Špotáková dál vládne diamantovému seriálu

sobota 25. července 2015
Druhým dnem pokračoval program mítinku v Londýně. Na start nastoupili i čtyři čeští reprezentanti, z nichž bodovala druhým místem oštěpařka Špotáková.

Nejvýraznější českou stopu dnes zanechala v Londýně Barbora Špotáková, která jen o jediný centimetr podlehla Lotyšce Palameikové (65.01). Naše oštěpařka si vyházela druhé místo, navíc ve svém nejdelším pokusu sezóny 65.00 a vede diamantovou soutěž. Třetí byla Australanka Mickleová (63.39). "Za ty metry jsem ráda, je dobré, že se ten výkon pořád zlepšuje i když to ještě není ideální. Trošku smůla, že jsem prohrála o centimetr. To se mi asi ještě nestalo," uvedla.

Velmi dobře si vedl také Jakub Holuša v legendárním závodě Emsley Carr Mile. Ve vyrovnaném finiši vybojoval halový mistr Evropy sedmé místo v čase 3:55.66, o necelou vteřinu za vítězem Kipropem. Ten potvrdil skvělou formu z posledních týdnů a přesto, že se držel po většinu závodu na chvostu celé skupiny, byl ve finiši nerychlejší a zvítězil za 3:54.87. Pro druhou příčku si dospurtoval Američan Centrowitz (3:55.03) a třetí byl Souleiman Džibutska (3:55.06). "Dnešní závod byl hodně zajímavý, běželo se pomalu a tím pádem bylo hodně strkanic. Každý chtěl být vepředu. Snažil jsem se držet v kontaktu, ale bohužel jsem dost obíhal, což mě stálo v závěru lepší umístění. Kdyby tam nebyly tyto chyby, mohl jsem bojovat o top 3. Po soustředění to není ještě vyběhané, takže jsem spokojený s tím, že jsem bojoval se světovou špičkou. Doufám, že ve Stockholmu se poběží rychle a nebude se taktizovat," zhodnotil svůj závod svěřenec Jiřího Sequenta.

V úvodu hlavního programu se na olympijském stadionu představil Pavel Maslák na hladké čtvrtce. V nepříjemném větru doběhl na osmém místě v čase 45.78. Nejrychlejší byl Jihoafričan Van Niekerk (44.63). Druhé místo skvělým závěrem získal letošní americký šampion Verburg (45.01) před stálicí světové čtvrtky, nestárnoucím Brownem z Baham (45.22).

Poslední českou zástupkyní byla Kristiina Mäki v závodě na 5000 metrů. Ta se po většinu závodu držela ve hlavní skupině běžkyň, v poslední třetině trati však odstoupila. Zvítězila zkušená Keňanka Cheronová v čase 14:54.81. Na druhém místě skončila Američanka Huddleová (14:57.47), která jako jediná od začátku akceptovala tempo vodiček a ve finiši potrápila i favorizovanou Cheronovou. Třetí doběhla další Keňanka Kisaová (15:10.66).

Jedním z vrcholů celého programu Diamantové ligy v Londýně byl závod v tyči mužů, která byla díky nepřízni počasí přesunuta ze včerejšího večera na dnešní poledne. Zde byl opět suverénní Lavillenie, který překonal rekord mítinku, když se přenesl přes laťku ve výšce 603 cm. Nezvykle dlouho držel s francouzským fenoménem krok Kanaďan Barber, který posunul národní rekord své země na 593. Třetí byl Brazilec Dutra za 581. V tyči žen se utočilo na výkon roku, ten nakonec nepadl, přesto bylo na co se dívat. Vítězkou se nakonec stala Řekyně Kiriakopoulouová, která skočila velmi kvalitních 479. Stejnou výšku zdolala i druhá v pořadí Ruska Sidorovová. Druhá řecká zástupkyně v soutěži Stefanidiová byla třetí za výkon 462.

Velmi zajímavou podívanou sliboval závod na 100 metrů žen. Již v rozběhu vylepšila bristký národní rekord Asher-Smithová, když se poprvé v kariéře dostala pod 11 vteřin (10.99). V samotném finále skončila čtvrtá za 11.06. Nejkratší sprint žen v Londýně ovládla Nizozemka Schippersová, která posunula hodnotu národního rekordu své země na 10.92. Druhá byla Nigerijka Okagbareová (10.98) a třetí Ahoureová z Pobřeží slonoviny (11.01).

V závodě na 800 metrů došlo opět na souboj Rudisha vs. Amos. I tentokrát byl úspěšnější mladík z Botswany a vyhrál za 1:44.57 před Rudishou (1:44.67). Třetí byl zkušený Polák Kszczot (1:44.85). Na stejné trati žen byla k vidění konfrontace mezi půlkařkou Sumovou a mílařkou Hassanovou. Druhá jmenovaná se snažila nastoupit dlouhým finišem, ale Sumová využila své bohaté zkušenosti z této disciplíny, když se před Nizozemku v posledních 150 metrech dostala a vedení udržela až do cíle, kterým proběhla v čase 1:58.44. Hassanová byla druhá v osobním rekordu 1:59.46 a třetí skončila domácí Sharpová (1:59.57).

Rekord mítinku vylepšila na dvoustovce žen Jamajčanka Elaine Thompsonová. Čas 22.10 pro ni znamenal i nové osobní maximum. Za ní doběhla Američanka Bowieová (22.32) a třetí byla její reprezentační kolegyně McGroneová (22.70).

Další britský národní rekord přidala v soutěži dálkařek Proctorová. Ve svém posledním pokusu dolétla na 698 centimetrů a nechala za sebou svou krajanku Sawyersovou (666), která do té doby vedla. Třetí skončila Slovenka Jana Velďáková (651), která tím napodobila umístění své sestry ze včerejšího trojskoku. Také soutěž dálkařů rozhodla až poslední šestá série. V té se před všechny své soupeře dostal Američan Dendy skokem dlouhým 838 centimetrů a odsunul na druhou příčku Jihoafričana Vissera (821). Pomyslný bronz získal domácí Rutherford (818).

Mužský steeple byl dle předpokladů keňským soubojem. Zástupci této běžecké velmoci obsadili všechna bodovaná umístění. V dramatickém závěru vyhrál Kipruto (8:09.47) před Birechem (8:09.81) a Koechem (8:12.13).

Čtvrku překážek mužů tentokrát ovládl Američan Tinsley, který v nepříliš příznivém čtvrtkařském větru proběhl cílem v čase 49.09 a odolal závěrečnému náporu Van Zyla z Jihoafrické republiky (49.27). Radost londýnskému publiku udělal svým třetím místem Flannery (49.53).

V koulařském sektoru vrhla tentokrát nejdále Američanka Carterová, která poslala své náčiní do vzdálenosti 19.74 a ostatní soupeřky za sebou nechala o více než metr. Druhá skončila vracející se Novozélanďanka Adamsová za 18.59 a jeden diamantový bod získala Borelová z Trinidadu a Tobaga (18.53).

Strhující souboj byl k vidění v mužské štafetě na 4x100 metrů. Své vedení udrželi Britové, když proťali cílovou pásku v čase 38.32 o pouhé dvě setiny před štafetou Francie (38.34), za kterou mocně finišoval čerstvý spoludržitel evropského rekordu Vicaut. Třetí skončila další štafeta Velké Británie (38.73).