Špotáková po thrilleru olympijskou vítězkou v evropském rekordu 71.42!

čtvrtek 21. srpna 2008
Česká oštěpařka zvládla tvrdý souboj s Ruskou Abakumovovou a posledním hodem si vybojovala olympijské zlato. Šebrle je po prvním dnu průběžně pátý.

Byl to závod z kategorie těch neuvěřitelných. Zápletku začala hned v první sérii "černý kůň soutěže" Maria Abakumovová, když poslala své náčiní do vzdálenosti ruského národního maxima 69.32. Velmi dobře otevřela soutěž i Němka Christine Obergföllová - 66.13. Špotáková házela v závěru a odpověděla na vedoucí výkon Abakumovové hodem jen o 10 cm delším. Obergföllová se již nezlepšila a skončila třetí. Abakumovová v druhé sérii poslala oštěp na 69.08, pravý trumf však vytáhla ve čtvrté, kdy hodila evropský rekord 70.78. Špotákové se nedařilo odpovědět až do poslední série. V ní to však stálo za to. I sama ona se vzrůstajícím šokem sledovala, jak její oštěp letí daleko. Zapadl za 70 metrů jen kousek před světovým rekordem. Bylo z toho 71.42, rekord alespoň evropský, a především - olympijské zlato. Šokovaná Ruska se sice v posledním pokusu zmohla na rozhodně nikoliv špatných 67.52, ale to jí nestačilo a skončila druhá.
Čtvrtá byla v britském národním rekordu Goldie Sayersová 65.75, výkon 64.02 stačil Stefi Neriusové na páté místo. Kubánka Osleydis Menéndezová, jejíž SR se tolik otřásal, byla s 63.35 m šestá.

Barbora Špotáková při životním finále - foto: E. Erben

Její dnešní výkon řadí Barboru na druhé místo historických tabulek, 71.42 je současně čtvrtým hodem všech dob. Dále hodila jen 3x Menéndezová, a sice: 71.70 -MS Helsinki 2005, 71.54 Réthimno 2001 a 71.53 OH Atény 2004.
"Já za to ani nemůžu, jako by se stal zázrak. Vůbec nic si nepamatuju," předávala Špotáková první dojmy novinářům chvíli po závodu. Byla ještě v transu. Na ploše prý měla podporu i u soupeřek. "Bojuj až do konce," říkala jí třeba nakonec sedmá Barbara Madejczyková. "Pak už si vůbec nic nepamatuju. Ani ten hod. Vůbec nevím, jak jsem to hodila," dodala Špotáková. Jen těžko zadržovala slzy, radost se mísila se šokem, překvapením, dojetím. "Je to neuvěřitelné," hlesla. "Já jsem tomu absolutně nevěřila, pořád se mi hlavou honily špatné myšlenky. To jsem musela udělat radost tolika lidem v Český republice, že to je prostě neuvěřitelné," opakovala.

Roman Šebrle ve výšce zabojoval a výborným výkonem 211 cm kompenzoval nevydařenou kouli. Byl jedním z nejlepších výškařů, stejně skočili Bělorus Kravčenko, Estonec Pahapill a Rus Sysojev. Favorizovaný Clay skočil jenom 199 cm a trochu si tak ukrátil svůj náskok v čele pořadí. Po výšce měl náskok 146 bodů na Rusa Pogorelova a ještě 3 body navíc na krajana Hardeeho. Šebrle měl ztrátu na bronz 34 bodů.

Po čtvrtce za 49.54 si o jedno místo v průběžném pořadí polepšil, ale bodově mu přední soupeři spíše utekli. Vedoucí Clay má na Romana po prvním dnu náskok 209 bodů, druhý Kravčenko 121 a třetí Hardee 116 bodů.

Světlý moment Romana Šebrleho v desetiboji, výška - foto: E. Erben

Hlavní favorit čtvrtky, Američan Jeremy Wariner, nezískal olympijský triumf. Připravil jej o něj jeho krajan LaShawn Merritt, který Warinera v sezoně již dvakrát porazil. Nyní přidal porážku třetí a to tu nejbolestnější. Wariner vedl po rychlém začátku nějakých 250 metrů, jenže pak zcela odešel a Merritt šel v poklidu přes něj. Wariner neměl na adekvátní odpověď a mohl být rád, že udržel alespoň stříbro. Merritt měl po OR 43.75 bez setiny vteřinový náskok. Třetí byl díky skoku (či pádu?) do cílové pásky další z Američanů David Neville. Bahaman Chris Brown zaostal o 4 setiny.

Kubánec Dayron Robles úspěšně uzavřel své tažení za zlatem. Ve finále si šel obezřetně za svým, neudělal chybu a cíloval ve výtečném čase 12.93. Za ním doběhli Američané David Payne a jeho jmenovec Oliver se ztrátou 24, resp. 25 setin.  S výjimkou vítěze příliš rychlé časy závodnící nezaběhli. Např. pátý byl Polák Artur Noga za 13.36.

Jamajská sprinterka Veronica Campbellová-Brownová dokázala obhájit olympijské vítězství v běhu na 200 metrů. V Pekingu dnes vyhrála v novém osobním rekordu 21.74 sekundy před Američankou Allyson Felixovou, které oplatila porážku z finále loňského mistrovství světa. Šampionka z Ósaky pokazila start a byla v cíli o 19 setin později. Bronz získala stejně jako na poloviční trati Kerron Stewartová z Jamajky, jejíž reprezentantky suverénně vyhrály souboj sprinterských velmocí s Američankami. Na stovce získaly běžkyně z karibského ostrova všechny tři medaile.

Neúspěšné vystoupení amerických sprinterů na olympijských hrách v Pekingu vyvrcholilo ve štafetách na 4x100 metrů. Mužské i ženské kvarteto v dnešních rozbězích nezvládlo závěrečnou předávku. Jako první šokovali svým nezdarem američtí běžci. Finišman Tyson Gay nepřevzal štafetový kolík od Darvise Pattona a potkalo ho další rozčarování. Trojnásobný mistr světa z Ósaky, kde slavil zlato i ve štafetě, si chtěl spravit náladu po krachu v běhu na 100 metrů, v němž nepostoupil do finále. Potkala ho však další blamáž. Sprinterky Spojených států dopadly podobně, když předávka nevyšla Torri Edwardsové a Lauryn Williamsové, která měla běžet na posledním úseku.