Špotáková opět pobila soupeřky, zářil Blake
Další týden nabírání sil výkonnosti atletů prospěl, po mátožném Stockholmu už to v Lausanne byla při dalším diamantovém dílu opět atletika na nejvyšší úrovni, mnohde skutečně špičková. A i když naši reprezentanti přiznávali únavu, jejich výkony ve Švýcarsku rozhodně nebyly slabé.
Na vlně úspěchů pokračuje dvojnásobná olympijská šampionka v hodu oštěpem, Barbora Špotáková. V Lausanne jí k triumfu stačil jediný hod, hned ten úvodní, dlouhý 67.19 metru, který posléze zopakovala ještě v třetí sérii. „Vcelku spokojenost, především s tím, že jsem vyhrála už prvním pokusem,“ uvedla svěřenkyně Jana Železného. „Cítila jsem se hodně unavená a dospávala jsem i dnes hodně dlouho, nicméně věřím, že v dalších závodech se ještě můžu zlepšit a už se těším do Birminghamu,“ dodala s odkazem na další diamantovou štaci.
Nejvíce se dnes Špotákové přiblížila asi nejvíce zklamaná žena z olympiády Ruska Abakumovová, která dvakrát překonala 65 metrů, delší z pokusů se dostal o 8 decimetrů dál. Trochu spravit náladu si mohla i třetím místem Viljoenová, na českou oštěpařku – vedoucí diamantového závodu – však Jihoafričanka v celkovém hodnocení ztrácí už sedm bodů. Špotákové tak stačí v Birminghamu druhé místo a odstartovat v Bruselu ke zopakování triumfu v seriálu z předloňska. Na body naopak nedosáhly německé medailistky z Londýna, Obergföllová a Stahlová, které skončily čtvrtá a šestá. Devátou příčku obsadila Jarmila Klimešová, když ze šesti možností hodila nejdál napoprvé (57.54).
Bronzová čtvrtkařka nad překážkami z olympiády Zuzana Hejnová skončila tentokrát těsně pod stupni vítězů, byť se na ně v závěru dotahovala. „Dolehla na mě únava z posledního týdne, byla jsem celý den malátná a přemlouvala se k pohybu,“ přiznala svěřenkyně Martiny Blažkové, která si přesto v cíli vyrovnala svůj třetí nejlepší výkon v sezoně 53.96, k pátému diamantovému bodu jí chybělo 13 setin. „Byl to rychlý závod a s výsledným časem jsem spokojená, věřím ale, že ho v neděli ještě stlačím,“ sdělila Hejnová, která se podobně jako Špotáková vydá zítra zpět do Prahy a potom na další mítink okruhu do Velké Británie.
O prvenství si to rozdaly Jamajčanky, z nichž byla rychlejší Kaliese Spencerová, která si právě před krajankou Walkerovou upevnila vedení. Třetí byla Britka Shakes-Draytonová, až sedmá čerstvá olympijská šampionka Anťuchová a za ni mistryně Evropy Davydovová.
Druhý diamantový start má za sebou čtvrtkařský národní rekordman Pavel Maslák, tentokrát dostal o něco lepší druhou dráhu a v nabité konkurenci se s dalším kvalitním časem 45.48 neztratil. „Jsem spokojený s 5. místem, jen to mohlo byt o fous lepší,“ přiznal semifinalista olympiády pro Facebook své manažerské skupiny Top Athletics. „Začal jsem asi brzo zatahovat do cíle,“ připustil svěřenec Dalibora Kupky, „na 300 m jsem byl ještě výše – aspoň z mého pohledu – a pak mi někteří utekli. Ale celkově spokojenost, sezona se už blíží k závěru,“ uzavřel Maslák.
Je pravda, že k premiérovému bodu, který bral namísto něj Kevin Borlée, neměl český talent zas tak daleko, 21 setin. Naopak jasným triumfem za 44.37 si šanci poprat se o celkové prvenství řekl olympijský šampion Kirani James. Bude však muset ještě minimálně jednou porazit dnes druhého Luquelina Santose a ve hře jsou i další borci, na rozdíl od zraněného a průběžně vedoucího Merritta.
Blake a skvělí výškaři
Největší hvězdou mítinku byl pochopitelně šestinásobný olympijský šampion Usain Bolt. Vysloveně nezklamal, v třetím nejrychlejší čase sezony na světě 19.58 jasně předčil silně obsazené pole čítající trojici dalších Jamajčnaů Ashmeade, Young a Weir i nakonec druhého Martinu (19.85). Na dráze však dnes zářili jiní, především Boltův tréninkový kolega Yohan Blake. Dvakrát stříbrný z Londýna pomalu vystupuje ze stínu svého o tři roky staršího krajana, což dnes dokázal časem 9.69 (vítr -0.1 m/s), za nějž Bolt před čtyřmi lety získal své první olympijské zlato v Pekingu a jen právě "legenda Bolt" dokázal být dvakrát rychlejší (v Berlíně 9.58 a před dvěma týdny v Londýně 9.63). Čas 9.69, ovšem za ideální, dvoumetrové podpory větru, zvládl i Američan Gay v Šanghaji 2009, dnes si zapsal "jen" 9.83. Pod deset vteřin se dostal ještě člen rekordních jamajských štafet Carter (9.95).
Senzační, dlouho nevídané věci se děly ve výškařském sektoru. Takřka na den přesně před 19 lety naposledy nestačilo 237 cm na vítězství v závodě. A podobně jako na mistrovství světa ve Stuttgartu dnes byli poražení dva: olympijský vítěz Rus Uchov a jeho bronzový kolega Brit Grabarz, pro nějž bylo 237 osobním rekordem. Ještě o dva centimetry výš, na úroveň vyrovnaného asijského rekordu se totiž dostal Mutaz Essa Barshim, který netaktizoval a byť skákal už 233 i 235 napotřetí, nakonec to dotáhl až na oněch 239 skočených při druhé šanci. 21letý katarský skokan, který stál v Londýně na stejném stupínku jako Grabarz, se tak rázem dostal i do hry o diamantovou trofej.
Pozoruhodné výkony byly k vidění také na krátkých překážkách, kde kralovali stříbrní Američané z Londýna. Ocenit zaslouží zejména 12.43 na stovce Dawn Harperové, u mužů na stodesítce zase čelní trojice běžela 13.15 a lépe, přičemž čtyři body si připsal Jason Richardson, když mu cestu malinko usnadnil diskvalifikovaný olympijský vítěz Merritt. Dramatickou podívanou nabídla tyčka, v níž hned čtveřice zdolala nejlépe 580, z čehož nejvíce profitoval šampion z Londýna Renaud Lavillenie z Francie. V dobré formě se prezentovala ex-post korunovaná olympijský královna koulařského sektoru Valerie Vililová, dnes 20.95. Úspěšný revanš za Londýn se podařil na stovce Američance Carmelitě Jeterové, která o tisíciny předčila Jamajčanku Fraser-Pryceovou, obě 10.86. Stejně tak na půlce, kde Keňanka Pamela Jelimová (1:57.59) odolala závěrečnému ataku Rusky Savinovové.