Špotáková a Rosolová v Birminghamu bodovaly
Oštěpařská šampionka z Curychu sice nezvítězila, ale k celoroční trofeji se přiblížila. Barboru Špotákovou dnes totiž neporazila ani jedna z vyzývatelek o „diamant“: Slovinka Ratejová, která na svěřenkyni Jana Železného ztrácela před mítinkem pouhé dva body, tentokrát neskórovala, byť v poslední sérii úspěšně zaútočila (s 60.72) na Stahlovou. Němka našla odpověď (62.75), která ji posunula zpět na třetí příčku, nicméně ani bod jí nepomohl a z boje o triumf v seriálu už po dnešku vypadla. Čerstvá majitelka posledního titulu, který jí chyběl ve sbírce, tak získala na Ratejovou další dva body za druhé místo, které si připsala díky hodu z druhé série 62.89. „Dnes jsem po mistrovství Evropy těžko hledala motivaci a cítila jsem únavu,“ přiznala Špotáková, „ale myslím, že mise k celkovému vítězství v Diamantové lize se nevyvíjí špatně. Už se začínám těšit do Bruselu,“ uvedla dvojnásobná vítězka seriálu, které se stala nečekanou vyzývatelkou Kanaďanka Elizabeth Gleadleová. Finalistka olympiády z Londýna zůstala po 64.49 pouhý centimetr od svého osobního rekordu a přestože to byl teprve její devátý závod začínající šestkou, dnes metu 60 m přehodila hned čtyřikrát.
O další úspěch českých barev se v Birminghamu postarala Denisa Rosolová, nad jejíž síly byly na čtvrtce překážek pouze mistryně Evropy Britka Childová (54.89) a také Jamajčanka Spencerová, která přidala další potvrzení své suverenity v seriálu po výkonu 53.80. Svěřenkyně Martiny Blažkové zvládla okruh s bariérami za 55.65 a o šest setin za sebou nechala Američanku Tateovou.
Tyčkařský sektor se podobně jako ve Stockholmu se proměnil v loterii, v níž prohrálo hned trio skokanek z osmičlenného pole, které nezvládly svou základní výšku. Mezi nimi byla nejen vedoucí žena diamantového seriálu Murerová z Brazílie, ale bohužel také Jiřina Svobodová, které se nepodařilo zdolat už 432 cm. Řekyni Stefanidiové pak stačilo na vítězství i 457, které skočila jako jediná ze zbylé pětice.
V mistrovských disciplínách v Birminghamu výkon roku nepadl, a tak to pořadatelé dohnali při méně standardních bězích. Dvě míle v podání žen (zařazené i do DL) přinesly dramatický finiš, v němž uspěla Keňanka Mercy Cheronová a po výkonu 9:11.49 se přiblížila druhému času všech dob rekordmanky Defarové. Rychlejší šestistovka než ta v podání Keňana Rudishy 1:13.71 byla v minulosti k vidění jen třikrát, přičemž na špici je Američan Gray s výkonem ještě o 0.9 vteřiny lepším. To domácí miláček Farah se sice výkonem nevešel ani do historické „top 10“, přesto nadchl svým soubojem s časomírou v závěrečných kolech, který dotáhl až k evropskému maximu 8:07.85; dosavadního rekordmana, krajana Ovetta překonal po dlouhých 36 letech a hned o takřka šest vteřin.
Z technických disciplín opět nezklamala výška, v níž se na vysoké úrovni znovu střetlo duo současných hegemonů. Katařan Barshim i Ukrajinec Bondarenko překonali napotřetí laťku v úrovni nového rekordu mítinku 238 cm a nad jejich síly bylo až 241. Bondarenko tu sice předvedl nadějnější skok, ale z vítězství a udržení šance na celkový diamantový triumf proti svému sokovi se radoval Barshim, jenž měl o jediný křížek čistší zápis do 238.
Nejkurióznějším vítězem dne se stal stýplař Birech, Keňan už v poslední zatáčce zdravil tribuny, aby pak „zapomněl“ na poslední překážku, musel se vracet a s pomocí ruky ji nakonec přelezl a ještě zvládl doběhnout v rekordu mítinku 8:07.80. O další nejlepší běžecký výkon historie zdejší GP se postaral další Keňan Kiprop, jenž ovládl vyrovnaný finiš míle za 3:51.89.