Sobotní posun na 12. místo

sobota 24. června 2023
Druhý soutěžní den 1. divize mistrovství Evropy družstev přinesl českému týmu posunutí o dvě příčky směrem vzhůru. Do nedělního klání tak naši reprezentanti vstoupí z průběžné dvanácté pozice.

Tyčkařka Amálie Švábíková zahájila soutěž úspěšným pokusem na 425 centimetrech. Na další postupné hodnotě 440 centimetrů pak potřebovala pokusy dva a stejně tomu bylo i na 450 a 460 centimetrech. Znamenalo to tedy, že v rámci pravidel evropského šampionátu družstev zbýval svěřenkyni Štěpána Janáčka na 465 jediný pokus. Ten už úspěšný nebyl, ale fanouška české atletiky mohlo těšit velmi pěkné třetí místo v celkové klasifikaci, které znamenalo důležitý přísun bodů. Vyhrála Finka Wilma Murto za 471 centimetrů. Před naši reprezentantku se pak vešla ještě díky lepšímu zápisu Švýcarka Angelica Moser. Co se týká Evropských her, tak Amálie obsadí čtvrté místo. Z nižších skupin byla totiž lepší ještě Slovinka Tina Šutej (471).

Nikoleta Jíchová odstartovala do svého běhu na 400 metrů překážek z druhé dráhy. Měla tak všechny své soupeřky před sebou a ve vyrovnaném klání si vedla velmi dobře, když proběhla cílem na šestém místě v novém osobním rekordu 55.44. Ze svého dosavadního maxima z loňského evropského šampionátu v Mnichově ukrojila čtyři setiny. Hned tři závodnice stlačily svůj čas pod 55 vteřin. Vyhrála Němka Carolina Krafzik (54.47) před Italkou Ayomide Foloruso (54.79) a Nizozemkou Cathelijn Peeters (54.97).

Co se týká umístění, tak se o příjemné překvapení druhého soutěžního dne postaral diskař Michal Forejt. Ten do Polska odcestoval jako náhrada za zraněného Marka Bártu a zástup to byl velmi úspěšný. Michal předvedl tři vyrovnané pokusy, přičemž nejdelší z nich měřil 59.90, což ho vyhouplo až na konečné šesté místo, a to jsou jednoznačně plusové body pro českou výpravu. I zde byl vítěz jednoznačný, a to v podobě Švéda Daniela Stahla, který zvítězil výkonem 67.25.

V závodě na 400 metrů překážek mužů byl nejrychlejší Ital Alessandro Sibilio. Jeho vítězný čas 48.14 je navíc novým rekordem mistrovství. Zápis Nora Karstena Warholma z roku 2017 vylepšil o 32 setin. Pod 49 vteřin se dostali ještě Turek Ismail Nezir (48.84) a Nizozemec Nick Smidt (48.95). Vít Müller obsadil s časem 50.05 v celkovém hodnocení osmé místo.

Linda Suchá se v soutěži trojskokanek postupně zlepšovala. Zahájila pokusem na 12.72, následně zapsala 12.91 a ve třetí sérii si pak zajistila trojskokem na 12.99 umístění v elitní osmičce. Další posun pořadím už nepřišel, nicméně papírové předpoklady byly v tomto případě nad míru potvrzeny. Plný bodový zisk z této disciplíny bere Turecko zásluhou Tugby Danismaz, která svůj triumf ozdobila novým národním rekordem 14.16.

Tereza Elena Šínová svedla ve svém běhu na 100 metrů překážek napínavý souboj se Španělkou Teresou Errandoneou, a přesto, že její předklon skončil v cíli pádem, tak své soupeřce těsně podlehla, když za ní zaostala časem 13.26 o čtyři setiny. V součtu obou běhů jí pak patří poměrně lichotivá osmá příčka. Vítězství z předešlého vydání této soutěže obhájila Polka Pia Skrzyszowská (12.77), která v těsném doběhu porazila Nizozemku Nadine Visser (12.81) i Francouzku Laeticii Bapté (12.82).

Solidní vystoupení předvedl při své premiéře v seniorské reprezentaci kladivář Jan Doležálek. Juniorský mistr světa z před dvou let hned v prvním pokusu poslal své náčiní do vzdálenosti 70.47, čímž zaostal jen něco málo přes metr za osobním rekordem z úvodu této sezóny. V celkovém hodnocení obsadil slušné osmé místo. Očekávaným vládcem kruhu byl polský olympijský šampion Wojciech Nowicki, který k radosti domácího publika dominoval za 79.61.

Jakub Davidík se na patnáctistovce snažil co nejdéle hlídat čelo závodu, což se mu dařilo téměř až do náběhu do závěrečného okruhu. Tam už ovšem favorité ukázali svou sílu. Náš reprezentant tak finišoval na devátém místě v čase 3:40.76. Vyhrál Španel Mohamed Katir v novém rekordu šampionátu 3:36.95. Tento statistický primát sebral Jakubu Holušovi, jenž ho měl v držení výkonem 3:37.74 od roku 2014.

Nepříjemná bodová ztráta přišla bohužel v dálkařském sektoru. Radek Juška se v soutěži trápil a po dvou přešlapech musel třetí pokus absolvovat hodně na jistotu, aby připsal alespoň nějaké body. Nakonec zajistil výkonem 759 centimetrů, a to stačilo až na desáté místo. Letošním nejlepším evropským výkonem 834 centimetrů zazářil Řek Miltiadis Tentoglou.

Na ženské osmistovce nás reprezentovala Kimberley Ficenec, která ve svém běhu dokončila na sedmém místě v čase 2:04.68. V součtu obou běhů jí pak patří patnáctá pozice. Švýcarka Audrey Werro dokázala jako jediná z celého startovního pole srazit svůj čas pod dvě minuty a brala tak pro svou reprezentaci zaslouženě plný bodový zisk.

Štěpánu Schubertovi bohužel znemožnily v Chorzówě startovat svalové potíže, a tak ho musel na posledních chvíli nahradit vícebojař Vilém Stráský. Ten to měl proti specialistům hodně těžké, a navíc mu příliš nevyšel ani start. Výsledkem bylo celkové šestnácté místo v čase 14.52. Této disciplíně jasně dominoval švýcarský rekordman Jason Joseph, jenž prolétl rovinku s ploty vítězně v novém historickém maximu šampionátu 13.12. Rekordní zápis Rusa Sergeje Shubenkova z roku 2014 srazil o dvě setiny.

Program druhého dne uzavřely štafety na 4x100 metrů. Naše ženy ve složení Karolína Maňasová, Natálie Kožuškaničová, Barbora ŠplechtnováNikola Bendová proběhly cílem v čase 44.29 a v součtu obou běhů braly desáté místo. V letošním nejlepším evropském výkonu 42.61 vyhrály Nizozemky.

Muži nastoupili v sestavě Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan JirkaJiří Polák. Osvědčená čtyřka si s tratí poradila v čase 39.17, což znamenalo mezi všemi štafetami osmou příčku. Vyhráli Němci za 38.34.

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová