Štafeta osmá v nároďáku, padly dva svěťáky

pondělí 25. července 2022
Česká štafeta čtvrtkařů si doběhla na mistrovství světa v Eugene pro osmé místo v novém národním historickém maximu. Desetibojař Jiří Sýkora skončil třináctý. Tyčkař Armand Duplantis a Nigerijka Tobi Amusanová na stovce překážek překonali světové rekordy.

Česká štafeta čtvrtkařů vůbec poprvé v historii startovala na mistrovství světa ve finále. Do něj nastoupila stejná sestava, která vybojovala postup z rozběhu ve vyrovnaném národním rekordu. Od startu běžel Matěj Krsek a po něm následovali Pavel Maslák, Michal DesenskýPatrik Šorm. V podstatě v celém průběhu finále jsme bojovali s Poláky o osmou příčku (po úspěšném protestu Botswany startovalo ve finále devět štafet) a z tohoto duelu jsme vyšli lépe. Konečná osmá příčka je rozhodně pro naši sestavu úspěchem, a to také proto, že dokázala posunout hodnotu národního rekordu o 79 setin na 3:01.63. Pro jasné vítězství si doběhli v letošním nejlepším světovém výkonu 2:56.17 Američané před Jamajkou (2:58.58) a Belgií (2:58.72).

Jiří Sýkora prožil v Eugene možná svůj vůbec nejdivočejší desetiboj kariéry, který byl plný zvratů. Po protrápeném prvním dni nastoupil do toho druhého jako průběžně devatenáctý a v úvodních dvou disciplínách byl jako vyměněný. Zahájil sezónním výkonem na stodesítce překážek, kterou zvládl za 14.14 a v diskařském kruhu dokonce zaznamenal historicky nejdelší vícebojařský diskařský pokus v historii světových šampionátů, když jeho náčiní dopadlo na 54.39. Překonal tak maximum Američana Briana Claye z Helsinek 2005, a tím se katapultoval na deváté místo.

V další disciplíně přišla ovšem velká nepříjemnost, když hned při prvním pokusu na 480 centimetrech zlomil tyč a poranil si ruku. V této disciplíně tak nemohl pokračovat. Přesto bojoval dál. V oštěpu bral body za 61.49 a závěrečnou patnáctistovku uběhl za 4:55.90. V celkovém součtu pak posbíral 8107 bodů a z Eugene si odveze třinácté místo. Po pěti letech se radoval z titulu světového šampiona Francouz Kevin Mayer. Jeho vítězné konto činilo 8816 bodů. Další medailisté si vylepšili osobní maxima. Mayera doprovodili na stupně vítězů stříbrný Kanaďan Pierce Lepage (8701 bodů) a bronzový Američan Zachary Ziemek (8676 bodů).

Švédský tyčkařský fenomén Armand Duplantis dosáhl na poslední titul, který mu v jeho bohaté sbírce ještě chyběl. Před třemi lety v Dauhá podlehl v napínavém souboji Samu Kendricksovi, ale v Eugene už svým soupeřům nedal nejmenší šanci. Jako jediný se dostal přes šest metrů. Následně vylepšil výkonem 606 centimetrů rekord šampionátu Australana Dmitri Markova z Edmontonu 2001 a následně si nechal na stojany nastavit 621 cm. Druhým pokusem byl úspěšný, a tak opět posunul hranice této disciplíny. Nejlepší venkovní světový výkon z letošního mítinku ve Stockholmu zvedl o dalších pět centimetrů, o centimetr pak překonal absolutní maximum z haly. Souboj o stříbro byl o poznání vyrovnanější. Američan Chris Nilsen i Filipínec Ernest John Obiena skočili 594 centimetrů. Nilsenovi se to podařilo napoprvé a bral stříbro. Bronzový Obiena vytvořil nový asijský rekord.

Nigerijka Tobi Amusanová byla už nejrychlejší ženou rozběhů na 100 metrů překážek, když v nich vylepšila vlastní africký rekord. Ovšem to, co předvedla v semifinále, čekal asi jen málokdo. Rovinku s ploty prolétla za 12.12, čímž o osm setin překonala světový rekord Američanky Kendry Harrisonové z roku 2016. Nyní již bývalá světová rekordmanka Harrisonová se do cíle předklonila v čase 12.27. Semifinálové běhy byly pekelně rychlé, což potvrdila novým jamajským národním rekordem 12.31 Britany Andersonová. Tento výkon ji řadí na deváté místo historických světových tabulek. Jen o setinu pomalejší byla olympijská šampionka Jasmine Camacho-Quinnová (12.32).

Amusanová pak svůj čas ještě ve finále o šest setin vylepšila. Když se na výsledkové tabuli ukázalo 12.06, a zdálo se, že diváci na Hayward Field viděli další světový rekord. Tentokrát ovšem překážkářkám foukal až příliš silný vítr do zad o hodnotě +2.5 m/s. To však čerstvé světové rekordmance a mistryni světa vadit nemuselo. Stříbrná Jamajčanka Britany Andersonová a bronzová Portoričanka Jasmine Camacho-Quinnová se do cíle předklonily shodně v čase 12.23. Pět tisícin hovořilo ve prospěch první jmenované.

Struhující souboj o vítězství ve finále ženské osmistovky nabídly Američanka Athing Muová a Britka Keely Hodgkinsonová. Domácí hvězda byla hlavní favoritkou, ale Hodgkinsová ji dokázala pořádně potrápit, když na ni dorážela až do posledních metrů. Muová přeci jen nakonec své tažení dotáhla do vítězného konce a po titulu olympijské šampionky, se může radovat i ze zlata na mistrovství světa v letošním nejlepším světovém výkonu 1:56.30. Spokojena však mohla být i stříbrná Hodgkinsonová. Její čas 1:56.38 je také špičkové kvality. Pro bronz si doběhla v novém osobáku 1:56.71 Keňanka Mary Moraaová.

V dálkařském sektoru úspěšně obhájila mistrovský titul z Dauhá Němka Malaika Mihambová. Finálovému klání kralovala skokem na 712 centimetrů. Přes sedm metrů se dostala i druhá Nigerijka Ese Brumeová, která dolétla na 702 a o jednu příčku si oproti minulému světovému šampionátu polepšila. Překvapivý bronz získala Brazilka Leticia Oro Merová, když si vylepšila své kariérní maximum o čtvrt metru na 689.

Finále mužů na 5000 metrů mělo taktický průběh a do závěrečného okruhu vbíhalo ještě téměř celé startovní pole dohromady. Nejsilnější finiš předvedl Nor Jakob Ingebrigtsen, jenž přidal ke stříbru z patnáctistovky zlato z pětky v čase 13:09.24. Stříbro vybojoval Keňan Jakob Krop za 13:09.98 a třetí byl Uganďan Oscar Chelimo, jenž proběhl cílem za 13:10.20.

Celý program mistrovství světa uzavřely štafety žen na 4x400 metrů, kde triumfovaly Američanky na finiši se Sydney McLaughlinovou a dokázaly to v letošním nejlepším světovém výkonu 3:17.79. Stříbro si vezou domů Jamajčanky (3:20.74) a bronz si na krk pověsily Britky (3:22.64).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová