Špičkové atletické výkony na ODM

Olympijskytym.cz / Markéta Křížová
čtvrtek 27. června 2024
V Českých Budějovicích proběhl třídenní program atletických soutěží v rámci Olympiády dětí a mládeže. Řada šampionů se blýskla vynikajícími výkony. Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se událo.

Linda Botková překonává žákovské národní rekordy jak na běžícím pásu. Na Olympiádě dětí a mládeže další sice nepřidala, ovšem k historickému zápisu neměla daleko. Stovku překážek ovládla v čase 13.77, čímž zaostala jen tři setiny za vlastním nároďákem z květnových závodů na pražské Děkance. Tehdy se však mohla Linda těšit z téměř ideální podpory větru +1.7m/s. To v Českých Budějovicích se musela popasovat s protivětrem stejné hodnoty. Další medaili přidala v dálkařském sektoru, kde obsadila v kvalitní soutěži bronzovou příčku za 570 centimetrů. Zde zvítězila Kristýna Záhořová skokem dlouhým 579 centimetrů. Stříbro si vyskákala Nikol Horská za 572 centimetrů.

Špičkového výkonu dosáhla také vítězka hladké šedesátky Emilie Hornová, když prolétla rovinku vítězně v čase 7.54, což je jen o dvě setiny pomaleji, než to před šesti lety zvládla při svém žákovském národním rekordu Adéla Novotná. Hornová se tak momentálně dělí o druhé místo v historických tabulkách této kategorie s Annou Kerbachovou. Také stříbrná Mia Plačková se dostala do TOP 5 této statistiky, když díky novému osobáku 7.60 sdílí čtvrtou pozici historie s Kateřinou Čechovou.

Velmi rychlý závod na 1500 metrů předvedli starší žáci. Souboj o vítězství byl navíc strhující až do samotného závěru a o vítězi rozhodovaly tisíciny. Matyáš Kocman a Jakub Pietrula totiž proběhli cílem shodně v čase 4:02.73. O něco hlubší předklon měl první jmenovaný a mohl se radovat ze zlata. Oba se pak dělí o čtvrté místo v českých historických tabulkách své kategorie. Velmi solidního času 4:06.85 dosáhl i bronzový Adam Axon.

Dominantní vítězství zaznamenal diskař Josef Pazdera, jenž ozdobil svůj triumf parádním hodem na 61.60, což ho posunulo na druhé místo národních historických tabulek. Podobně suverénní byla i vítězka stejné disciplíny dívek. Adéla Fejfarová poslala své náčiní do vzdálenosti 45.52 a v historii hodila mezi staršími žákyněmi dále pouze národní rekordmanka Vladimíra Srbová v roce 1964, a to o dvacet centimetrů.

K ozdobám atletických klání patřily i běhy starších žáků i žákyň na 300 metrů. Mezi chlapci byl nejrychlejší Štěpán Vardžák, jenž jako jediný stlačil svůj čas pod 35 vteřin, když proběhl cílem jako šampion za 34.95, což pro něj znamená posun na sedmé místo historických tabulek. Třístovku děvčat opanovala Kateřina Rybová v novém osobním rekordu 39.38 a díky tomuto času se stala desátou nejrychlejší žákyní historie na této trati.

Hned dva individuální atletické tituly si z Českých Budějovic odvezl Lukáš Drobilič, jenž se stal králem skokanských disciplín. Nejprve zvítězil ve výšce výkonem 192 centimetrů a následně přidal další zlato v dálce díky osobáku 653 centimetrů.