Solidní česká stopa v Székesfehérváru

úterý 18. července 2023
V maďarském Székesfehérváru se odehrál další ze zlatých mítinků World Athletics Tour. Na něm nás úspěšně reprezentovali čtvrtkařka Tereza Petržilková a koulař Tomáš Staněk.

Tereza Petržilková letos už několikrát ukázala, že si umí na čtvrtce poradit i s nevýhodnou vnitřní dráhou. V Székesfeherváru startovala z té první a za ideálních povětrnostních podmínek si doběhla v silné konkurenci pro parádní páté místo v osobním rekordu 51.28, čímž ukrojila ze svého dosavadního kariérního zápisu z ME družstev dalších 23 setin. Papírové předpoklady potvrdila bronzová žena loňského světového šampionátu Sada Williams. Barbadoská reprezentantka triumfovala v čase 50.34 před Rumunkou Andreou Miklós (50.80) a Rakušankou Susanne Gogl-Walli (50.87).

V koulařském kruhu se představil Tomáš Staněk, jenž chtěl dát zapomenout na nepovedený nedělní závod Diamantové ligy v Chorzówě. Český rekordman zahájil pokusem na 20.87. Mírné zlepšení pak přišlo v páté sérii, kdy zapsal 20.92, a to nejlepší si nechal na samotný závěr. Šestým pokusem poslal své náčiní do vzdálenosti 21.12 a bral v nabitém startovním poli šesté místo. Očekávaným vítězem se stal světový rekordman Ryan Crouser za 22.51. Přes 22 metrů se dostal i jeho kolega ze Spojených států amerických Joe Kovacs (22.06). Třetí skončil Novozélanďan Tom Walsh (21.85).

Letošní nejlepší světový výkon nabídl závod mužů na 400 metrů. I při svém letošním čtvrtém startu na této distanci neokusil hořkost porážky bahamský olympijský šampion Steven Gardiner, jenž se v Maďarsku stal teprve druhým čtvrtkařem, kterému se letos podařilo stlačit čas pod 44 vteřin, když časem 43.74 sesadil z čele letošních průběžných světových statistik Zambijce Muzalu Samukongu, který běžel na konci dubna v Gaborone 43.91. K hranici 44 vteřin se přiblížil také druhý Jamajčan Rusheen McDonald, jenž se časem 44.03 zařadil ve světových tabulkách právě za zmiňované duo.

Jamajčanka Shericka Jackson s Američankou Sha´Carri Richardson svedly při nedělní Diamantové lize v Chorzówě napínavý souboj na stovce. V Székesfehérváru zvolily rozdílné distance. Zatímco Jackson běžela dvoustovku, kterou vyhrála v čase 22.02, Richardson zůstala u kratšího sprintu a dalšího primátu se nedočkala. Přemožitelku našla v národní rekordmance ostrova Svatá Lucie Julien Alfred, která prolétla rovinku za 10.89. Richardson byla o osm setin pomalejší (10.97).

Mužskou dvoustovku vyhrál Dominikánec Alexander Ogando (19.99), jenž překvapivě porazil amerického obhájce vítězství na tomto mítinku Erriyona Knightona (20.05). Mužskou stovku opanoval velezkušený Jamajčan Yohan Blake (10.04).

Parádní podívanou předvedly sprinterky na stovce překážek. Vítězná Nigerijka Tobi Amusan zaostala časem 12.35 jen setinu za svým sezónním maximem z nedělní Diamantovky. Pod 12.5 stlačila svůj čas také druhá Američanka Nia Ali (12.41). Mezi muži kraloval její krajan Daniel Roberts za 13.12 před dvojicí Hansle Parchment a Tyler Mason (oba 13.14). Jamajka pak naprosto dominovala závodu žen na 400 metrů překážek, kde reprezentanty této země obsadily první čtyři místa. Nejrychlejší byla Andrenette Knight v novém osobním rekordu 53.26.

Vůbec nejsilněji obsazenou disciplínou byl disk mužů, kde se sešli hned tři borci, kteří letos překonali 71 metrů. Z tohoto souboje vyšel vítězně Švéd Daniel Stahl (68.98). V dalším pořadí ho následovali Litevec Andrius Gudžius (67.66) a slovinský leader letošních světových tabulek Kristjan Čeh (67.60).

Vedoucí závodník průběžných světových statistik nezvítězil ani v kladivářském kruhu. Olympijský šampion Wojciech Nowicki (77.89) překvapivě podlehl čerstvému mistrovi Evropy do 23 let Ukrajinci Mykhaylo Kokhanovi (79.37).

Řecký dálkař Miltiadis Tentoglou opět ukázal, že je mužem šestých pokusů. Až do páté série vedl výkonem 824 centimetrů někdejší mistr světa Tajay Gayle. Tentoglou se ovšem v závěrečném pokusu perfektně trefil do odrazu a dolétl na 829 centimetrů. Soutěž dálkařek vyhrála Srbka Milica Gardaševič za 680 centimetrů.

Běžecké distance tentokrát trochu zaostávaly svou kvalitou proti sprintům a technikám. Nicméně časy Keňanky Nelly Chepchirchir, která vyhrála patnáctistovku (4:00.18) a Australana Petera Bola (1:44.48), jenž ovládl osmistovku jistě stojí za zmínku.

Petr Jelínek, foto: Adolf Horsinka