Špotáková začala druhým místem, Holuša osobákem
Oštěpařka Barbora Špotáková má za sebou vstup do roku, v němž ji čeká obhajoba zlaté olympijské medaile. Splnění ostrého limitu do Londýna (61 m) a potažmo Helsinek bylo pro svěřenkyni Jana Železného hračkou, se kterou si pohrála hned zkraje soutěže pokusem dlouhým 66.12. Tím se také na několik minut dostala do čela světových tabulek, než ji v třetí sérii překonala ruská rivalka Marija Abakumovová hodem o 69 cm delším. Špotáková měla ještě jeden pokus k 66 metrům (65.88), ale to na mistryni světa nestačilo. Třetí skončila Němka Obergföllová s 64.59.
„Sice mě těší, že jsem měla průměr všech čtyř hodů docela dobrý, ale bohužel ani jeden z nich jsem netrefila optimálně tak, abych byla spokojená, ani jeden mi „neulítl“. Takže z výsledku jsem zklamaná a podtrhl to i fakt, že Mariji se nakonec jeden z pokusů vydařil,“ litovala Špotáková a přidala vysvětlení. „Nemohla jsem se srovnat s rozběhem a i čtyři pokusy pro mě bylo málo. Ale potenciál mám a chuť do dalších závodů taky. Věřím, že se mi bude v dalších závodech v Ostravě a Římě dařit. Jsem zdravá a těším se na další závody,“ uzavřela optimisticky.
Druhá česká zástupkyně v oštěpu Jarmila Klimešová bohužel nestartovala pro bolest v koleni. „Ruplo mi to v rozcvičce, a tak jsem se rozhodla neházet. Kvůli účasti na olympiádě jsem to musela udělat. Po návratu mě čeká návštěva u doktora Koláře,“ uvedla tréninková kolegyně Špotákové na Facebooku manažerské skupiny Top Athletics.
Komu se však nadmíru vydařil dnešní start, byl halový vicemistr světa Jakub Holuša. První start pod vedením Dalibora Kupky a hned z toho byl vylepšený osobní rekord na 1:45.12 a s tím i posun na čtvrté místo českých dlouhodobých tabulek a především na oba letošní vrcholy do Helsinek i Londýna. V kvalitní konkurenci to Holušovi stačilo na osmou příčku. „Jsem šťastný, výborný začátek sezóny,“ pochvaloval si 24letý běžec pro Top Athletics.
„Trochu jsem se bál toho tempa, ale cítil jsem se výborně. Neudělal jsem chybu, jen v závěru mi došly síly, ale to je v pořádku vzhledem k tomu, že jsme se jen v sobotu vrátili ze soustředění na Kanárských ostrovech. Na Tretře můžu atakovat český rekord,“ sliboval. Ve výkonu roku 1:43.10 dnes vyhrál světový rekordman z Keni David Rudisha o 66 setin před krajanem Kinyorem, od třetího Brita Osagieho už dělila Holušu pouhá půlvteřina.
Poslední český zástupce Jaroslav Bába si na úvod připsal 224 cm, což mu prozatím nestačí ani na nominaci na mistrovství Evropy (226). V závodě skončil osmý, když na bodované umístění dnes bylo třeba 230 cm. To se na třetí pokus povedlo druhému Američanu Williamsovi i třetímu Francouzi Hananymu. Halový mistr světa z Řecka Dimitrios Chondrokukis prošel soutěží nejčistěji a navíc dokázal přidat ještě dva centimetry navíc a po zásluze se tak ujal vedení v seriálu.
Skvělou úroveň měly především dnes běhy od 400 metrů dál, při vší úctě třeba ke sprinterům. Byť na stovce zvítězil Američan Justin Gatlin za 9.87 o setinu před Jamajčanem Powellem a pod deset se dostal ještě jeho krajan Clarke (9.99). Mezi ženami pak získala Allyson Felixová skalp šampionky Campbell-Brownové, když zaběhla 10.92, Jamajčanka byla o 0.02 pomalejší. Překážková stovka patřila Jamajčance Brigitte Ann Foster-Hyltonové za 12.60. Na dvojnásobné trati, pochopitelně hladké, zůstal Walter Dix dvě setiny od 20 vteřin.
Čtvrtkařkům jasně ukázal záda LaShawn Merritt a světový čas roku posunul na 19 setin k 44 vteřinám. Podobně mezi ženami a nad překážkami vládla Melaine Walkerová, výkon 54.62 je sice nejlepší v sezoně, sama Jamajčanka už však dokázala ve své kariéře běžet o dvě vteřiny rychleji.
Skvělou úvodní půlku letoška má za sebou Pamela Jelimová, která z dosavadního maxima ukrojila dvě a půl vteřiny a ustavila nové na 1:56.94. Za ní se to ve výsledkové listně hemží dalšími vynikajícími časy, Etiopanka Magiso Manedová skolila národní rekord 1:57.90, o půl sekundy zpět zůstala poslední bodující Keňanka Jepkosgeiová a výkon těsně pod dvě minuty stačil jen na sedmé místo. Mezi patnáctistovkaři hned zkraje sezony padla vzývaná meta 3:30 a dostal se pod ni nejen vítězný Silas Kiplagat (3:29.63), ale také další z Keňanů Asbel Kiprop (o 15 setin zpět).
Souboj ženských hvězd na dvojnásobné trati splnil očekávání, když o vítězce rozhodlo pouhých 5 setin a čas 8:46.44 je i letos nejlepší. Z plného 4bodového zisku se radovala Keňanka Vivian Cheruiyotová před etiopskou rivalkou Defarovou. Také mezi muži padl nejrychlejší čas roku, pořádně daleko k němu ale měl Kenenisa Bekele, jenž dnes našel hned šest lépe připravených soupeřů. Jako první se pak objevil v cíli Augustin Choge za 7:30.42, o vteřinu před dalším z Keňanů Eliudem Kipchogem.
Samostatný odstavec zaslouží mužský stýpl, kde duel Keňanů skončil pouhé tři vteřiny od světového rekordu. Nakonec se z prvenství radoval Paul Kipsiele Koech v čase 7:56.58, Richard Mateelong, který ho po značnou část závodu následoval, se musel spokojit s druhou příčkou o pár desetinek zpět. Třetí Gari Roba zaznamenal etiopský rekord 8:06.16.
A kdo si ještě připsal plný bodový zisk do diamantového závodu? V disku neměl konkurenci Piotr Malachowski s 67.53, v kouli zase Naděžda Ostapčuková za 20.53. Nikterak oslnivé výkony stačily trojskokance Olze Rypakovové (14.33) a dálkaři Alexandru Měnkovovi (8.22).