Špotáková a Dvořák pokřtili knihu 120 let české atletiky
Křest knihy proběhl v pražské Restauraci u Pinkasů za přítomnosti předsedy Českého atletického svazu Libora Varhaníka, autorů Herberta Slavíka a Michala Osoby a také dvou kmotrů knihy Barbory Špotákové a Tomáše Dvořáka.
Právě samotným křtem zahájil Český atletický svaz symbolicky oslavy, které potrvají v průběhu celého roku. „Rádi bychom si historii našeho sportu připomněli v průběhu celého roku při různých příležitostech. Připravujeme putovní výstavu fotografií na atletických akcích. Vrcholem oslav bude Evropský pohár v chůzi, který budou hostit Poděbrady. Věřím, že tuto publikaci všichni příznivci atletiky přivítají. Některé materiály jsou totiž opravdovými poklady a nebylo jednoduché je sehnat. Je to opravdu zajímavé čtení,“ uvedl předseda ČAS Libor Varhaník.
Autory publikace, která vychází v limitované sérii 2000 kusů, jsou fotograf Herbert Slavík a sportovní redaktor Michal Osoba. „Vyhledávání fotek trvalo zhruba devět měsíců. Z tisíců záběrů jsme vybrali tři tisíce snímků a z nich jsme zúžili výběr na výsledných 775 ilustrací. Opravdovým skvostem byla kronika oddílu AC Praha 1890. Až jsem litoval, že jsme toho do knihy nemohli dát víc. Spolupracovali jsme s obrovským počtem lidí. Zdrojů bylo opravdu mnoho. Osobně mám k atletice skvělý vztah a těší mě, že jsem dostal příležitost na knize spolupracovat“ Jeho slova doplňuje autor textů Michal Osoba. „Nebylo jednoduché získat některé textové materiály. O nic snadnější nebyl ani výběr toho, co by v knize mělo být. I kdyby měla tisíc stran, nedostalo by se na všechny, kteří se podíleli na rozvoji atletiky u nás. Podrobněji bylo třeba zmapovat zejména posledních dvacet let, protože naposledy vyšla podobně ucelenější publikace ke stému výročí,“ řekl.
U křtu ve své oblíbené restauraci nechyběla světová rekordmanka a trojnásobná olympijská medailistka v hodu oštěpem Barbora Špotáková. „Česká atletika má obrovskou historii. Moc ráda se začtu do toho, jak se vyvíjela. Pro mě osobně byla například bohatá a úspěšná historie oštěpu u nás velkou inspirací a těší mě, že jsem mohla něčím navázat,“ nechala se slyšet.
Druhým kmotrem byl trojnásobný mistr světa v desetiboji a bývalý světový rekordman Tomáš Dvořák. „Jsem jedním z těch, kteří se rádi probírají atletickou historií jak u nás, tak i ve světě. Vždy jsem to tak měl. Jsem názoru, že když se člověk něčemu věnuje, měl by se o to i zajímat, což trochu postrádám u mladší generace. Těším se, až si knihu otevřu,“ sdělil šéftrenér reprezentace.
Oba pak pokřtili knihu 120 let české atletiky zlatým mokem z půllitru pocházejícího z doby vzniku organizované atletiky v českých zemích.