Šorm pátý ve světovém finále

sobota 19. března 2022
Do sobotního finálového bloku na HMS v Bělehradě zasáhly tři české naděje. Patrik Šorm si ve finále čtvrtky doběhl pro páté místo. Tyčkařka Amálie Švábíková skončila devátá a koulař Tomáš Staněk obsadil čtrnáctou příčku. Padly tři rekordy šampionátu.

Čtvrtkař Patrik Šorm nastoupil do svého prvního velkého finále v nevýhodně druhé dráze, ale popral se s ní se ctí, když po tuhém boji s Američanem Washingtonem uhájil páté místo v čase 46.81. Světovým šampionem se stal v novém rekordu šampionátu 45.00 Jereem Richards z Trinidadu a Tobaga, jenž vylepšil rekordní zápis Kostaričana Neryho Brenese z Istanbulu 2012 o jedenáct setin. Stříbro náleží Trevoru Bassitovi ze Spojených států za 45.05. Švéd Carl Bentström ozdobil svůj bronzový úspěch národním rekordem 45.33.

Finále tyčkařek čítalo jedenáct závodnic a jednou z nich byla Amálie Švábíková. Svěřenkyně trenéra Štěpána Janáčka hned napoprvé založila na 430 centimetrech. Další postupnou hodnotou bylo 445. Při prvním pokusu ještě laťka spadla, ale při tom druhém i s notnou dávkou štěstí zůstala na stojanech. Zvyšování bylo neúprosné, a tak se šlo rovnou na 460, což by pro Amálii znamenalo vylepšení osobního rekordu o pět centimetrů. Ač byly všechny tři její pokusy poměrně nadějné, tato meta Švábíkové prozatím odolala a z Bělehradu si odveze deváté místo. O medaile se to rozdaly očekávané favoritky. Nejšťastnější byla Američanka Sandi Morrisová, která úspěšně obhájila zlato z Birminghamu ve vyrovnaném sezónním maximu 480 centimetrů. Stříbro putuje také do Spojených států zásluhou úřadující olympijské šampionky Katie Nageotteové (475). Bronz si na krk pověsí Slovinka Tina Šutejová (475).

Americký koulařský suverén Ryan Crouser našel poprvé od mistrovství světa v Dauhá 2019 přemožitele. Jeho vítěznou šňůru přerušil Brazilec Darlan Romani. Ten byl smolařem posledních mezinárodních vrcholů, když bral čtvrtá místa na olympijských hrách i světových šampionátech v hale i venku. Nyní se konečně dočkal velké medaile, a to rovnou té nejcennější. Nutno dodat, že naprosto zaslouženě, jelikož vybojoval halový světový titul v novém rekordu šampionátu 22.53, což je o 22 centimetrů dále, než to zvládl před čtyřmi roky v Birminghamu Novozélanďan Tom Walsh. Romani se zároveň posunul na čtvrtou příčku historických světových tabulek.

Crouser při své premiéře na halovém mistrovství světa vystoupá na stříbrný stupínek, když jeho nejdelší pokus měřil 22.44. Naprázdno nevyšel Tom Walsh, jenž předvedl naprosto stejný výkon, kterým dosud držel rekord mistrovství, tedy 22.31 a získal už svou čtvrtou medaili z HMS v řadě. Tomáš Staněk se soutěží protrápil. Zaznamenal pouze jeden měřený pokus o délce 19.93, a to nestačilo na lepší než čtrnácté místo.

Třetí rekord mistrovství padl v závodě žen na 1500 metrů. Ten byl jasnou etiopskou záležitosti, když reprezentantky této země braly všechny medaile. Naprosto suverénní byla světová rekordmanka Gudaf Tsegayová, která zvítězila stylem start-cíl a historické maximum šampionátu krajanky Gelete Burkaové z HMS ve Valencii 2008 vylepšila o více než dvě vteřiny. Dominanci této vychodoafrické běžecké velmoci podtrhly stříbrná Axumawit Embayeová (4:02.29) a bronzová Hirut Mesheshaová (4:03.39).

Italský sprinter Marcell Lamont Jacobs není už jen olympijským vítězem na stovce, ale po sobotním večeru v bělehradské aréně také halovým světovým šampionem a také evropským rekordmanem na šedesátce. Mezi ním a obhájcem titulu Christianem Colemanem musela rozhodovat cílová kamera, jelikož oba zaznamenali čas 6.41. Tisíciny pak hrály ve prospěch Itala, který tímto časem posunul kontinentální historické maximum Brita Dwayna Chamberse z roku 2009 o jednu setinu a momentálně dělí čtvrté místo historických světových tabulek. Coleman přidal k birminghamskému zlatu bělehradské stříbro. Jeho reprezentační parťák Marvin Bracy zase navázal na stříbro z HMS v Sopotech 2014 bronzem v novém osobním rekordu 6.44.

Finále ženské čtvrtky bylo kořistí dvojnásobné olympijské vítězky na této trati Shaunae Miller-Uibové, která se ujala vedoucí pozice už na seběhu, a tu si pohlídala až do cíle, kterým proběhla vítězně v čase 50.31 a přidala další zlatý úspěch. Zaostala jen setinu za letošním nejlepším světovým výkonem Nizozemky Femke Bolové, která finišovala na stříbrné pozici za 50.57. Pro bronz si dosprintovala zkušená Jamajčanka Stephanie-Ann McPhersonová (50.79).

Ve finále mužské osmistovky zvolil velmi odvážnou taktiku Kanaďan Marco Arop, když se ujal tempa, které bylo vskutku ďábelské. Čtvrtkou probíhal za 50.5. V závěru mu ovšem došly síly a skončil poslední. V cílové rovince měl nejvíce sil leader světových tabulek Španěl Mariano Garcia, jenž zvítězil v čase 1:46.20 před Keňanem Noahem Kibetem (1:46.35) a Američanem Brycem Hoppelem (1:46.51).

Pět disciplín byl ve vedení sedmiboje mužů kanadský favorit Damian Warner. Po celou dobu mu ovšem zdatně šlapal na paty mladý Švýcar Simon Ehammer a po skoku o tyči se karta obrátila, když si Ehammer skočil osobák 510 centimetrů a před závěrečným kilometrem se před svého zkušenějšího rivala dostal s náskokem 24 bodů. Zdramatizoval se také boj o bronz. V tyči se totiž blýskl skvělým výkonem 530 centimetrů Estonec Hans-Christian Hausenberg a na průběžně třetího Australana Ashleyho Moloneyho se dotáhl na rozdíl šesti bodů.

V souboji o titul nakonec přeci jen zvítězily zkušenosti. Warner je totiž výrazně kvalitnějším běžcem než Ehammer a radoval se ze zisku titulu halového světového šampiona se ziskem 6489 bodů, což ho řadí na druhé místo historických světových tabulek za Ashtona Eatona. Ehammer musel být spokojen i se stříbrem, jelikož si ho zajistil výrazně vylepšeným osobákem 6363 bodů. Bronzový Ashley Moloney stanovil hodnotu nového kontinentálního maxima Oceánie na 6344 bodů.

Finále ženské šedesátky překážek opanovala Francouzka Cyréna Samba-Mayelaová, která triumfovala v novém národním rekordu 7.78. Historické maximum své domoviny vytvořila časem 7.81 také stříbrná Devynne Charltonová z Baham. Čest americké překážkářské školy zachránila bronzová Gabrielle Cunninghamová za 7.87.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Petr Jelínek