Sobotní Superliga a nabitý Götzis
Vyrovnaný souboj evropské týmové elity
Letošní Superliga mistrovství Evropy družstev čítá pouze sedm účastníků. Plánovaně se totiž počet týmů v nejvyšší soutěži snížil z dvanácti na osm, ale těšně před závodním víkendem oznámila ukrajinská reprezentace, že se nezúčastní z důvodu dvou pozitivních covidových testů svých atletů. O to vyrovnanější je souboj o evropský týmový primát. Po 21 ze 40 disciplín je na čele Velká Británie (95 bodů) jen s půlbodovým náskokem na obhájce titulu z Polska (94.5 bodů). O další bod zpět je pak historicky nejúspěšnější tým tohoto šampionátu z Německa (93.5 bodů). V dalším pořadí následuje Itálie (87 bodů), Francie (83.5 bodů), Španělsko (81 bodů) a nejblíže sestupu má zatím sedmé Portugalsko (48.5 bodů), které tak velmi pravděpodobně doprovodí automaticky sestupující Ukrajinu.
Jednoznačně nejkvalitnější výkon prvního soutěžního dne byl k vidění dle očekávání v oštěpařském sektoru, kde nechyběla největší opora německé reprezentace Johannes Vetter. Leader letošních světových tabulek opět ukázal, že se nachází v jedinečné formě. Hned úvodním pokusem poslal své náčiní do vzdálenosti 94.24, čímž o čtyři centimetry vylepšil vlastní nejlepší světový výkon této sezóny ze Zlaté tretry v Ostravě. To však nebylo z jeho strany vše. V druhé sérii se totiž dokázal zlepšit až na 96.29, a to je historicky třetí nejlepší oštěpařský výkon historie. Dále hodil pouze Jan Železný v roce 1996 při svém světovém rekordu 98.48 v Jeně a právě Vetter, jenž loni na stejném stadionu jako závodil dnes, hodil 97.76. Velmi dobře si vedli také Vetterovi soupeři. Druhý byl v sezónním maximu 85.12 Polák Marcin Krukowski a nový španělský národní rekord 84.80 vynesl na třetí příčku Odeie Jainagu.
Kromě Vettera se stal novým rekordmanem šampionátu také italský běžec Yemaneberhan Crippa. Ten dokázal obhájit dva roky staré vítězství z Bydhošti na trati 5000 metrů v čase 13:17.23 a může se tak těšit z tohoto statistického primátu. V souboji o plný bodový zisk to však neměl vůbec jednoduché. Až do samotného závěru mu zdatně šlapali na paty Francouz Hugo Hay (13:17.96) a Španěl Carlos Mayo (13:18.15), kteří si zaběhli osobní rekordy.
Kvalitní kladivářský duel vyzněl lépe pro Francouzku Alexandru Tavernierovou, která zaostala hodem na 75.06 pouze 32 centimetrů za svým letošním nejlepším evropským výkonem a také národním rekordem. Také jí se podařilo obhájit vítězství z předešlé Superligy v Bydhošti. Navíc vrátila Polce Malwině Kopronové porážku ze Zlaté tretry. Ta byla tentokrát druhá za 73.18.
Vrhačské disciplíny byly ozdobou úvodního superligového dne, což potvrdili také koulaři. Zde byl nejlepší evropský leader Michal Haratyk z Polska výkonem 21.34. Přes dvacet metrů se dostali ještě Ital Leonardo Fabbri (20.77) a Brit Lincoln Scott (20.00).
Warner dominuje v Götzisu, Doležal dvacátý
Jediným českým zástupcem je tentokrát v soutěži desetibojařů Jan Doležal. Svěřenec Josefa Karase zahájil velmi solidní stovkou, když si časem 10.94 vyrovnal osobní rekord z roku 2015. V dálkařském sektoru pak měřil jeho nejdelší pokus 715 centimetrů. V koulařském kruhu zaznamenal 14.02. Následovala výška, kde se náš reprezentant přenesl přes 197 centimetrů a první den zakončil na nepopulární čtvrtce, kterou zvládl za 50.68. Po úvodních pěti disciplínách figuruje Doležal na průběžné dvacáté příčce s mezisoučtem 3996 bodů.
V polovině závodu je jasně na čele pětinásobný vítěz mítinku v Götzisu Damien Warner. Kanadský favorit se blýskl zejména v prvních dvou disciplínách. Stovku prolétl za 10.14, což je jen dvě setiny za jeho osobákem a v dálce se blýskl špičkovým kariérním maximem 828 centimetrů. Dařilo se mu také ve výšce, kde zaznamenal 209 centimetrů. Přenocuje tak na vedoucí pozici a s bodovým ziskem 4743 bodů může reálně pomýšlet i na atak svého tři roky starého národního rekordu z tohoto mítinku. Kanadskou nadvládu v tomto závodě potvrzuje průběžně druhý Pierce Lepage, jenž ovšem na Warnera ztrácí propastných 322 bodů, když jich zatím posbíral 4421. Z bronzové pozice odstartuje druhý soutěžní den Bělorus Vitalij Žuk (4279 bodů).
Soutěž sedmibojařek je o poznání vyrovnanější. Po čtyřech disciplínách vede Američanka Annie Kunzová, která posbírala 3897 bodů a na čelo ji vynesla zejména vyrovnanost výkonů v jednotlivých disciplínách. Stovku překážek zvládla za 13.12, do výšky skočila 177 centimetrů, koulí vrhla 15.22 a dvoustovku proběhla za 24.07. Na průběžné druhé pozici je navrátivší se nizozemská mistryně Evropy z Amsterdamu Anouk Vetterová (3870 bodů) a třetí příčku drží Maďarka Xenia Krizsánová (3831 bodů).