Špotáková do finále, Masná do semifinále, Schindlerová 19.

Aktuality
neděle 16. srpna 2009
Kvartet českých reprezentantek bojoval v prvním bloku dnešního programu v Berlíně. Postupově se dařilo oštěpařce Špotákové i půlkařce Masné.

Chůze pro Kaniskinovou
Jasnou záležitosti byla chodecká dvacítka žen, alespoň pokud jde o staronovou šampionku. Po pátém kilometru se jednoznačně prosadila Olga Kaniskinová, Ruska neprohrála velký závod od Ósaky, vyhrála také v Pekingu. Tady navíc přes horko a polední žár dosáhla na velmi dobrý čas - 1:28:09. O stříbro sváděly dlouho sobouj Irka s Číňankou, nakonec se více radovala Olive Loughaneová, bronz patří Hong Liu, obě si stupně vítězů zasloužily za své výkony roku.
Český prapor nesla Zuzana Schindlerová, šla čistě bez napomenutí, za cílem narozdíl od některých soupeřek nekolabovala. V závodě se svěřenkyně Iva Pitáka pohybovala v druhé polovině třetí desítky, v druhé polovině trati však zrychlila a v konečném účtování jí patří devatenácté místo za 1:35:47. "Vedro bylo horší než jsem čekala, nebyl to rychlý závod, přesto to bolelo. Je to vidět i na časech ostatních. V posledním kiláku jsem udolala čtyři holky, což mě potěšilo. Asi jsem z toho minima jak jsem cítila vytěžila maximum," shrnula Schindlerová. "Atmosféra tu byla výborná, nejlepší jakou jsem zažila," pochvalovala si.

Špotáková v pohodě do finále, Abakumovová ve výkonu roku
Největší hvězda české výpravy Barbora Špotáková bezpečně postoupila mezi nejlepší dvanáctku, když hned v první sérii bezpečně o 127 cm překonala 62metrovou hranici. "Skokojenost s tím, že jsem postoupila 1. hodem, ale jinak žádná sláva," prohlásila v mixzóně svěřenkyně Rudolfa Černého.
"Takhle bych se v úterý cítít nechtěla, to jsem nebyla já. Už od rána. Měla jsem úplně mrtvou ruku, jako bych byla po týdenním soustředění. Ruka je pomalá, svaly se nestahují tak rychle, jak by měly a z toho plyne špatná technika a ve výsledku i bolavý loket. Je jasné, že musím před finále víc odpočívat, ani se nebudu koukat na tu druhou skupinu," povídala Špotáková. "Ale je dobrý, že i když jsem na tom byla takhle mizerně, letělo to na 63 m. To je zase pozitivní," našla alespoň nějaké plus.

Soupeřkám Špotákové ve skupině se v prvních pokusech vedlo ještě lépe. Ruska Maria Abakumovová ohromila světovým výkonem roku 68.92. "Připravovala jsem se na tuhle kvalifikaci velmi vážě, ale neplánovala jsem hodit takhle daleko. Tenhle výkon mě velmi překvapil a nadchl i mého kouče. Ptal se mě, proč jsem hodila takovou dálku, ale já si myslím, že je to prostě výsledek mé velké formy a tvrdého tréninku. Doufám, že něco podobného předvedu i ve finále," nechala se slyšet Ruska.
"Je to kopa svalů, ještě asi víc než vloni, tepláky jí praskají ve švech. A teď to dokázala spojit i s technikou. Ale ne všechny hody se jí na rozcvičováku tak povedly, takže třeba bude ještě víc namotivovaná a nepůjde jí to. Ale uvidíme. Jenom doufám, že když je takhle připravená, nehmátne po tom mém oštěpu na světový rekord," řekla k velké rivalce z Pekingu Špotáková. Více jak česká oštěpařka hodila také domácí Linda Stahlová (63.86) a druhým pokusem i Slovinka Martina Ratejová (63.42).

Větší trápení předvedla druhá parta, ani jedna z oštěpařek nepřekonala požadovaných 62 metrů, nejblíže k tomu měl Kubánka Menéndezová, jíž chybělo 6 cm. Postupují také domácí favoritky Neriusová a Obergföllová, ačkoli přesvědčivě tedy vůbec nepůsobily. Finále je však jiná soutěž a hlavní je se tam probojovat, což se překvapivě nepodařilo Jihoafričance Viljoenová, Britce Sayersové, ze hry je také kamarádky Špotákové Španělka Chillaová.

Masná do semifinále
Druhý český den začal pro české barvy výrazně lépe. Lenka Masná se probojovala do semifinále půlky, když ve svém běhu doběhla sice až pátá, její čas 2:03.32 však byl třetí nejlepší mezi těmi, které se nedostaly ve svých bězích mezi první trojici. "Běželo se mi celkem dobře, ale udělala jsem taktickou chybu, kdy jsem se nechala na pětistovce podběhnout a přišla o jedno místo, které mě mohlo stát postup," uvedla sebekriticky po doběhu. "Atmosféru jsem ani moc nevnímala, spíš tady mají položeno spoustu kabelů, tak jsem se koukala pod nohy, abych někde nezakopla," doplnila k nečekaným nástrahám, které na ní číhaly na cestě od prezentace ke startu.
Nejrychlejšího času ze všech rozběhů, 2:02.20,  dosáhla Ukrajinka Julija Krevsunová. Velké překvapení a ztráta se nakonec nekonaly. Obhájkyně titulu Janeth Jepkosgeiové, která po kolizi s držitelkou nejlepšího času Caster Semenyaovou upadla a ztrátu už nemohla dohnat, byla nakonec po protestu doplněna do semifinále. Jihoafričanka měla také problém s koordinací, dokázala se však ještě vzpamatovat a svůj běh vyhrát. Rozběhový čas Masné byl šestnáctý nejlepší, svěřenkyně Jiřího Sequenta poběží v posledním ze třech semifinálových běhů.

Sedmiboj po jednotlivých discplínách
Eliška Klučinová
zahájila druhý den boje se svými zraněními dálkou za 578 cm. První pokus přešlápla, v druhé to byl vzhledem k okolnostem velmi dobrý skok, v poslední sérii zaznamanala svěřenkyně Martin Blažkové znovu jen křížek. Celkově se posunula o jednu příčku vpřed na 23. Dálka se výtečně vydařila Polce Chudzikové, která se osobním rekordem 655 vyšvihla do reálného boje o medaile, neboť na Ukrajinku Dobryňskou (dálka 641) i Němku Oeserovou (642) ztrácí pouhé dva body. V čele je nadále Britka Ennisová (629), její náskok se zmenšil jen minimálně.

Výsledky 2. dne, neděle

Fotogalerie 2. den, dopoledne (E. Erben)

 

Adam Pražák, Michal Procházka

Fotogalerie

« Předchozí stránka
1 2