Špotáková: Že nejspíš vyhraju? Nějak to neřeším..
V přímém přenosu České televize bude vyhlášena desítka nejlepších atletů, ale také junior, objev a trenér roku. Favoritkou ankety je letos olympijská vítězka a světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková. Pořadí nejlepší desítky atletů však dopředu známé není, a proto se diváci, ale i samotní atleti, mohou těšit na napínavý a zábavný večer.
Vítězná trojice z loňského roku - zleva Barbora Špotáková (1.), Kateřina Baďurová (3.), Roman Šebrle (2.) - foto: Tomáš Železný
Do hlasování této prestižní ankety zasáhlo 136 atletických odborníků z řad funkcionářů, trenérů a novinářů. Galavečerem české atletiky, který přenáší program ČT 1 v přímém přenosu od 21:40 hodin, budou provázet stejně jako vloni moderátoři Aleš Háma a Monika Absolonová. Sekundovat jim budou nejen hudební hvězdy, ale také samotní atleti. Všichni vyhlašovaní, stejně jako v letech předešlých, totiž pozvání do hotelu Ambassador přijali a převezmou si své ceny osobně.
K prožití příjemného večera přispějí nejen například zpěvačky Lucie Vondráčková, Ewa Farna či Jitka Molavcová, ale diváky čeká i překvapení v podobě účinkujících z řad samotných atletů. Například Barbora Špotáková vystoupí s jedním z moderátorů, Alešem Hámou. „Jsem sama zvědavá, jak to bude vypadat. Ještě jsme to totiž nezkoušeli,“ přiznala Špotáková ve čtvrtek. Sama má však velmi dobrou omluvu, až do zítřka je totiž na tréninkovém soustředění na Šumavě. V pátek čeká Špotákovou návrat zpět do Prahy a rovnýma nohama tak spadne do příprav večera. Vzhledem k chystanému číslu by měla tentokrát být oblečena v „civilu“ a nikoli ve vojenském. „Ještě to ale musím vyřešit s velitelem, tak snad mi to povolí,“ řekla s váhavým úsměvem. „Ale upřímně, mně je jedno, jestli půjdu v uniformě nebo v civilu,“ nelámala si hlavu světová rekordmanka a dodala: „Nejdůležitější je, že se mi povedla sezóna. Tahle vyhlašování už jsou něco navíc.“
Organizátoři večera pro vyhlašované atlety opět připravili příjezd luxusními prodlouženými limuzínami Lincoln. Ovšem například konkrétně Špotáková této výsady vzhledem k tomu, že bydlí takřka „za rohem“, nevyužije. Všichni ocenění obdrží při slavnostním galavečeru zlatou cihličku – první tři o váze jedné unce (tj. 31,104 gramů), ostatní, včetně trenéra, objevu a juniora pak 20gramovou.
Do elitní desítky nejlepších českých atletů patří výškař Jaroslav Bába (šestý z OH), diskařka Věra Cechlová (pátá z OH), česká rekordmanka – překážkářka Zuzana Hejnová (sedmá z OH - 400 m př. i HMS - 400 m). Dále pak sedmý z olympiády výškař Tomáš Janků, talent české tyče Jan Kudlička, dálkař Roman Novotný (osmý z Pekingu) a výškařka Iva Straková, která na olympiádě skončila dvanáctá. Nechybí ani Petr Svoboda, který na letošních vrcholných akcích skončil v semifinále a překonal letitý český rekord na 110 m překážek, vícebojař Roman Šebrle a pochopitelně olympijská vítězka a světová rekordmanka Barbora Špotáková.
Poprvé se u nás nejlepší atlet vyhlašoval v roce 1962. Vůbec nejvyšší počet titulů v anketě mají na svém kontě Helena Fibingerová a Jan Železný, kteří zvítězili sedmkrát. Po šesti prvenstvích získali Ludvík Daněk, Imrich Bugár a Jarmila Kratochvílová. Rekordmanem v počtu titulů v anketě Atlet roku samostatné České republiky je Jan Železný se šesti úspěchy. V letech 2002-6 anketě neohroženě vládl světový rekordman, olympijský vítěz a mistr světa i Evropy v desetiboji Roman Šebrle. V letech 2002, 2003 a 2005 patřilo prvenství v kategorii Trenér roku také Šebrleho trenérovi Daliboru Kupkovi. V posledních dvou ročnících jej vystřídal Rudolf Černý, kouč nastupující hvězdy Barbory Špotákové. Ta se do čela poprvé vyšvihla loni.
Více informací naleznete v rubrice Zaostřeno na.