Špotáková v diamantovém Římě třetí, Bolt načal sezonu těsnou výhrou
Vydařený vstup do sezony má za sebou světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková. Svěřenkyně Jana Železného a jediná česká zástupkyně na mítinku se před téměř padesátitisícovou návštěvou v ochozech olympijského stadionu postupně zlepšovala až k výkonu 63.32 z poslední série, který jí stačil tentokrát na třetí místo.
Obhájkyně prvenství v seriálu vstoupila do nového ročníku ziskem jednoho bodu za třetí místo - foto z loňského finále v Curychu: J. Kucharčík
„Škoda, že jsem nemohla absolvovat kvůli střevní viróze svůj první start v Německu, jak jsem měla původně naplánováno. Nervozita z prvního letošního závodu se tak přesunula právě do Říma na Diamantovou ligu. V prvních pokusech jsem byla hodně nervózni, byly tím ovlivněny. Byly jakoby bez jiskry,“ vzkázala z Věčného města obhájkyně loňského prvenství v seriálu.
„Za úvodní bod do letošního seriálu Diamantové ligy jsem ale ráda a věřím, že v dalších závodech to bude určitě lepší," dodala Špotáková, která se svým dnešním výkonem zároveň nominovala na mistrovství světa v korejském Tegu.
Lepší než ona byly tentokrát Němka Christine Obergföllová, která hodila o 65 cm dále, a především pak Maria Abakumovová z Ruska, jež vylepšila vlastní výkon roku na 65.40.
Na mítinku se také poprvé od nečekané porážky od Tysona Gaye z loňského srpna představila v závodě megastar světové atletiky, Jamajčan Usain Bolt. A ani tentokrát to neměl trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman snadné. Zdatným soupeřem mu v Římě byl jeho krajan a bývalý držitel světového maxima Asafa Powell, jehož Bolt předstihl až v posledních metrech a nakonec po výkonu 9.91 (+0.6) porazil o pouhé dvě setiny. Třetí byl ve výtečném čase 10.00 nejlepší Evropan loňského roku, Francouz Christophe Lemaitre.
Zatímco Boltův vítězný čas čelo letošních tabulek o dvě setiny neobsadí, v jiných disciplínách výkony roku padaly. Vedle ženského oštěpu, který jsme již zmínili, to bylo například ve skoku o tyči, v němž se Francouz Renaud Lavillenie přehoupl přes 582 cm či na stýplu žen, kde byl navíc vedle výkonu vítězné Keňanky Milcah Cheiwaové (9:12.89) k vidění i světový juniorský rekord 9:20.37 v podání čtvrté Birtukan Adamuové z Etiopie.
Světové maximum začínající sezony padlo také na ženské čtvrtce, kde se o to postarala letos premiérovým časem pod padesát vteřin (49.81) Američanka Allyson Felixová, dále na patnáctistovce zásluhou výkonu 4:01.60 Maryam Džamálové z Bahrajnu, v trojskoku, v němž dolétl Brit Phillips Idowu do vzdálenosti 17.59 m, a v běhu na 5000 metrů, kde byla letos poprvé pokořena 13minutová hranice. Zvítězil v ní časem 12:54.21 Imane Merga z Etiopie.
Někde se popředí tabulek neměnilo jen těsně, což byl příklad třeba ženské dálky, v níž Američanka Američanka Britney Reeseová skočila hned dvakrát 694 cm (-0.4 a-0.2) a k výkonu roku Bělorusky Šutkovové jí chyběl jediný dílek. Tatáž vzdálenost, jen ve vertikálním směru, scházela k maximu sezony chorvatské výškařce Blance Vlašičové, která skočila 195 cm.
Dalším dílem pokračuje Diamantová liga 4. června, kdy prestižní seriál zavítá do amerického Eugene. V mezidobí se však největší atletická esa, jako třeba Bolt, Špotáková, Richardsová, Campbell-Brownová ad., představí na jubilejní Zlaté tretře Ostrava. Ta startuje v pondělí kladivářským prolegem, hlavní části mítinku je pak vyhrazen úterní podvečer.
Výsledky