Staň se rozhodčím, láká kampaň

Staň se rozhodčím, láká kampaň
Aktuality
pondělí 4. listopadu 2019
Český atletický svaz v listopadu spouští kampaň „Jsem rozhodčí“, která cílí na posílení rozhodcovského sboru a zvýšení prestiže této profese. „Bez tebe se …nestartuje, …nehází, …nezávodí“ – to jsou hesla, která jsou také motivy spotů natočených speciálně pro kampaň. Zahrálo si v nich několik reprezentantů, oštěpařka Nikola Ogrodníková, diskařští bratři Michal a Jakub Forejtovi či sprinteři Jan Veleba, Dominik Záleský a Jan Jirka.

Zkušení i ti mladší, všichni vidí roli rozhodčích jako klíčovou. „Sice neovlivní výsledek přímo jako třeba v gymnastice, ale my do závodu sami neodstartujeme, ani si sami nezměříme čas,“ říká Jan Jirka. Kdo by v technických disciplínách měřil „ty dlouhé metry“, navazuje řečnickou otázkou Nikola Ogrodníková. Kdo by dbal na férovou soutěž, upozorňuje zase Jan Jirka.

Rozhodčí pochopitelně posuzuje i problematické situace. To připomíná Jakub Forejt, který si se svým dvojčetem Michalem odskočil při natáčení spotu od disku ke kouli. „Na konci kruhu je břevno a často se stává, že přešlapy jsou sporné, takže je zásadní, aby na to bedlivě koukal kvalifikovaný rozhodčí,“ zdůrazňuje Jakub.

Dokonalá znalost pravidel a smysl pro spravedlnost je nutnou podmínkou stát se rozhodčím. Jak ale atleti zmiňují, skvělý arbitr má ještě něco navíc. „Je důležité, aby měl rozhodčí cit, nechal nám při startu dobrou pauzu a my tak měli tu správnou pohodu v blocích,“ říká Jan Veleba. „Pro osobák nebo limit ve sprintu je rozhodčí nezbytný parťák,“ dodává.

Michal Forejt zase zmiňuje, že i jistá empatie, vyplývající z lásky ke sportu, je na místě. „Stalo se nám teď na mistrovství Evropy, že nám rozhodčí povolila více než obvyklé dva rozcvičovací pokusy. To bylo fajn, protože jinak bychom tam jen tak dvacet, třicet minut seděli, což by výkonům určitě nepomohlo,“ vysvětluje případ ze závodu z ME juniorů v Borås, kde pak díky osobnímu rekordu získal stříbro.

A v neposlední řadě funguje rozhodčí i jako určitý dohled. „Musí udržovat bezpečnost v sektoru, aby se nestávaly úrazy,“ připomíná Nikola Ogrodníková.

Být u stovky pod deset jinak než z tribuny či u TV

Ne každý, kdo se začne věnovat sportu, se stane reprezentantem. Atletika však potřebuje spoustu dalších nadšených lidí, činovníků, trenérů, a také rozhodčích. Proto kampaň zdůrazňuje ve svých spotech jejich nezastupitelnost. „Bez tebe se neběží“, „bez tebe se nehází“, nebo nejobecněji „bez tebe se nezávodí“ – to jsou hesla vtělená do třech videí. První z nich můžete shlédnout zde, další budou následovat v příštích týdnech.

„V kampani jde nejen o nábor nových rozhodčích, ale také zvýšení prestiže této profese. Chystáme řadu inovací pro podporu rozhodčích. Proběhly v rámci sbírání zkušeností již také výjezdy rozhodčích na zahraniční mítinky,“ říká ředitel Českého atletického svazu Tomáš Janků a dodává: „Rozhodčí jsou pro atlety a trenéry důležitými parťáky, často ale opomíjení a my to začínáme měnit. Uvědomují si to i sportovci, a tak se neváhali do kampaně zapojit a podpořit ji.“

Výchozím důvodem, proč by se měli zájemci hlásit a stát se rozhodčím je, že jde o „unikátní způsob, jak se účastnit atletických závodů a přitom jej plnohodnotně prožívat. Být v samotném centru dění a vidět závody z perspektivy, kterou nelze vidět při pohledu z tribuny ani televizní obrazovky.“ K tomu Dominik Záleský dodává: „Je to šance, jak být třeba jako startér při Zlaté tretře nebo „Odložilovi“ u toho, když někdo zaběhne pod deset vteřin.“  

Velkou výhodou rozhodcovské profese je, že se jím může stát prakticky kdokoli od dovršení 16 let věku, stačí se přihlásit přes tento formulář, absolvovat školení a složit zkoušku. Nejčastější otázky a odpovědi k tomu, jak se stát rozhodčích najdete v příslušné sekci webu ČAS (modré menu v patičce, „Jak se stát rozhodčím“).

#jsemrozhodci

Michal Procházka

Fotogalerie