Špotáková osmá v Bruselu
Barbora Špotáková usilovala v Bruselu o účast ve finálovém závodu, který se uskuteční příští týden v Curychu. K tomu si potřebovala udržet pozici mezi šesti nejlepšími závodnicemi průběžného pořadí celého seriálu. V tomto ohledu pro ni byly v belgické metropoli největšími soupeřkami Američanka Kara Winger a Řekyně Elina Tzengko.
Barbora zaznamenala pouze jediný měřený pokus, když hned v úvodní sérii zapsala 58.01, a to stačilo v celkovém hodnocení na konečnou osmou příčku. Naštěstí pro ni, ani Tzengové se příliš nedařilo, když skončila pouze o dvě pozice nad naší reprezentantkou, což ji k posunu před Špotákovou nestačilo a Barbora by tak ve finále neměla chybět. Naopak Kara Winger vedla už od úvodní série, a to nejlepší si nechala až do šestých pokusů, kdy poslala své náčiní až na 68.11, což je hodnota nového rekordu mítinku. O dvanáct centimetrů vylepšila historické maximum tohoto podniku Barbory Špotákové z roku 2014. Zároveň se též vyhoupla do čela letošních světových tabulek a vytvořila nový národní rekord. Druhé místo si vyházela Japonka Haruka Kitaguchi za 63.45. Třetí byla za rovných 63 metrů Srbka Adriana Vilagoš.
Už ve čtvrtek večer proběhla na Rybím trhu v centru města soutěž koulařů, jejímž jasným vládcem byl Američan Joe Kovacs. Dvojnásobný světový šampion vrhl nejdále na 22.61, čímž stanovil hodnotu nového rekordu mítinku. Dosavadní zápis krajana Darrella Hilla ze sezóny 2017 posunul o sedmnáct centimetrů. Za ním se umístili dva Novozélanďané. Druhý byl Tom Walsh výkonem 21.60 a třetí skončil jeho reprezentační kolega Jacko Gill za 21.30.
Další rekord mítinku nabídla stovka překážek žen. Ta měla ohromnou kvalitu. Vítězná Portoričanka Jasmine Camacho-Quinn závod opanovala v čase 12.27, čímž o patnáct setin překonala šestatřicet let starý rekord Bulharky Yordanky Donkové. Pouhou setinu ztratila na vlastní národní rekord. Tento výkon je navíc jedenáctým nejhodnotnějším v historii této disciplíny. Z nového osobáku 12.38 se těšila Američanka Tia Jones. Jako třetí se do cíle předklonila její krajanka Kendra Harrison (12.40).
Výškařský sektor patřil Ukrajince Yaroslavě Mahuchikh. Ta jasně dominovala, když vylepšila úspěšným pokusem na 205 centimetrech vlastní letošní nejlepší světový výkon a vyrovnala rekord mítinku Rusky Anny Chicherové z roku 2011. Jedná se také o její nový venkovní osobák, kterým momentálně dělí desátou pozici v historických světových tabulkách. Následně se dokonce třikrát pokoušela na výšce 210 centimetrů o překonání letitého světového rekordu Bulharky Stefky Kostadinové. Ten jí ovšem prozatím odolal. Nejbližší soupeřkou byla v Bruselu mladé Ukrajince australská světová šampionka Eleanor Patterson, která zapsala nejlépe 194 centimetrů.
Nového leadera mají letošní světové statistiky v běhu na 5000 metrů. Keňan Jakob Krop si doběhl pro triumf v kariérním maximu 12:45.71, čímž se stal šestým nejrychlejším mužem historie na této distanci. Osobák z letošního mítinku Diamantové ligy v Římě si vylepšil o 1.08 vteřiny. Zdatně mu však sekundoval Američan Grant Fisher, jenž zaběhl nový kontinentální rekord 12:46.96 a dva roky staré maximum Kanaďana Mohameda Ahmeda srazil o 24 setin. Třetí byl další Keňan Nicholas Kipkorir za 12:50.97.
Jamajská sprinterská hvězda Shelly-Ann Fraser Pryce musela na poslední chvíli kvůli svalovým potížím odříct start na minulém mítinku Diamantovky v Lausanne. V Bruselu už na startu nechyběla a letos vůbec poprvé našla přemožitelku, když svedla napínavý souboj s krajankou Sharickou Jackson, které nakonec podlehla o jedinou setinu. Jackson triumfovala v čase 10.73. Fraser-Pryce se předklonila do cíle za 10.74. Velmi kvalitního času 10.78 dosáhla také třetí Marie-Josée Ta Lou z Pobřeží Slonoviny.
Vůbec poprvé v kariéře stlačila svůj čas pod padesát vteřin vítězka čtvrtky Fiordaliza Cofil z Dominikánské republiky. Časomíra v cíli jí ukázala 49.80. Na tuto metu vytrvale útočila celou sezónu a konečně byla úspěšná. V cílové rovince se dostala před Barbadosanku Sadu Williams (50.16) i Belgičanku Cynthii Bolingo. Ta se blýskla k radosti domácího publika novým národním rekordem 50.19.
Velkého kariérního milníku dosáhla vítězka patnáctistovky Ciara Megeean z Irska. Vůbec poprvé se na této distanci dostala pod čtyři minuty, a to velmi výrazně, jelikož zvítězila v novém národním rekordu 3:56.63. Double evropských běžkyň podtrhla Britka Laura Muir (3:56.86), která se na cílové šachovnici vtlačila před Etiopanku Freweyni Hailu (3:56.94)
Brazilec Alison dos Santos zůstává letos na čtvrtce překážek nadále neporažen. V Bruselu vyhrál už svůj letošní osmý finálový závod v řadě. Tentokrát i přes velmi nepovedenou poslední překážku zaostal časem 47.54 jen tři setiny za rekordem mítinku Američana Adrého Phillipse. Santos vyhrál v této sezóně už šestý mítink Diamantové ligy. Druhý byl Khalifah Rosser za 47.88.
Ženský stýpl měl trošku překvapivou vítězku. Tou se stala ve výrazně vylepšeném kariérním maximu 9:02.43 teprve osmnáctiletá Keňanka Jackline Chepkoech. Juniorská mistryně světa z Nairobi 2021 si posunula osobák o více než sedm vteřin a připsala si cenné skalpy řady elitních soupeřek v čele se stříbrnou z MS Etiopankou Werkuhou Getachew (9:03.44) nebo šestou nejrychlejší ženou historie Winfred Yavi z Bahrajnu (9:08.03).
Mužská půlka byla soubojem mistra světa na této trati Keňana Emmanuela Korira se světovým šampionem z patnáctky Britem Jakem Wightmanem. O poznání silnější finiš měl druhý jmenovaný, který si doběhl nejen pro vítězství, ale i pro nový osobní rekord 1:43.65. Korir pak zaběhl stejně jako Alžířan Djamel Sedjati 1:44:12. Tisíciny pak hovořily ve prospěch alžírského půlkaře. Korir tak skončil až třetí.
Kubánský trojskokan Lázaro Martínez rozhodl o svém diamantovém primátu už v druhé sérii, kdy doskákal až na 17.49, což bylo jen centimetr za jeho nedávným osobákem. Při tomto pokusu se ovšem bohužel zranil a dál v soutěži už nepokračoval. Postupně se mu přibližoval halový světový rekordman z Burundi Hugues Fabrice Zango. Jeho nejdelší pokus však měřil 17.40, a to na Kubánce nestačilo. Třetí Brazilec Almir dos Santos se už za sedmnáct metrů nedostal (16.81).
Přesně rok a týden trvala neporazitelnost švédského tyčkařského fenoménu Armanda Duplantise. V Bruselu byl nad jeho síly Filipínec Ernest John Obiena. Zásadní byla hodnota 591 centimetrů. Zatímco Duplantis ji pokořit nedokázal, Obiena byl úspěšný svým třetím pokusem a mohl se tak radovat z nečekaného vítězství. Pro Duplantise se jednalo teprve o třetí porážku za poslední tři sezóny. V Bruselu byl druhý za 581.
Sprinterům na 200 metrů příliš nepřály větrné podmínky. Při jejich běhu jim totiž foukal protivítr o hodnotě 2.9 m/s. S tím si nejlépe poradil americký favorit Erriyon Knighton, jenž zvítězil v čase 20.07 před Dominikáncem Alexandrem Ogandem (20.18) a Kanaďanem Aaronem Brownem (20.22).
V soutěži dálkařek se nebojovalo o diamantové body a jasnou vítězkou závodu byla nigerijská favoritka Ese Brume, která dolétla na 683 centimetrů.