Špotáková podruhé v kariéře vítězkou Diamantové ligy

neděle 26. srpna 2012
Oštěpařka Barbora Špotáková vyhrála výkonem 66.08 m mítink v Birminghamu a před finále Diamantové ligy už má v celkovém hodnocení takový náskok, že nemůže být svými soupeřkami předstižena. Dařilo se i dalším Češkám - tyčkařka Jiřina Ptáčníková obsadila třetí příčku stejně jako na 400 m př. Zuzana Hejnová skončila druhá. Denisa Rosolová byla pátá.

Barbora Špotáková nedala elitním soupeřkám šanci ani při druhém závodu od zisku olympijského titulu na Hrách v Londýně a s přehledem ovládla poslední mítink "základní části" prestižního atletického seriálu. V soutěži svěřenkyně Jana Železného pokořila vlastní rekord mítinku a vylepšila jej na 66.08 m. Vítězství by však brala i dvěma svými kratšími hody. "Dnes jsem se necítila úplně dobře, ale i přesto oštěp letěl na slušné metry, což je výsledek toho, že jsem se na tuto sezonu kvalitně připravila a v tréninku tomu dala maximum. Snažila trošku šetřit síly, i proto jsem vynechala třetí a šestý pokus. Po dvojstartu Lausanne – Birmingham jsem docela hodně unavená, ale ostatní soupeřky na tom byly stejně," prohlásila světová rekordmanka, jíž nejblíže byla dnes se ztrátou téměř tří metrů Němka Christina Obergföllová. Třetí skončila s 62.82 mistryně Evropy Věra Rebryková z Ukrajiny. Jihoafričanka Sunette Viljoenová, která ještě teoreticky mohla českou závodnici ohrozit v konečném účtování, skončila až čtvrtá a Špotákové se tak stačí finále pouze bona fide účastnit, aby se podruhé v kariéře stala vítězkou seriálu. "Jsem šťastná, že jsem dokázala vyhrát Diamantovou ligu ve své disciplíně, což ale neznamená,  že ještě letos nechci hodit daleko. Mám snahu zakončit sezonu dobrým výsledkem,“ řekla Špotáková s poukazem na nejbliší starty 2. září v Berlíně a 7. září v Bruselu.

V závodě na  na 400 m př. mělo Česko dvojí zastoupení, přičemž lépe si vedla bronzová medailistka z olympijských her Zuzana Hejnová, která proťala cíl jako třetí v čase 54.14.  "Jsem vcelku spokojená, i když jsem chtěla běžet rychleji. Docela hodně foukalo a  chyběly mi síly v konci. Nicméně na to, že je konec sezony, tak si držím docela vysokou výkonnost, což mě těší. Ještě zabojuji v Bruselu, ale zároveň už se také těším na odpočinek po sezoně," vzkázala z Birminghamu. Vicemistryně Evropy z Helsinek a kolegyně Hejnové ze skupiny Martiny Blažkové Denisa Rosolová obsadila po výkonu 55.94 pátou příčku za olympijskou vítězkou Natalií Anťuchovovou z Ruska (54.95). Plný bodový zisk si ze závodu odnesla Jamajčanka Kaliese Spencerová, která si tak zajistila celkové prvenství v seriálu. Radost z toho však musela odložit, neboť byla původně diskvalifikována. Následný úspěšný protest však cenné body a taky rekord mítinku 53.78 zachránil. Druhá byl s 54.08 Britka Perry Shakes-Draytonová.

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková dnes zopakovala dělené třetí místo, kterého dosáhla již v dřívějším průběhu diamantové sezony na mítinku v Monaku. Dnes stejně jako Brazilka Fabiana Murerová skočila napoprvé 442 cm a přes další postupnou výšku (457 cm) už neprošla. Úspěšnější byly jen nejlepší z olympiády - Američanka Jennifer Suhrová a Kubánka Yarisley Silvaová. Obě skočily 465 cm, vítězství Suhrové zajistil lepší zápis. Dalším favoritkám se nedařilo - Němky Spiegelburgová a Strutzová ani nezaložily.

K největším vrcholům mítinku patřila stodesítka překážek, kde se bez dvou výjimek sešlo stejné pole jako ve finále olympijských her. Vedlo to k pokoření rekordu mítinku, který 18 let držel legendární Collin Jackson. Místo něj se do rekordních tabulek vepíše jméno olympijského vítěze Ariese Merritta, jenž přidal další do série svých výkonů pod 13 vteřin, tentokrát 12.95. Zdatným konkurentem mu přitom byl jeho krajan a vedoucí muž průběžného hodnocení seriálu Jason Richardson, na Merritta nestačil o puhé tři setiny.