Štafeta čtvrtkařů 7., Hodboď 8.

sobota 11. srpna 2018
Pátý večerní program na mistrovství Evropy v Berlíně přinesl trojnásobnou českou finálovou účast. Štafeta mužů na 4x400 metrů obsadila sedmé místo. Půlkař Lukáš Hodboď si doběhl pro sedmou příčku. Diskařka Eliška Staňková skončila dvanáctá.

Své první velké evropské finále má za sebou Lukáš Hodboď a ostudu rozhodně neudělal, když se ještě v závěrečné zatáčce pral s těmi nejlepšími. Nakonec z toho bylo osmé místo a čas 1:46.60. Lukáš tak zaostal pouhou desetinu za osobním rekordem z rozběhu a je jedním z nejpříjemnějších českých překvapení na šampionátu. Zlatou medaili z Amsterdamu obhájil zkušený Polák Adam Kszczot v čase 1:44.59. Stříbrný Švéd Andreas Kramer vyrovnal časem 1:45.03 vlastní národní rekord. Pro bronz si dosprintoval Francouz Pierre Ambroise Bosse za 1:45.30.

Česká štafeta nastoupila do finále v odlišné sestavě, než byla ta rekordní v rozběhu. Víta Müllera a Michala Desenského nahradili Jan Tesař a Filip Šnejdr. Prvního úseku se zhostil Tesař, na druhém běžel Maslák, třetí úsek patřil Patriku Šormovi a finišoval Filip Šnejdr. V boji o medaile obsadili naši čtvrtkaři sedmé místo v čase 3:03.00. Evropskými šampiony se stali v letošním nejlepším čase 2:59.47 Belgičané. Stříbro si v posledních metrech zajistili Britové (3:00.36), kteří přespurtovali Španěly (3:00.78). Ženské čtvrtkařské štafety ovládly Polky (3:26.59) před Francouzkami (3:27.17) a Velkou Británií (3:27.40).

Chorvatská diskařka Sandra Perkovičová nadále pokračuje ve své dominanci a stala se první ženou historie, která získala pět evropských mistrovských titulů v řadě. Přitom se po většinu soutěže trápila. Až pátým pokusem dolétl její disk na 67.62, což jí zajistilo suverénní prvenství. Za ní se seřadily tři německé závodnice. Druhá byla Nadine Müllerová za 63.00 a bronz z Amsterdamu obhájila Shanice Craftová (62.46). Po dvou letech si zopakovala účast v evropském finále Eliška Staňková. Z Berlína si odveze dvanácté místo a výkon 57.04.

Ceněný sprinterský double zkompletovala na dvoustovce Britka Dina Asher-Smithová, která parádně vyběhla ze zatáčky a cílem prolétla v letošním nejlepším světovém čase 21.89, čímž navíc překonala o osmnáct setin vlastní národní rekord. Podařilo se jí tak úspěšně obhájit zlato z ME v Amsterdamu. Po bronzu na stovce si na dvojnásobné trati dosprintovala pro stříbro Nizozemka Dafne Schippersová za 22.14. Třetí byla její krajanka Jamile Samuelová (22.37).

Husarský kousek se povedl teprve sedmnáctiletému norskému běžeckému zázraku jménem Jakob Ingebrigtsen. Ten jen necelých čtyřiadvacet hodin po svém triumfu na patnácte opanoval i závod na 5000 metrů, když o svém vítězství rozhodl opět nástupem při náběhu do posledního okruhu. Cílem navíc proběhl v novém juniorském evropském rekordu 13:17.06. Norskou radost zdvojnásobil jeho nejstarší bratr Henrik, jenž bral stříbro v čase 13:18.75. Bronz si na krk pověsí Francouz Morhad Amdouni za 13:19.14.

Dramatický souboj o titul ve výškařském sektoru se rozhodoval na 235 centimetrech. Tuto hodnotu zdolali jak Němec Mateusz Przybylko, tak i Bělorus Maxim Nědosekov. Domácí výškař měl ovšem naprosto čistý zápis a to pro něj znamenalo zisk zlaté medaile. Nědosekov vystoupal na stříbrný stupínek. Oba si vyrovnali svá osobní maxima. Bronz si vyskákal ruský nezávislý závodník Ilja Ivančuk v novém osobáku 231 centimetrů.

Finále závodu na 400 metrů žen bylo napínavé až do samotného konce. V souboji o vítězství měla nakonec hlubší předklon Polka Justyna Swieti-Erseticová a brala titul v letošním nejlepším evropském výkonu roku 50.41. Jen o čtyři setiny zpět zaostala překvapivá stříbrná medailistka Maria Belibasákiová, která vylepšila řecký národní rekord na 50.45. Historické maximum své země vylepšila i bronzová Nizozemka Lisanne de Witteová (50.77).

Finálový závod dálkařek se musel obejít bez obhájkyně titulu a jedné z největších favoritek Srbky Ivany Španovičové, která do něj nenastoupila. Domácímu publiku udělala radost Němka Malaika Mihambová, když dolétla na 675 centimetrů, čímž si zajistila zlatou medaili. V posledním pokusu si vylepšila sezónní výkon na 673 centimetrů Ukrajinka Maryna Bekhová a získala stříbrnou odměnu. Bronz putuje do Velké Británie zásluhou Shary Proctorové (670).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf