí pražského obchodního centra Harfa, situovaného v bezprostředním sousedství haly, kde se v březnu uskuteční halové mistrovství Evropy, byla otevřena výstava připomínající největší úspěchy české atletiky.

Organizátoři výstavy v rekordním čase sebírali po celé republice cenné artefakty, do nichž se tak či onak vepsala česká atletická historie. K vidění tak jsou originály medailí, dobové prospekty a publikace, ale i nářadí a náčiní, které je možno porovnat s tím současným. Na stropě jsou pověšeny dresy všech padesáti evropských států, kteří mají v současnosti svoji atletickou reprezentaci (a navrch dvou již zaniklých státních celků), na zdech jsou panely s dobovými fotografiemi a údaji připomínající největší osobnosti československé a potažmo české atletiky. „Já, ačkoliv jsem se atletice věnoval velmi dlouho, jsem o její historii věděl velmi málo, což jsem vždy považoval za svým způsobem ostudu. Výstavu jsem tak vzal jako příležitost, jak se dovzdělat a připomenout sobě i ostatním lidi, kteří toho pro naši zemi tolik udělali,“ pronesl při zahájení bývalý výškař Tomáš Janků, výkonný ředitel halového mistrovství Evropy, u jehož příležitosti byla výstava uspořádána.  

Zahájení výstavy se osobně zúčastnily i legendy. „Halové závody jsem měla vždy ráda, úzký kontakt s diváky mě provokoval k maximálním výkonům,“ prohlásila bývalá koulařka Helena Fibingerová, která je s osmi zlatými medailemi nejúspěšnější závodnicí historie HME. Je přitom z generace, která měla to štěstí, že mohla závodit na mistrovství Evropy 1978, což byla až dosud poslední velká atletická akce, jež se na našem území pořádala. „Získala jsem tehdy stříbro, což se ale u mě bralo jako neúspěch. Pamatuji si, jak jsem šla domů sama a lidé, co mě potkávali, říkali – tak vám to nevyšlo, co?“ zavzpomínala.

Také Jarmila Kratochvílová tehdy nedosáhla na vysněný výsledek, kvůli nemoci skončila její cesta už v semifinále. Zato je podobně razantně jako Fibingerová vepsaná do historie HME. Její vítězný výkon z Milána 1982 je dosud platným světovým rekordem na halových 400 m. „Až se tu bude konat mistrovství Evropy, budu se o něj trochu strachovat. Každopádně věřím, že už teď někde trénuje závodnice, která ho překoná,“ říká s tím, že si ale každopádně hodlá užít celé mistrovství. „Nejvíc se těším na první českou medaili a pak samozřejmě na zlato. Za našich časů se vítězům hymny nepouštěly, v březnu ji snad uslyším vícekrát,“ dodala Kratochvílová.    

Dana Zátopková v hale jako oštěpařka závodit samozřejmě nemohla, vyzkoušela si ji ale ve svých doplňkových disciplínách, kterými byly překážky a koule. „Já tomuto typu závodů velmi fandím. Líbí se mi, jak jsou diváci blíž než venku na stadionu,“ prohlásila olympijská vítězka z Helsinek 1952 Dana Zátopková a přidala vzpomínku, jak dříve v hale oštěp trénovali.  „Na špičku jsme nasadili takové to kolečko z lyžařských hůlek a házeli do sítě. Někdy se ale stalo, že v ní oštěp uvízl a ti lehčí museli pro něj vyšplhat,“ pobavila přítomné, než se stejně jako výše zmíněné dala do udělování autogramů. Dlouhá fronta, která se k jejich stolku vinula, svědčila o tom, že věhlas těchto dam překlenul desetiletí, které uplynuly od doby jejich závodění.

Výstava, která je situována v OC Harfa hned za vchodem směřujícím k O2 Areně, je přístupná denně v otvíracích hodinách obchodního centra a potrvá až do HME, které se v protější hale uskuteční od 5. do 8. března 2015. Její součástí je také prezentace oděvní firmy PEAK, která se stala oficiálním pertnerem šampionátu. "Halové mistrovství Evropy je velká akce a jsme rádi, že můžeme být u toho," prohlásil Marian Přibyl, zástupce značky v ČR. 

Adam Pražák, foto: A. Gräf, P. Lebeda/HME 2015

Fotogalerie

« Předchozí stránka
1 2