Sobotu v Ostravě ozdobil rekord i limity

sobota 16. února 2019
V moravskoslezské metropoli proběhl první den republikového šampionátu dospělých v hale. Zdeněk Stromšík se stal rekordmanem MČR na šedesátce, v rozběhu na čtvrtce se blýskl Vít Müller, na půlce Simona Vrzalová.
Stromšík rekordmanem MČR, Seidlová v "NL"

Skvělá šedesátka v podání mužů! Po nezdaru ve finále gala se Zdeňku Stromšíkovi z hostitelského SSK Vítkovice povedlo srazit setinky z letošního maxima při bitvě na mistrovství republiky. Čas 6.64 je o setinu lepší než dosavadní rekord šampionátu, který poprvé zaběhl Jan Veleba v roce 2011 a tři roky nato Pavel Maslák. Pikantní je, že oba Dukláci byli dnes na startu a museli se tak v přímém souboji sklonit před Stromšíkem, pro nějž je to první halový titul. Stříbro si vysloužil Maslák ve svém letošňáku 6.76, bronz o setinu zpět Veleba (6.77).

Na nejkratším sprintu žen bez větších potíží potvrdila roli jasné favoritky Klára Seidlová z Univerzitního sportovního klubu Praha. Opět se jí povedl start (reakce 0.141) a nakonec proti rozběhu dokázala tři setiny ukrojit a časem 7.26 tak vylepšila vlastní letošní nejlepší český výkon. Pro stříbro s odstupem čtvrt vteřiny a přesto ve svém sezónním maximu 7.50 si dosprintovala Nikola Bendová z Olympu Praha. Bronz vybojovala oddílová kolegyně Seidlové z USK Lucie Domská za 7.57 o tři setiny před Lindou Hettlerovou (7.60).

Titul o tisíciny pro Jiranovou, o setinu pro Brože

Z vyrovnané bitvy překážkářek vzešly kvalitní časy. Medaile si vydobyly sprinterky hájící barvy USK Praha. Zlato brala navzdory nejhorší startovní reakci z finálové osmičky Helena Jiranová a v osobním rekordu 8.31. Stejného času dosáhla i stříbrná Lucie Koudelová, pro niž je to letošňák. Pro bronzovou Kateřinu Dvořákovou je pak 8.37 osobákem, čtvrtá Tereza Vokálová zůstala jen desetinu za vítězkou (8.41), všechny finalistky se vešly rozmezí 18 setin a pod osm a půl vteřiny.

Také bitva o titul mezi muži na 60 m př. byla velice dramatická. Nakonec znamenala úspěch (i) rybička Michala Brože, čtvrtkař překážkář z Dukly si zpestřil halu a ze zlata měl velikou radost. Navíc si vylepšil osobák na 7.94 a vrátil se tím na čelo domácích tabulek. Jiří Sýkora bral stříbro o setinu zpět ve vyrovaném životním maximu 7.95, také bronz bral vícebojař z Olympu, Marek Lukáš (8.09).

"Limity" na půlce i čtvrtce

K velice zajímavému nedělnímu finále se schyluje na půlce žen. Simona Vrzalová rovnoměrným tempem (dvoustovky: 30.2-30.9-31.3) odtáhla svůj rozběh a přesto měla v závěru nejvíce sil, když cílem proběhla za 2:03.10 (posle 200 za 30.7). To je splněný výkonnostní požadavek pro HME a další skvělý čas po rekordech na kiláku a patnáctce během jediného týdne. Kateřina Hálová se za ní vezla ve snaze kvalifikovat se do Glasgow, leč na posledních 150 metrech jí došly síly a bylo z toho "jen" 2:05.34 a nakonec se před ni dostala i hostující Slovenka Štuková (2:05.15). Následující rozběh podobně jako Vrzalová ovládla stylem start-cíl Lenka Masná, pustila se do toho na první čtvrtce dokonce ještě o něco rychleji (kola: 29.2-30.6-32.3), i ona v posledním okruhu ještě trochu zpomalila a tak z toho bylo 2:05.17 (méně než vteřinu od limitu).

Podle očekávání měly vynikající úroveň čtyřstovky. Limitem tuto fázi závodu ozdobil Vít Müller, který zaběhl dva okruhy v halovém osobním rekordu 46.63 (absolutní OR 46.56) a aktuálně tím z trojice pro start na HME vyšoupl Patrika Šorma. Ten má ještě šanci vrátit úder ve finále, kde nebudou chybět podle očekávání letošní dvojka Jan Tesař a obhájce titulu Michal Desenský, ale ani půlkař Lukáš Hodboď, jehož test rychlosti dopadl na výbornou - osobákem 47.59.

Na trojce kralovali Mäki a Friš

O rychlý závod se pokusila Kristiina Mäki, a i když její nástup nikdo neakceptoval, tak zpočátku to vypadalo, že reprezentantka Olympu Praha může zaútočit na čas pro Glasgow (1. km na úrovni 3 min.). Jenže pak Mäki tempo neudržela, a bylo z toho "jen" 9:21.43. V závěru se na ni ještě dotáhla Lucie Sekanová z USK, která nakonec ztratila méně než dvě vteřiny (9:23.12). Bronz pro Škodu Plzeň zrychlením v posledním kole získala Tereza Hrochová v osobnímu rekordu 9:43.45, maximum si zlepšila i Adéla Koláčková, která jí celý závod odtáhla (9:50.09).

O poznání vyrovnanější byl závod mužů, tedy aspoň do poslední čtvrtky, kdy se jal zaútočit Jan Friš z Dukly. Přestože velkou část závod udával tempo, na jeho zrychlení nikdo nedokázal zareagovat a zvítězil v českém výkonu roku 8:22.09. Triumf běžců Dukly byl dokonalý, pro stříbro si doběhli Frišovi oddíloví kolegové Damián Vích (osobák 8:26.51) a Jáchym Kovář (8:27.92). Devět z deseti v cíli za nimi si vylepšilo osobní rekordy.

V technikách osobáky Bahníka a Vondráčka

I přes absenci aktuální jedničky Martina Heindla měla soutěž výškařů kvalitní úroveň. Především díky Marku Bahníkovi z Hradce Králové, který si napodruhé poradil s 216 cm, už to pro něj byl absolutní osobní rekord, ale pak přidal i 220, dokonce napoprvé a stvrdil tím svůj premiérový zisk titulu. Nejlépe mu sekundoval kolínský Matyáš Dalecký, pro něhož bylo dnes maximem 212, bronz bral českobudějovický Petr Pícha (208).

V tyčce se rozdělovaly medaile za výkony na úrovni 522 cm, neboť trio favoritů selhalo už na 544. Titul, svůj pátý halový, získal Michal Balner, jenž 522 zdolal jako jediný napoprvé, stříbro při stejně hodnotném zápisu získal jeho kolega z Dukly Jan Kudlička a Matěj Ščerba, jenž hájí barvy AC Ústí nad Labem.

Závodu trojskokanů jasně dominoval Jiří Vondráček z Hvězdy Pardubice, který by všemi svými pokusy zvítězil. Ten nejdelší přišel ve třetí sérii, měřil 16.03 a znamenal vylepšení halového osobního rekordu, od svého absolutního maxima zůstal jen 5 cm. Vondráček se ziskem třetího titulu stal nejúspěšnějším atletem disciplíny v historii šampionátu. Druhé místo obsadil Ondřej Vodák z Univerzity Brno za 15.42, třetí byl Zdeněk Kubát z Dukly (15.21).

Jedinou dálkařkou, která v Ostravě překonala šest metrů, byla Anna Křížková. Členka plzeňské Škodovky dolétla v páté sérii na 610 cm a získala svůj premiérový titul. O dělbě stříbra a bronzu mezi dvojicí z USK rozhodl jediný centimetr, o tento kousíček se dostala dál Eliška Klučinová (598) než Michaela Kučerová (597).

V koulařském sektoru podle očekávání kralovala Markéta Červenková z USK Praha, která by vyhrála všemi pěti měřenými pokusy, přičemž ten nejdelší měl hodnotu 16.58. Je to pro ni již šestý titul šampionky. Vítkovická Gabriela Pallová si vysloužila stříbro za svůj sezónní výkon 15.46, bronz brala zkušená Jana Kárníková (15.04).

Rozběhy i s výpadky favoritů

Na hladkých šedesátkách byli v rozbězích nejrychlejší favorité: Klára Seidlová s časem 7.29, Zdeněk Stromšík za 6.72, z pozice dvojky postoupil čtvrtkař Pavel Maslák, díky solidním 6.81.

Nejrychlejší v rozbězích čtvrtkařek byla Zuzana Hejnová, která zaběhla 54.89. Spolufavoritka Lada Vondrová rovněž vyhrála svůj závod, v závěru více zpomalila a tak měla až pátý čas z postupujících. Na finále bylo třeba běžet pod 56 vteřin.

V rozbězích půlkařů se zrodilo překvapení, když se jeden z adeptů medaile Hakim Saleh po kolizi v posledním kole nedokázal dostat na přímý postup a na čas jej vyřadili soupeři z jiných běhů. Favorit číslo jedna Filip Šnejdr potíže neměl, svůj rozběh vyhrál.

Velice vyrovnané byly sprinterky v rozbězích na 60 m překážek, prvních pět se vešlo do šesti setin. Výpadek favoritky se tu nekonal, narozdíl od mužů, kde vypadl po chybě na startu Jan Doležal. Jeho vícebojařský kolega Jiří Sýkora, jenž běžel po něm, si vše pohlídal i tak zaběhl opět pod 8 vteřin (7.97).