Špotáková potřetí v řadě vítězkou Atleta roku
Polovina finálové desítky se mezi elitou objevila poprvé. Vítězka předešlých dvou ročníků s přehledem vyhrála i po třetí za sebou, její trenér Rudolf Černý už dokonce po čtvrté bez přestávky. Prosadil se také jeho další svěřenec Jakub Vadlejch, jehož vybral za objev roku nejvyšší počet ze 128 hlasujících. Poprvé v historii ankety získal prvenství tým, konkrétně štafeta 4x100 metrů juniorů Říčař, Šťastný, Maslák, Zich.
Vítězka Barbora Špotáková s moderátory Monikou Absolonovou a Alešem Hámou - všechna foto: T. Železný
Sezona oštěpařské světové rekordmanky a olympijské šampionky z loňského roku Barbory Špotákové se letos nesla ve znamení druhých míst. Nejen na mistrovství světa, ale také při premiéře ME družstev a derniéře světového finále skončila právě na stříbrné pozici. Má radost z prvenství, byť o tom rozhodovali jiní? „Upřímně bych byla raději, kdyby někdo jiný vyhrál na mistrovství světa a tím pádem i anketu. Věřím, že příští rok to bude mnohem vyrovnanější a ne proto, že někdo bude pátý nebo šestý. Medailí bude určitě víc,“ vyslovila optimistické přání celé české atletice. „Pro mě osobně je mistrovství Evropy stejně významné jako světa.“ Špotáková se na ME bude moci více soustředit, neboť už v civilním životě používat titul Ing., když v květnu zdárně dokončila Českou zemědělskou univerzitu. V přípravě přeci jen nemohla na jaře trénovat na 100 %.
S odstupem za vítězkou, ale také před ostatními v desítce se na stříbrné pozici umístil loni v anketě sedmý a také vítěz kategorie objev roku Petr Svoboda. Přes zranění v halové i venkovní sezoně dokráčel svěřenec jmenovce Luďka k úspěchům: bronzu z HME (a halovému českému rekordu) a šestému místu při MS. Navrch přidal čtvrtou pozici při světovém finále.
Večer uvedl pěvecky Petr Svoboda a opět mu to šlo. Monika Absolonová ho vyzvala: "Ještě pár 'Atletů' a můžeš vydat
Jen málokdo chce být ve sportu čtvrtý, hlasující svedli takový úspěšný boj za Jaroslav Bábu, jenž si tak polepšil proti loňsku o dvě příčky. Výškař, jenž se definitivně vrátil po těžkém zranění, přitom letos nezačal příliš dobře, sezona však měla vzrůstající tendenci. Nekvalifikoval se do finále v Turíně, v Berlíně však byl pátý a nakonec při zakončení světových finále v Soluni druhý. Vysoké bylo i jeho tabulkové postavení za 233 cm, „osobák po zranění“.
Černý petr tak vybyl o 68 bodů na Lucii Škrobákovou, která přesto nemusí smutnit. Její sezonu lze bezpochyby označit za životní, což ocenili i hlasující, kteří ji poprvé určili do desítky. Svěřenkyně Jany Jílkové zazářila už v hale, kde stříbrem zajistila české výpravě nejlepší výsledek na HME a sobě první velkou medaili skvělým českým rekordem 7.95. Ve světové konkurenci se do finále neprobila, i venku však zaběhla senzační NR 12.73.
Už mi lásko není 20 let, zpíval remake známé Zmožkovy písně Roman Šebrle. Publikum ohromil
Páté a šesté místo, to byl souboj generací a také druhý nejtěsnější rozdíl v rámci desítky. Dvanáct bodů, tedy méně než věk, jenž dělí oba aktéry, rozhodlo o pátém místě Romana Šebrleho před Petrem Frydrychem. Závodící legenda víceboje nechyběla na obou hlavní akcích roku už od 1998, po loňském půstu navíc Šebrle začal halovým bronzem z Turína. Ambice před MS se však v Berlíně rozplynuly, světový rekordman skončil mimo první desítku. Šebrle si tak oproti předešlé anketě pohoršil o jednu příčku.
Oštěpař Frydrych, svěřenec Jana Železného, zažil svou nejlepší sezonu. Bral stříbro na dvaadvacítkách v Kaunasu, na MS si poradil s nástrahami kvalifikace a rok zakončil významným posunem osobáku na 84.96. Premiérově se tak umístil po práv v elitní desítce Atleta roku.
Nedaleko za touto dvojicí skončila překážkářka Zuzana Hejnová. K poklesu z loňského třetího místa ji patrně odsoudil nepostup do finále MS, vlastní český rekord na 400 m př. totiž znovu vylepšila, byť jen o pár setin.
Desítku uzavírá s výrazným bodovým odstupem trio nováčků mezi elitou, kteří letos na mezinárodním poli poskládali kompletní medailovou sadu. Chodkyně Zuzana Schindlerová si osmé místo vysloužila především stříbrem na ME do 22 let, účastnila se i MS. Tyčkařka Jiřina Ptáčníková závodila v Turíně i Berlíně, především však dokázala jako jediná sportovkyně (nejen atletka) triumfovat na světové univerziádě. Jakub Holuša usiloval o nominaci na MS na půlce, jež mu jen o setinky unikla, v Kaunasu však získal bronz na patnáctistovce.
V kategorii Junior roku získali nejvíce hlasů stříbrní štafetmani na 4x100 m z ME v Novém Sadu. Čtveřice Martin Říčař, Lukáš Šťastný, Pavel Maslák, Václav Zich to navíc dokázala ve skvělém národním rekordu 39.57. Předloňský objev roku, Kateřina Cachová získal o 6 hlasů méně, když vybojovala po vleklých zraněních na MEJ medaili stejné barvy.
Největší drama se však strhlo o Objev roku. Jen dva hlasy nakonec rozhodly ve prospěch Jakuba Vadlejch. Ten v průběhu září třikrát přepisoval české juniorské tabulky a 81.95 jej zařadilo na páté místo všech dob za Nora Thorkildsena. Poraženým v tomto souboji byl další oštěpař, Petr Frydrych, šestý v hlavní kategorii ankety. Řadu hlasů obdržel také třetí medailista z MEJ Jakub Živec, v Novém Sadu stříbrný na pětce.
Počtvrté v řadě se stal Trenérem roku Rudolf Černý. Kouč vítězů dvou kategorií, Špotákové a Vadlejcha, nebyl tak suverénní jako před rokem, přesto zvítězil jednoznačně před Luďkem Svobodou.
Pořadí finálové desítky Atleta roku
(v závorce loňské umístění)
1. (1.) Barbora Špotáková 1274 bodů
2. (7.) Petr Svoboda 1127
3. (5.) Jaroslav Bába 953
4. (14.) Lucie Škrobáková 885
5. (4.) Roman Šebrle 667
6. (-) Petr Frydrych 655
7. (3.) Zuzana Hejnová 611
8. (-) Zuzana Schindlerová 220
9. (-) Jiřina Ptáčníková 215
10. (-) Jakub Holuša 140
Junior roku
4x100 m
(Martin Říčař, Lukáš Šťastný, Pavel Maslák, Václav Zich) 42 hlasů
Objev roku
Jakub Vadlejch 33 hlasů
Trenér roku
Rudolf Černý 78 hlasů
Kompletní výsledky, včetně toho jak kdo hlasoval, jsou zde.