Špotáková i Hejnová do finále

Špotáková i Hejnová do finále
Aktuality
úterý 16. srpna 2016
V průběhu pátého večerního bloku se představilo pět českých reprezentantů. Oštěpařka Špotáková i překážkářka Hejnová postoupily bez problémů do bojů o cenné kovy. Výškař Bába obsadil v tom svém čtrnácté místo. Olympijským šampionem ve výšce se stal Drouin, nad krátkými překážkami dominoval McLeod a na patnáctistovce kralovala Kipyegonová.

Jaroslav Bába zvládnul ve finále výšky nejlépe 220 centimetrů, což mu v silné konkurenci stačilo na celkové čtrnácté místo. "Čekal jsem, že to bude lepší, ale jsem rád, že jsem si tady zaskákal ještě jednou. Štěstí mi přálo v kvalifikaci a ve finále už ne. Těší mě, že jsem tu mohl být. Určitě to byla má poslední olympiáda. Rád bych závodil ještě příští rok na mistrovství světa a pak uvidíme," řekl. Olympijským vítězem se stal loňský mistr světa Derek Drouin z Kanady. Ten procházel celou soutěží čistě a jako jediný se úspěšně přenesl přes laťku ve výšce 238 centimetrů, čímž si zajistil zlatou medaili. Stříbro vybojoval Katařan Barshim za 236 cm a bronz putuje na Ukrajinu díky Bondarenkovi, jenž měl na 233 nejčistší zápis ze čtveřice skokanů. 

Jamajčan Omar McLeod zvládl roli hlavního favorita na 110 metrů překážek a potvrdil, že pokud letos dokončil závod, tak nenašel přemožitele. Tentorkát těžil již od povedeného startu a v cíli si mohl dovolit i vítězné gesto v čase 13.05. Pro stříbro si o dvanáct setin zpět (13.17) dofinišoval rodilý Kubánec Ortega, jenž dostal jen pár dní před hrami zelenou ke startu ve španělském dresu. Bronz si na krk pověsí Francouz Bascou, jenž na vítěze ztratil už zéměř dvě desetiny (13.24). Pátý skončil Allen z USA (13.31), dvojnásobný šampion NCAA kombinuje atletiku s americkým fotbalem.

Cesta Petra Svobody, která tak dramaticky začala v rozběhu, skončila v semifinále, které zvládl za 13.67 a v celkovém pořadí obsadí dělené osmnácté místo. "Nechci se vůbec na nic vymlouvat, ale bylo těžké se na závod připravit. Pořádně jsem nespal a v den závodů již spánkový deficit nedoženete. Když zazněl startovní výstřel, bylo to pro mě jako „Dobré ráno“ a hned mi tam ostatní dali metr a půl," dodal.

O medaile se bojovalo také na 1500 metrů a zrodilo se překvapení. Relativně pomalejšího tempa dokonale využila Faith Chepngetich Kipyegonová, která se jasně prosadila v závěru a pro titul doběhla v čase 4:08.92. Favoritka číslo jedna, světová rekordmanka Genzebe Dibabaová se musela spokojit se stříbrem o více než vteřinu zpět (4:10.27), nesporným úspěchem je naopak bronz pro Američanku Simpsonovou. Až za její krajankou Rowburyovou skončila pátá Nizozemka Hassanová.

V semifinále čtvrtky překážek si bezpečně doběhla pro vítězství a také hladký postup Zuzana Hejnová. Ta si perfektně rozvrhla síly a cílem proběhla ve svém nejlepším letošním čase 54.55. "Musím říct, že jsem běžela, jak jsem si naplánovala. Běželo se mi ještě lépe než včera. Cítím se jistější, jsem ráda, že jsem nezapomněla běhat překážky. Dnes jsem spokojená, ale na medaili bude potřeba běžet o hodně rychleji. Ve finále udělám vše pro to, abych ji získala," uvedla po doběhu členka skupiny Dalibora Kupky. Rychlejší než ona byla v této fázi soutěže pouze Američanka Muhammadová (53.89).

 Druhá česká zástupkyně Denisa Rosolová obsadila v druhém semifinále osmou příčku v čase 57.39. "Chtěla jsem to rozběhnout rychleji, což se mi celkem podařilo. Bohužel na sedmé překážce mi nevyšel krok a pak už jsem se nesrovnala do rytmu. Za semifinále jsem ráda. Škoda, že jsem se nedostala dál, ale letos to bylo opravdu nabité," zhodnotila svěřenkyně Martiny Blažkové, která si z Ria odveze čtyřiadvacátou příčku.

Oštěpařka Barbora Špotáková si svým druhým kvalifikačním pokusem zajistila účast v boji o medaile. Její náčiní dolétlo do vzdálenosti 64.65 m, čímž překonala stanovený finálový limit o 1.65 metru. "Jsem docela ráda, že jsem měla dva hody. Na tomto povrchu, který je hodně rychlý, jsem netrénovala a budu mít víc zkušeností pro finále. Pokud chci hodit dál, tak se musím pořádně rozběhnout. Věřím, že budu na finále víc nabuzená. Cítím rezervy. Očekávám vyrovnanou soutěž," zhodnotila autorka druhého hodu kvalifikace. O ten vůbec nejdelší se překvapivě postarala Polka Andrejczyková, který vylepšila národní rekord na 67.11.

Ze semifinálových běhů na 400 metrů překážek mužů postoupili všichni hlavní favorité. Nejrychlejší čas zaznamenal Američan Clement (bude nicméně jediným zástupcem USA ve finále), který si vylepšil své sezónní maximum na 48.26 s. Jen o pár setinek byli pomalejší Jamajčan Whyte (48.32) a staronový irský rekordman Barr (48.39). Spolu s nimi postoupili i obhájce bronzu Portoričan Culson, mistr Evropy Copello (Turecko) a ačkoli vypadl mistr světa Bett již v rozběhu, přesto bude v medailové bitvě dvojice Keňanů - jeho bratr Koech a také Tumuti. Finálovou osmičku pak kompletuje Estonec Mägi.

I na dvoustovce žen nebude v boji o cenné kovy chybět žádná z velkých favoritek. Nejrychlejší byla Nizozemka Schippersová, která jako jediná běžela pod 22 vteřin, když prolétla trať za 21.96. Ve finále budou i obě medailistky ze stovky Američanka Bowieová a Jamajčanka Thompsonová, obě běžely 22.13. Rychlými časy se však prezentovaly i Ahyeová (22.25) či Ta Louová (.

Nejdelší pokus kvalifikace dálkařek předvedla Srbka Španovičová, která dolétla na 687 centimetrů. Postup si zajistily například i Američanka Reeseová, jediná Ruska v atletických soutěžích Klišinová nebo Němka Moguenarová. Naopak v elitní dvanáctce budou chybět Kanaďanka Netteyová či Britka Proctorová.

Výsledky

Galerie


Petr Jelínek, Michal Procházka, foto: Jan Kucharčík

Fotogalerie