Smršť nároďáků na Gigantu
Suverénní vládkyní čtvrtky juniorek byla dle očekávání favorizovaná mistryně Evropy této kategorie Lurdes Gloria Manuel. Ta přímo deklasovala zbytek startovního pole a titul z minulého roku obhájila v novém juniorském národním rekordu 52.64. Z týden starého maxima Terezie Táborské z MČR mužů a žen ukrojila 29 setin. Vlastní rekord šampionátu posunula o více než jednu vteřinu a v historických evropských tabulkách do 20 let momentálně dělí sedmou příčku. Na stupně vítězů ji doprovodily v osobních maximech Ema Feilhauerová (55.36) s Eliškou Kramešovou (55.58).
Terezie Táborská sice o jeden národní rekord přišla, ale jeden také právě Lurdes Glorii Manuel vzala, když opanovala finále juniorské dvoustovky v čase 23.54, což bylo o devět setin rychleji, než uběhla před několika týdny tuto distanci její kolegyně z bronzové štafety na MEJ v Jeruzalémě. Historické maximum šampionátu Barbory Šplechtnové z roku 2020 pak Terezie vylepšila o 33 setin. Celkově se také stala osmou nejrychlejší ženou naší historie mezi dospělými. Táborská i Manuel tak na Gigantu ukázaly, že jsou ve skvělé formě, což je jen dobře směrem k nadcházejícímu halovému světovému šampionátu v Glasgow, kde by měly být členkami čtvrtkařské štafety. Další mistrovské medaile braly Nikola Musilová (24.21) s Adélou Tkáčovou (24.42).
Kolem Terezie Táborské bylo v historických tabulkách během tohoto šampionátu opravdu rušno. Ještě před ním byla držitelkou dorosteneckého národního rekordu na dvoustovce. Olomoucká Johanka Šafářová na něj ovšem ztrácela jedinou setinu a ve finále se jí ho přeci jen podařilo překonat. Jeden okruh proběhla vítězně v čase 23.68, čímž srazila rok starý výkon Táborské o šest setin. Spokojena mohla být i stříbrná Silvie Daněčková. Vítězka včerejší šedesátky si s Šafářovou vyměnila pořadí a tentokrát brala stříbro v osobáku 24.08, který ji řadí na šestou příčku historických tabulek mezi dorostenkami. Třetí skončila stříbrná ze včerejší šedesátky překážek Adéla Žemličková za 24.63.
Aby těch národních rekordů na dvoustovce nebylo málo, do třetice se něj postaral vítěz finále dorostenců Adam Juliš. Ten už včera při svém triumfu na šedesátce ztratil na český rekord Marka Bakalára časem 6.82 jen dvě setiny. O stejnou porci pak překonal rekord mistrovství stejného závodníka. Na dvoustovce už se nejrychlejším závodníkem české historie v této kategorii stal. Sprinterský double zkompletoval časem 21.38, čímž posunul výkon svého finálového soupeře Filipa Vojáčka z lednového Czech Indoor Gala o rovné dvě desetiny. Historické maximum šampionátu Matěje Krska ze sezóny 2016 vylepšil o 24 setin. K tomu vybojoval v sobotu ještě bronz v tyči, a tak se od něj máme v létě ve vícebojích jistě na co těšit. Vojáček se musel spokojit s bronzem za 21.82. Stejného času dosáhl také stříbrný Adam Šulc, pro něhož čas 21.82 znamená posun na sedmé místo národních historických tabulek kategorie do 18 let. Šulc je vítězem včerejší šedesátky překážek. Vojáček zase bral pro změnu stříbro na hladké šedesátce právě za Julišem.
Výčet národních rekordů v individuálních disciplínách pak zakončujeme opět na čtvrtce. Mezi dorostenci byl nejrychlejší Marek Váňa, jenž se stal teprve druhým českým závodníkem této kategorie, který dokázal stlačit svůj čas na halové čtvrtce pod 48 vteřin. Čtyři roky starý národní rekord Tadeáše Plačka vylepšil o 8 setin na 47.82. Stříbrný Adam Velechovský se vyhoupl díky osobáku 48.56 na třetí příčku historických tabulek. Pro bronz si doběhl Štěpán Balcar za 49.55.
Na čtvrtce juniorů sice žádný rekordní zápis nepadl, přesto měla tato disciplína velkou kvalitu. Vítězný Mikuláš Dreisig potvrdil roli leadera letošních statistik a získal titul v čase 47.63, což ho řadí na dělené čtvrté místo národních historických tabulek do 20 let. Ovšem jen o dvě setiny pomalejší byl Ondřej Loupal, jenž je s výkonem 47.65 šestým nejrychlejším českým juniorem historie v hale. Přitom z nevýhodné třetí dráhy sbíhal až na poslední pozici. Musel se pak vydat na velkou stíhací jízdu, kdy v podstatě celý druhý okruh běžel v druhé dráze, což mu ubralo cenné desetiny a před Dreisiga už se nedokázal protlačit. Třetí skončil Matěj Koravský za rovných 48 vteřin.
Na překonání národního rekordu si brousil zuby i Adam Červinka na dorostenecké patnáctistovce. Nakonec na zápis Filipa Toula nedosáhl, nicméně útěchou mu mohl být alespoň nový rekord šampionátu 3:53.58. Dosavadní maximum Lubomíra Pokorného z roku 1992 vylepšil o více než čtyři vteřiny. K tomu si z Ostravy veze zlato i z trojky (8:50.03). Nebyl však zdaleka jediným běžcem, kterému se v rámci tohoto šampionátu podařilo získat mistrovský double. Mezi juniory ho napodobil Daniel Marák (3:57.19 a 8:33.14) a podobně si vedly také Adéla Štefanová v kategorii dorostenek (4:34.24 a 10:11.83) s juniorkou Radanou Lapáčkovou (4:45.34 a 9:58.56).
Králem horizontálních skoků v kategorii dorostenců byl Michal Rada. V sobotu vládl dálkařskému sektoru v rekordu šampionátu 740 a přemožitele nenašel ani v trojskoku, kde zaostal za vůbec nejstarším rekordem mistrovství Iva Bilíka z roku 1979 jen o pět centimetrů. Přitom se jednalo o teprve druhý Michalův trojskokanský start. Hned při své premiéře doskákal na český rekord 15.05. Také další dálkařský talent Petr Meindschmid přidal ke zlatu ve své hlavní disciplíně ještě jeden nejcennější kov, a to na dvoustovce, kterou vyhrál v čase 21.65. Jen o sedm tisícin pomalejší byl jeho oddílový kolega z Uherského Hradiště Filip Hanáček.
Jeden rekord šampionátu nabídly také závěrečné štafety na 4x200 metrů. Mezi juniorkami se zapsaly do rekordních statistik sprinterky z Atletického klubu Emila Zátopka v Kopřivnici. Sestava Adéla Tkáčová, Patricie Pešlová, Anna Marie Chalupová a Ema Feilhauerová vylepšila časem 1:38.95 o 29 setin čtyři roky starý zápis štafety AK Škoda Plzeň.
V koulařském kruhu potvrdili role favoritů Štěpán Resl (18.36) a Martina Mazurová (15.23), která obhájila titul z minulého roku.