Špotáková, Veselý, Maslák v nominaci na evropského atleta

středa 12. září 2012
Vydařená sezona české reprezentace se projevila ve zveřejněných kandidaturách ankety Evropské atletiky. V hlavních kategoriích se objevují jména oštěpařského dua Špotáková-Veselý, šanci mezi vycházejícími hvězdami starého kontinentu dostává sprinter Maslák.

Oštěpařka Barbora Špotáková se jako úspěšná obhájkyně olympijského titulu (a vítězka diamantové trofeje) objevuje mezi nominovanými ve společnosti rovněž z Londýna ověnčených atletek, především ruských závodnic – Savinovová, Anťuchová, Čičerovová, Lašmanovová – ale i Ennisové a Perkovičové. Chorvatská diskařka v sezoně vyhrála vše, co se dalo (ME, OH i DL) – ostatně, v sezoně odešla poražena z jediného finálového závodu. Vrcholem pro většinu ostatních byl titul v evropské konkurenci v Helsinkách.

Tam nejvíce zazářil také tréninkový kolega Špotákové Vítězslav Veselý. Kromě toho se mu podařilo dotáhnout do vítězného konce i Diamantovou ligu, na olympiádě skončil těsně pod stupni. Šampioni z Londýna však pochopitelně nechybí ani v mužských nominacích, namátkou Farah (dvakrát zlatý + jednou na ME), Lavillenie (vedle OH vyhrál i HMS a ME), Harting (letos neporažený) či Kirdjapkin (olympijský rekord).

Prvním českým atletem, který by vyhrál v roce 2007 zavedenou kategorii „vycházející hvězda“, se může stát Pavel Maslák. Sezonu plnou rekordů korunoval svěřenec Dalibora Kupky triumfem na mistrovství Evropy, při olympijské premiéře skončil v semifinále. Šampioni z Helsinek jsou vedle Masláka ještě dva, mílař Ingebrigtsen a překážkář Šubenkov, jinak tu pochopitelně dominují úspěšní junioři z MS v Barceloně. Něco podobného lze říci i ženských hvězdičkách, kde se titulem z ME může sice pochlubit jen čtvrtkařka Hjelmerová, zato tu najdeme hned dvě medailistky z Londýna, stříbrnou Turkyni Gamzeovou z 1500 metrů a senzační šampionku Lašmanovou z chůze.

Na výsledcích ankety se podílí i čtvrtinovou váhou veřejnost, hlasování probíhá do 26. září zde. Vítězové budou slavnostně dekorováni při galavečeru v rámci evropského konventu 13. října, jejich jména však budou známá již dříve. Vycházející hvězdy se vyhlášují pošesté, v hlavní kategorii budeme znát již jubilejního dvacátého muže a ženu. Z českých atletů zatím uspěli dvakrát Jan Železný (1996 a 2000) a Tomáš Dvořák (1999).