Špotáková veze z Mnichova bronz

sobota 20. srpna 2022
Druhou medaili pro české barvy na evropském šampionátu v Mnichově vybojovala oštěpařka Barbora Špotáková, která navázala na bronz Tomáše Staňka cenným kovem stejné hodnoty.

Oštěpařka Barbora Špotáková to opět dokázala a veze z velké mezinárodní akce medaili. Do Mnichova se na evropský šampionát vrátila po dvaceti letech. V roce 2002 se pro ni jednalo o první velkou mezinárodní akci mezi dospělými. Nyní soupeřila i proti závodnicím, které v té době ještě nebyly ani na světě a ukázala jim, s jakou legendou měří své síly.

Cesta k medaili však nebyla jednoduchá. Barbora od druhé série figurovala díky hodu 60.31 na bronzové pozici. Z té ji ovšem v páté sérii sesadila srbská juniorská mistryně světa Adriana Vilagoš, která hodila o jediný centimetr dále. Špotáková však ukázala, že je ženou šestých pokusů, když v závěrečné sérii poslala oštěp na 60.68, což znamenalo dokonce posun na stříbro. Vzápětí se ovšem zlepšila i Vilagoš, a to na 62.01, čímž se opět před naši reprezentantku dostala.

Pak už musela Špotáková pouze čekat, jaký pokus předvede v té době čtvrtá Maďarka Réka Szilágyi. Ta se ale už nezlepšila, a tak se mohla česká atletika radovat z druhého bronzu na tomto šampionátu. Pro Barboru se jedná už o čtvrtý cenný kov z kontinentálních šampionátů. Titul mistryně Evropy si suverénním způsobem vyházela Řekyně Elina Tzengko, když se hned v druhé sérii její oštěp zapíchl na 65.81 a svůj zlatý úspěch tak ozdobila i novým osobním rekordem.

Spokojena může z Mnichova odjíždět také Nikol Tabačková. Svěřenkyně Jana Železného si zde ve čtyřiadvaceti letech odbyla úspěšnou premiéru na velké mezinárodní akci mezi dospělými a po vleklých zdravotních peripetiích naznačila svůj potenciál, když obsadila v evropském finále pěkné osmé místo, které si zajistila výkonem 57.93.

Naopak zklamání prožila obhájkyně stříbra z předešlého evropského šampionátu v Berlíně Nikola Ogrodníková. Ta se soutěží protrápila. Její nejdelší pokus měřil pouze 54.48, a to stačilo na celkové dvanácté místo.

Naše štafeta mužů na 4x400 metrů dokázala včera vyhrát svůj rozběh v kvalitním čase 3:02.07 a do finále vstupovala s ambicemi na zisk jednoho z cenných kovů. Závod to byl ovšem vskutku nabitý. Od startu běžel opět Matěj Krsek a předával Pavlu Maslákovi na třetím místě. Trojnásobný halový mistr světa a Evropy pak přinesl kolík Michalovi Desenskému jako čtvrtý. Na třetím úseku se naše štafeta propadla na sedmou příčku a finišman Patrik Šorm ji pak vytáhl na konečnou šestou pozici. Naši borci časem 3:01.82 příliš nezaostali ani za vlastním národním rekordem z Eugene.

Přesto bylo v jejich tvářích vidět zklamání. Medaile ovšem visely hodně vysoko a bylo k nim potřeba předvést čas pod tři minuty. Vítězní Britové brali evropský titul za 2:59.35, když v těsném finiši porazili Belgičany (2:59.49) a Francouze (2:59.64).

Finále štafety žen na 4x400 metrů se bohužel muselo obejít bez české účasti, jelikož naše čtvrtkařky přišly o postup kvůli diskvalifikaci za vyšlápnutí z dráhy. V letošním nejlepším evropském výkonu 3:20.87 zvítězily Nizozemky, za které finišovala Femke Bol, pro kterou se jednalo už o třetí zlato na tomto šampionátu. Na stupně vítězů je doprovodily Polky (3:21.68) a Britky (3:21.74).

V rozbězích na 100 metrů překážek nás reprezentovala Helena Jiranová, pro kterou to byla premiéra na mistrovství Evropy pod otevřeným nebem. Do Mnichova však přijela s čerstvou zkušeností ze světového šampionátu v Eugene. Bohužel ani tentokrát se jí nepodařilo postoupit do semifinále. Určitý podíl na tom mělo i několik kontaktů s ve vedlejší dráze běžící Polkou Klaudií Wojtunik. Helena proběhla cílem jako čtvrtá, což na přímý postup nestačilo a bohužel ani díky času 13.50 se dál nedostala.

Hned dva finálové závody nabídly nové rekordy mistrovství. Ten první byl očekávaný, jelikož ho v tyčkařském sektoru obstaral švédský světový rekordman a obhájce titulu Armand Duplantis, když vylepšil svůj čtyři roky starý rekordní zápis z Berlína o jeden centimetr na 606. Dále už pak v soutěži nepokračoval. Olympijský stadion tak pokusy o světový rekord neviděl. Stříbro zůstává v Německu a pořádající zemi ho obstaral Bo Kanda Lita Baehre za úspěšně zdolaných 585 centimetrů. Bronz si vyskákal Nor Pal Hagen Lillefosse (575 napoprvé).

Druhé historické maximum šampionátu bylo o něco překvapivější a bylo k vidění v samotném závěru večera ve finále závodu žen na 3000 metrů překážek, kde získala historické evropské zlato pro Albánii Luiza Gega. Veteránka této disciplíny nedala svým soupeřkám ani nejmenší šanci a jasně zvítězila v čase 9:11.13, čímž srazila dosavadní maximum, které zaběhla Ruska Julia Zaripova v Barceloně 2010, o více než šest vteřin. Pro další medaile si doběhly stříbrná Němka Lea Meyer (9:15.35) a Britka Elizabeth Bird (9:23.18).

Hlavní favoritkou závodu žen na 800 metrů byla stříbrná medailistka z olympijských her v Tokiu i mistrovství světa v Eugene Keely Hodgkinson z Velké Británie a papírové předpoklady také bez problému potvrdila, když svým soupeřkám nastoupila zhruba 200 metrů před cílem a už před sebe nikoho nepustila. Radovala se tak ze svého prvního evropského titulu v čase 1:59.04. Třetí stříbro v řadě získala Francouzka Rénelle Lamote za 1:59.49. Bronz bere Polka Anna Wielgosz (1:59.87).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová