Španělská policie je na stopě dopingu
Z hlediska médií vše propuklo minulý čtvrtek, kdy španělské noviny Marca zveřejnily zprávu o zadržení čtrnácti osob. Takzvaná „Operace Galgo“ je však podle informací zdejších orgánů (konkrétně Guardia Civil, španělských četníků) dlouhodobějšího rázu, pátrání už začala letos v dubnu.
Domínguezová suspendována z funkce viceprezidentky
Mezi aktuálně vyšetřovanými má být hlavním jménem Marta Domínguezová, světová šampionka a vicemistryně Evropy na 3000 m steeplechase, její trenér César Pérez a manažer atletky José Alonso Valero, a také lékař Eufemiano Fuentes, klíčová postava předešlé „Operace Puerto“ před čtyřmi lety. Další známé jméno z Pérezovy skupiny, mílař Reyes Estévez, byl kontaktován jen jako svědek.
O samotném vyšetřování je zatím nemnoho zpráv, ale z informací deníku Marca víme, že u Domínguezové byly nalezeny dokumenty, které by mohly s dopingem ve sportu souviset. Atletka nakonec ani nebyla vyslýchána – vzhledem k tomu, že je těhotná, ji soudce propustil na kauci. Běžkyně však zastávala funkci viceprezidentky ve španělském atletickém svazu (RFEA), odkud na sebe reakce nenechala dlouho čekat. Domínguezovou hned druhý den (v pátek) šéf RFEA José Maria Odriozola suspendoval a v dopise adresátku neváhal obvinit z poškození obrazu španělské atletiky.
Přiznání Bezabeha a další podezřelí
Dalším trenérem, jehož svěřenci jsou v rodícím se skandálu namočeni, je Manuel Pascua Piqueras. Jeden z jeho svěřenců, mistr Evropy v krosu z loňského roku Alemayehu Bezabeh, už se při vyšetřování dokonce přiznal k používání zakázaných látek, byl u něj nalezen balíček s jeho krví. Bezabeh tak pochopitelně už ani neobhajoval v Alubfeiře svůj titul.
Mezi podezřelými je i jméno Alberta Garcíi, evropského šampiona na pět kilometrů z roku 2002, který už má za sebou dvouletý trest (2003-2005) za prokázané užití dopingu (EPO). Osm osob zůstává nadále zadrženo, propuštěni už byli vedle stýplařské šampionky také Pasqua, Pérez, Alonso a García, všichni ale musí hlásit případnou změnu svého pobytu. Domínguezová bude vzhledem k požehnaném stavu vyslýchána přes videokonferenci.
Další atleti byli přizváni jako svědci, protože jejich jména byla spojena s koučem Pascuou. Jde o již zmíněného Estéveze nebo Bezabeha (jediný, kdo se zatím přiznal), ale mj. také o Nuriu Fernándezovou. Mistryně Evropy na 1500 metrů měla startovat na ME v krosu a nakonec se tak stalo, skončila šestnáctá, minutu za vítězkou. V podobné situaci byla také další svěřenkyně Pascuy, Holanďanka Adrienne Herzogová. Nad startem v Albufeiře váhala, ve finále jedna z favoritek nedoběhla ani do poloviny trati a vzdala.
S trenérem Pascuou spolupracoval v letech 2003 až 2008 také evropský rekordman a dvojnásobný šampion z Göteborgu Francis Obikwelu, když pobýval v Madridu. Stejně jako Fernándezová i on jakékoli obvinění důrazně odmítl: „Ne, ne, nic. Jsem v Lisabonu. Spolupracoval jsem s Pascuou Piquearasem, to je pravda, ale nebylo v tom nic podezřelého,“ hájil se rodilý Nigerijec závodící už devět let v portugalském dresu.
Kritika od kolegů
„Nezainteresovaní“ španělští atleti přispěchali s vyjádřením svých stanovisek. Velmi ostře se vyjádřil stříbrný z pětky na ME Jesús Espaňa, který se postavil do role mluvčího ostatních: „Je to veřejné tajemství, které končeně vyšlo na světlo světa. Mnoho z nás z toho má velkou radost." Finalista osmistovky v Barceloně Luis Alberto Marco se přidal se slovy: „Je to alarmující stav španělské atletiky. Podporuji nulovou toleranci dopingu.“
A padesátka top atletů už také vydala v tomto smyslu prohlášení. Mezi podepsanými jsou například talentovaný dálkař/vícebojař Eusebio Cáceres, sprinter Ángel David Rodríguez, oštěpařka Mercedes Chillaová, vedle zmíněných běžců Espani a Marca také Carles Castillejo, Juan Carlos Higuero, Mayte Martínezová, Arturo Casado, Chema Martínez a výškaři Javier Bermejo s Ruth Beitiaovou.
Kontakt mezi RFEA a mezinárodní asociací IAAF zatím neproběhl, věc je zatím především v rukách španělské policie. O dalším průběhu kauzy vás budeme informovat.
Michal Procházka s využitím EME NEWS