Šorm do semi, Skřivanová průběžně 7.
Vícebojařka Dorota Skřivanová si při svém vůbec prvním startu v reprezentačním dresu zatím nevede vůbec špatně. Po třech disciplínách figuruje na průběžném děleném sedmém místě se ziskem 2723 bodů a příliš nezaostává svými výkony za těmi z mistrovství republiky. Úvodní šedesátku překážek zvládla za 8.47, což bylo pět setin za osobákem. Ten si úspěšným skokem na 180 centimetrech vyrovnala ve výškařském sektoru. Určitá ztráta oproti jejímu dosud nejpovedenějšímu pětiboji přišla v koulařském kruhu, kde zapsala nejlépe 12.90. I to je však na poměry svěřenkyně trenérky Martiny Blažkové velmi solidní výkon. Vedoucí pozici drží Belgičanka Noor Vidtsová (2902 bodů) před Polkou Adriannou Sulekovou (2895 bodů) a Američankou Chari Hawkinsovou (2886 bodů). Suleková zazářila hlavně ve výšce, kde zdolala 189 centimetrů.
Čtvrtkař Patrik Šorm se letos nachází ve vynikající formě, a to potvrdil i ve svém rozběhu. Už na seběhu byl první a až do cíle před sebe nikoho nepustil. Jeho čas měl hodnotu 46.49 a hladce tak postoupil do odpoledního semifinále. Prvenstvím v rozběhu si navíc zajistil pro další kolo nasazení v dobré dráze.
Pavel Maslák je obhájcem posledních tří titulů halového světového šampiona. Letos se ovšem trápí a v Bělehradě se zázrak nekonal. Na přímý postup nedosáhl a čas 47.31 mu na semifinále nestačil. Z Bělehradu si tak odveze osmnáctou příčku. Novým belgickým národním rekordem 45.88 se blýskl nejrychlejší muž rozběhu Julien Watrin.
Také v závodě žen na 400 metrů jsme měli dvojí zastoupení. Hlavně Lada Vondrová měla postupové ambice, ale její rozběh se pro ni stal noční můrou. Na seběhu se totiž dostala do kontaktu s Britkou Jessie Knightovou, následně pak došlo k další kolizi v zatáčce, kde Knightová Vondrovou strčila. To naší reprezentantce sebralo hodně sil. Přesto ještě v cílové rovince na Britku útočila, a nakonec za ní zaostala časem 52.94 o jedinou setinu. Na chvíli pak svitla naděje, že by Lada přeci jen mohla do semifinále projít, když byla Knightová diskvalifikována za vyšlápnutí z dráhy. Proti tomuto rozhodnutí ovšem podala britská výprava protest, který byl dle očekávání úspěšný, jelikož k vyšlápnutí došlo po kontaktu s Vondrovou. Podání protestu zvažovala také česká výprava, a to za popostrčení Knightové. Vedení českého týmu bylo přizváno k videu, které jasně naznačovalo, že by protest nebyl úspěšný, a proto nakonec nebyl podán. Pro Vondrovou tak účast na šampionátu končí a bude osmnáctá.
Tereza Petržilková startovala v rámci HMS poprvé v individuální disciplíně. Do druhého kola probíhala na čtvrté pozici. V závěrečných metrech už bohužel žádnou soupeřku nepokořila a také jí tak zůstaly semifinálové brány zavřeny. Ač měla po doběhu smíšené pocity, nezklamala. Přeci jen čas 53.05 je jejím druhým nejlepším kariérním výkonem. Ve výsledkové listině figuruje na 21. příčce. Nejrychlejší rozběhový čas 51.48 má na svědomí Nizozemka Femke Bolová.
Půlkaři měli pouze čtyři rozběhy, a tak se postupovalo rovnou do finále, které si zajistili vždy první dva v cíli. Filip Šnejdr odstartoval hned do úvodního běhu a v celém jeho průběhu se držel na čtvrté pozici. Ta mu vydržela až do cíle, kterým proběhl za 1:49.29 a do světového finále se tak nepodívá. Celkově bude šestnáctý. O cenné kovy nepoběží ani jeden z hlavních favoritů Elliot Giles, jenž do svého rozběhu ani nenastoupil.
Sprinterka Eva Kubíčková si v osmnácti letech odbyla premiéru na velké mezinárodní akci mezi dospělými. V posledním šestém rozběhu šedesátky se do cíle předklonila jako sedmá v čase 7.38, což na postup do semifinále nestačilo. K tomu bylo třeba zaběhnout 7.29, a to by pro Evu znamenalo vylepšení vlastního národního juniorského rekordu o jednu setinu. V celkovém hodnocení patří olomoucké atletce 36. místo. Nejrychlejší rozběhový čas předvedla Američanka Mikiah Briscoová, která se radovala z nového osobního rekordu 7.03.
Vůbec první medaile se rozdávaly v trojskoku mužů. Vítězný Kubánec Lázaro Martinez výrazně vylepšil letošní nejlepší světový výkon a také své osobní maximum na 17.64 a zaslouženě bral zlato. Navíc se mohl radovat z cenného skalpu úřadujícího olympijského šampiona Pedra Pabla Picharda, jenž se musel spokojit se stříbrem v novém portugalském národním rekordu 17.46. Bronz putuje do Spojených států zásluhou Donalda Scotta (17.21).
Sedmibojaři za sebou mají úvodní tři disciplíny. Po nich je v čele kanadský olympijský šampion Damian Warner, jenž byl nejrychlejší na šedesátce (6.69) a předvedl i nejhodnotnější pokus v dálkařském sektoru (805). Hlavně díky tomu se momentálně vyhřívá na vedoucí pozici s 2855 body před Švýcarem Simonem Ehammerem (2797) a Australanem Ashleym Moloneyem (2729). Pouhé dva body za průběžným medailovým pořadím je Američan Garret Scantling, který zazářil v kouli osobákem 16.37.