Staněk a Juška do finále

pondělí 15. srpna 2022
Dva finálové postupy pro české barvy přinesl první dopolední program evropského šampionátu v Mnichově. Ze svých kvalifikací postoupili koulař Tomáš Staněk a dálkař Radek Juška. Desetibojař Adam Sebastian Helcelet je průběžné šestý. Na programu byly také maratonské běhy se čtyřnásobnou českou účastí.

Koulař Tomáš Staněk vstupoval do kvalifikace jako leader letošních evropských tabulek. Kvalifikační limit byl nastaven na hodnotě 21.15, což byla meta, kterou Tomáš v posledních závodech před šampionátem překonával pravidelně a ani Mnichov nebyl výjimkou, když hned prvním pokusem zaznamenal velmi kvalitních 21.39 a pošetřil potřebné síly pro večerní finále. V součtu obou kvalifikačních skupin vrhl dále pouze Srb Armin Sinančevič, jenž se blýskl výkonem 21.82. Markéta Červenková bohužel do kvalifikace koulařek nezasáhla. V rozcvičování si poranila koleno a nemohla tak absolvovat žádný pokus.

Dálkař Radek Juška usiloval o své třetí evropské finále v řadě. Před šesti lety v Amsterdamu skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. V Berlíně pak skončil dvanáctý. Cestu k třetímu evropskému finále však neměl vůbec jednoduchou. Prvním pokusem zaznamenal pouze 703 centimetrů a v tom druhém přešlápl. Naštěstí udržel nervy na uzdě a v třetí sérii dolétl na 780, díky čemuž postoupil do boje o cenné kovy ze sedmého místa.

Po úvodních třech disciplínách desetiboje si z našeho dua vede lépe Adam Sebastian Helcelet. Ten figuruje na průběžném šestém místě se ziskem 2521 bodů. Adam zahájil stovkou za 11.13, v dálce skočil 728 a v kouli se postupně zlepšoval na 15.30. Jiří Sýkora zvládl stovku za 11.09. Jeho nejdelší dálkařský pokus měřil 692 centimetrů a osudnou se mu stala koule, kde třikrát přešlápl a připsal si nulu, čímž přišel o veškeré naděje na dobrý výsledek.

Soutěž přišla o největšího favorita hned v úvodní disciplíně. Světový rekordman a šampion Francouz Kevin Mayer na stovce cílem jen proklusal a následně ze závodu odstoupil. Vede Švýcar Simon Ehammer, jenž byl jasně nejrychlejší na stovce za 10.56 a následně zaznamenal v dálce výkonem 831 centimetrů historické vícebojařské maximum v rámci evropských šampionátů. Po třech disciplínách má na svém kontě 2845 bodů.

Tyčkařka Amálie Švábíková obsadila na předešlém mistrovství Evropy v Berlíně 2018 deváté místo. Na nedávném mistrovství světa v Eugene se jí do finále postoupit nepodařilo, a tak si chtěla spravit chuť právě v Mnichově. Svěřenkyně Štěpána Janáčka zahájila úspěšným pokusem na 425 centimetrech. Následně byla napodruhé úspěšná i na 440. Další postupná hodnota, kterou bylo 450 ovšem už byla nad její síly, a to znamenalo, že tentokrát do finále nepostoupí. V celkovém hodnocení pak obsadí dělené čtrnácté místo.

V rozbězích na 100 metrů mužů jsme měli mít původně dvojí zastoupení, ale Jan Veleba na poslední chvíli nenastoupil. Do bloků tak zaklekl alespoň spoludržitel českého rekordu Zdeněk Stromšík. Tomu se bohužel nezadařilo podle představ, když ve svém rozběhu proběhl cílem jako šestý v čase 10.60, a to bylo daleko od postupových pozic.

Na stejné distanci žen nás reprezentovala Eva Kubíčková, pro kterou se jedná o premiéru na evropském šampionátu. Eva se před necelým týdnem vrátila z MSJ v kolumbijském Cali, a tak bylo velkou otázkou, co s ní udělá únava a časový posun. I přes vydařený start se Eva postupně průběžným pořadím propadala, až se v závěru předklonila jako sedmá v čase 11.61 a ani jí se tak nepodařilo projít do další fáze.

Mimo stadion se běžely maratonské závody. V tom ženském jsme měli hned trojí zastoupení. Nejlépe si vedla třiadvacátá Tereza Hrochová, která proběhla cílem v čase 2:36:00. Hned za ní finišovala na 24. příčce Marcela Joglová za 2:36:26. Moira Stewartová, která byla ještě v polovině závodu ve vedoucí skupince, bohužel v jeho druhé polovině výrazně ztratila a skončila čtyřicátá za 2:43.03. Zvítězila Polka Aleksandra Lisowská (2:28:36) před Chorvatkou Mateou Parlov Koštrovou (2:28:42) a Nizozemkou Nienkou Brinkmanovou (2:28:52). V soutěži družstev obsadily naše maratonkyně sedmé místo. Vyhrály Němky před Španělkami a Polkami.

V mužském maratonu se mohla ze zlata radovat pořadatelská země. Němec Richard Ringer se těsně před cílem dostal před do té doby vedoucího etiopského rodáka v izraelských barvách Maru Teferu a radoval se z titulu evropského šampiona v čase 2:10:21. Tefera proběhl cílem o dvě vteřiny pomaleji (2:10:23). Bronz bral další naturalizovaný Izraelec Gashau Ayale za 2:10:29. Jiří Homoláč ze závodu odstoupil po proběhnutí třicátého kilometru. Izrael ovládl soutěž týmů před Německem a Španělskem.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Ivana Roháčková, Soňa Maléterová