Špotáková je mistryní světa

úterý 8. srpna 2017
Barbora Špotáková vybojovala první medaili pro české barvy na světovém šampionátu v Londýně, když výkonem 66.76 opanovala finále oštěpařek. Zuzana Hejnová postoupila do finále čtvrtky překážek. Cesta Denisy Rosolové skončila v semifinále.

První českou medaili na mistrovství světa v Londýně a hned tu nejcennější vybojovala oštěpařka Barbora Špotáková. O svém vítězství rozhodla již v druhé sérii, kdy poslala své náčiní do vzdálenosti 66.76. Tento výkon již žádná ze soupeřek nenašla odpověď a Bára se tak mohla těšit ze svého druhého titulu mistryně světa. Ten první získala v japonské Ósace v roce 2007. K tomu má ještě ve své sbírce dvě stříbra ze světových šampionátů v Berlíně 2009 a v Tegu 2011. Na stupně vítězů doprovodí naší reprezentantku dvojice Číňanek. Ze stříbra a nového osobního rekordu 66.25 se může těšit Lingwei Li. Bronzový cenný kov si na krk pověsí vítězka kvalifikace a asijská rekordmanka Hui Hui Lyu, když ve finále zaznamenala 65.26. Olympijská vítězka z Ria Sara Kolaková z Chorvatska (64.95) vyšla tentokrát medailově naprázdno a skončila těsně pod stupni vítězů, až šestá pak byla misryně Evropy z Amsterdamu Běloruska Chaladovičová.

Padesátiprocentní byla úspěšnost našich reprezentantek v semifinálových bězích na 400 metrů překážek. V tom prvním zaklekla do bloků Zuzana Hejnová, která si z kompletní osmičky závodnic nejlépe rozložila síly svůj běh a vyhrála v čase 54.59. Obhájkyni posledních dvou mistrovských titulů tak uvidíme opět v boji o medaile. Hejnová navíc zaznamenala nejrychlejší čas ze všech semifinalistek.

Denisa Rosolová nastoupila do třetího semifinále. Závod rozběhla velmi svižně a v náběhu do cílové rovinky ještě bojovala o postup. V závěrečných metrech ji ovšem došly síly a nakonec finišovala na šestém místě v čase 56.40. V celkovém pořadí tak obsadí sedmnáctou příčku.

Disciplíny bez české účasti

Roli hlavního favorita čtvrtky potvrdil světový rekordman, olympijský šampion a obhájce titulu Wayde van Niekerk z Jihoafrické republiky. Ve finále dokázal jako jediný stlačit svůj čas pod čtyřiačtyřicet vteřin, když mu časomíra ukázala 43.98 a s jistotou zvítězil. Mohl se tak radovat z obhajoby titulu mistra světa z Pekingu. Pro stříbro si doběhl Steven Gardiner z Baham v čase 44.41. Na bronzový stupínek vystoupá Abdalelah Haroun z Bahrajnu, jenž si vylepšil sezónní výkon na 44.48 a v závěru udolal Botswaňana Thebeho (čtvrtý za 44.66). Jeho krajan a jeden z favoritů medaile Isaac Makwala do finále vůbec nenastoupil, údajně pro žaludeční potíže.

Finále tyčkařů se muselo obejít bez české účasti, jelikož Jan Kudlička ani Michal Balner nedokázali postoupit z kvalifikace. I pro nezaujatého diváka se jednalo o atraktivní podívanou. Vždyť Changrui Xuemu z Číny nestačil ani nový národní rekord 582 centimetrů na medaili a skončil čtvrtý. Světové zlato si vyskákal Američan Sam Kendricks, když jako jediný překonal laťku o hodnotě 595 centimetrů. Stříbrnou radost zažili polští fanoušci na stadionu a udělal jim ji Piotr Lisek, který se přenesl přes laťku ve výšce 589 cm. Svou bohatou medailovou sbírku rozšířil bronzový Francouz Renaud Lavillenie, který zdolal stejně jako Lisek 589, ale měl horší zápis.

Až do posledních metrů se bojovalo o titul mistra světa v závodě na 3000 metrů překážek. Nejrychlejší závěrečné metry měl keňský olympijský vítěz Conseslus Kipruto, když proběhl cílem vítězně v čase 8:14.12 a potvrdil tak, že se i přes zdravotní potíže dokázal směrem k šampionátu připravit skvěle. Zdatným soupeřem mu byl nakonec stříbrný Maročan Soufiane Elbakkali, jenž za Kiprutem zaostal o pouhých 37 setin (8:14.49). Třetí místo uhájil před dotírajícím Francouzem Mekhissim Američan Evan Jager (8:15.53). Plánovaná medailová rozlučka nevyšla Keňanu Kemboiovi, jenž se držel do posledního okruhu s čelnou skupinkou, v závěru se ale propadl až na 11. pozici.

Možná trochu překvapivým světovým šampionem na půlce mužů se stal ve strhujícím finiši Francouz Pierre-Ambroise Bosse, jenž proběhl cílovou šachovnicí jako první v čase 1:44.67. Pověst skvělého taktika potvrdil stříbrný Polák Adam Kszczot (1:44.95). Čest keňské běžecké školy zachraňoval bronzový Kipyegon Bett (1:45.21), který však měl ještě co dělat s mocně finišujícím Britem Kylem Langfordem (osobní rekord 1:45.25). Oproti tomu favoritovi Nijelovi Amosovi z Botswany v závěru totálně došlo a byl až pátý (1:45.83).

Z rozběhů na 200 metrů postoupily všechny favoritky. Nejrychlejší časy zaběhly Nizozemka Dafne Schippersová (22.63) a Shaunae Miller-Uibová z Baham (22.69). Do rozběhů nenastoupila čerstvá mistryně světa na poloviční trati Američanka Tori Bowieová.

Kvalifikaci koulařek ovládla vedoucí žena letošních světových tabulek Číňanka Gong Lijiao (18.97) před americkou olympijskou šampionkou Michelle Carterovou (18.92) a Maďarkou Anitou Mártonovou (18.76).

Petr Jelínek, foto: CAS - Eduard Erben