Sportisimo půlmaraton pro Wanjira a Jepchumbovou

sobota 2. dubna 2016
Osmnáctý ročník pražského půlmaratonu se stal za krásného jarního počasí kořistí keňských běžců. Mezi muži obhájil své vítězství z loňského roku Daniel Wanjiru. V závodě žen dominovala jeho krajanka Violah Jepchumbaová.

V mužském závodě se zhruba do patnáctého kilometru držela v čele devítičlenná skupinka favoritů. O dva kilometry později se již oddělila pouze vedoucí dvojice závodníků, kterými byli Daniel Wanjiru a trochu překvapivě Berselius Kipyego. Wanjiru rozhodl o svém triumfu nástupem na osmnáctém kilometru a svůj náskok už jen lehce zvyšoval. Cílem proběhl v novém osobním rekordu 59:20 a při své páté účasti na pražském půlmaratonu si připsal druhé vítězství. „Jsem nadmíru spokojený. Startovní pole bylo silnější než v minulém roce a nebylo jednoduché obhájit. Měl jsem ale kvalitní přípravu a pomohla mi i znalost místní trati. Dal jsem si dva cíle, a to obhájit a zaběhnout osobní rekord. Těší mě, že jsem oba splnil,“ řekl Wanjiru. Pro překvapivé druhé místo si doběhl jeho reprezentační kolega Barselius Kipyego, který si časem 59:30 vylepšil osobní maximum o více než minutu. Keňskou nadvládu alespoň částečně narušil třetí Adugna Takele z Etiopie. I on si zaběhl osobní rekord 59.40. Prvních pět běžců se dostalo pod hranici jedné minuty.

Dařilo se i českým reprezentantům. Nejlepším z nich byl Jiří Homoláč, který zúročil svou přípravu v Keni a zaběhl si nejen osobní rekord, ale časem 1:03:50 splnil limit pro start na mistrovství Evropy v Amsterdamu. „Nemůžu být nespokojen. Chtěl jsem, aby čas začínal třiašedesátkou a cíl jsem splnil. Snažil jsem se běžet uvolněně. Možná tam byla i trochu rezerva, ale je to osobák téměř o dvě minuty, což je paráda. Těší mě, že jsme s klukama splnili limit pro soutěž týmu na ME. Doufám, že forma vydrží i na maraton v Hamburku za dva týdny, kde bych rád utočil na limit pro olympijské hry,“ uvedl Homoláč. Nedaleko za ním finišoval jeho tréninkový kolega Milan Kocourek v čase 1:04:23. Třetí byl pak Vít Pavlišta za 1:05:09. Toto trio navíc dokázalo svými časy vyhovět nominačnímu kritériu pro závod družstev na ME.

Překvapení se zrodilo v ženském závodě. Již brzy po startu, se oddělila od zbytku startovního pole dvojice závodnic. Dle očekávání to byla etiopská obhájkyně prvenství Worknesh Degefaová a také Keňanka Violah Chepchumbová. Jen o pár kilometrů později si však právě Chepchumbová, pro kterou to byl třetí půlmaraton v kariéře, vypracovala náskok i na Degefaovou. Ten postupně zvyšovala a útočila na velmi zajímavý čas. Nakonec proťala vítězně cílovou pásku v šestém nejrychlejším čase historie 1:05:51. „Byl to dobrý závod a jsem velmi spokojená. Počasí vyšlo skvěle a trať byla rychlá,“ uvedla vítězka. Pro druhé místo si doběhla Worknesh Degefaová. Zklamaná ovšem být nemusela. I ona si zaběhla nový osobák 1:06:14. Bronzovou pozici obsadila další Keňanka Gladys Jepkemoi Yatorová v čase 1:08:39.

Z českých závodnic se nejvíce čekalo od Evy Vrabcové, a ta tato očekávání rozhodně naplnila. V celkovém pořadí doběhla na desátém místě a až do posledních metrů útočila i na český rekord. Za ním zaostala časem 1:11:16 o pouhé čtyři vteřiny. Pro Evu to byl nový osobní rekord i limit pro evropský šampionát. „Jsem zpátky a spokojená. Běželo se mi parádně. Atmosféra byla úžasná a já jsem si závod maximálně užila. Myslím, že bych mohla zaútočit na limit pro olympijské hry, ale do té doby nás čeká ještě hodně práce. Dnešní čas je však dobrým ukazatelem, že jdeme správným směrem,“ dodala. Druhou nejrychlejší českou závodnicí byla zkušená Petra Kamínková a třetí naší nejlepší zástupkyní v závodě je Valerie Soukupová.