Staněk čtvrtý v Gold Tour

pátek 23. února 2024
Mítinkem v Madridu vyvrcholil letošní ročník seriálu World Athletics Indoor Tour Gold. Koulař Tomáš Staněk v něm obsadí konečné čtvrté místo. V Madridu skončil při svém posledním startu před HMS osmý.

Koulař Tomáš Staněk absolvoval v Madridu v rámci letošní zlaté Tour svůj třetí start. V soutěži zaznamenal tři měřené pokusy. Založil vrhem na 20.39 a v druhé sérii zapsal 20.51. Poté už se bohužel nedokázal zlepšit a ze Španělska si odveze osmé místo. V celé Tour pak obsadí čtvrtou příčku. Celkovým vítězem seriálu je Novozélanďan Tom Walsh. Avšak tentokrát nezvítězil. Výkon 22.03 mu stačil „jen“ na druhou příčku. Vyhrál Jamajčan Rajindra Campbell v novém rekordu mítinku 22.16. Zápis Poláka Konrada Bukowieckého z před dvou let posunul o 25 centimetrů.

Nejkvalitnější výkon večera obstarala na šedesátce překážek bahamská spoludržitelka světového rekordu Devynne Charlton, když svým vítězným časem 7.68 ztratila jen setinu právě na historický zápis, o který se momentálně dělí s Američankou Tiou Jones. Obě závodnice zároveň spolu drží i druhý nejhodnotnější výkon historie, jelikož Jones zaběhla o uplynulém víkendu na národním mistrovství též 7.68. Charlton také výrazně vylepšila loňský rekord mítinku Finky Reetty Hurske, konkrétně o celých 11 setin. Druhá skončila v pátečním madridském závodě Nizozemka Nadine Visser za 7.78. V rozbězích se představila i Tereza Elena Šínová. Ta měla skvělou startovní reakci, ale záhy poté se jí podlomila noha a do potřebného rytmu už se nedokázala dostat. Výsledný čas 8.90 byl tak pro ni velkým zklamáním.

Michaela Hrubá ve výškařském sektoru skočila napoprvé základní hodnotu 175 centimetrů. Na 180 pak byla úspěšná napodruhé, ale následných 185 už bylo bohužel nad její síly a skončila na desátém místě. Vítězkou soutěže se stala Slovinka Lia Apostolovski, která byla jednou ze tří závodnic, které se úspěšně přenesly přes 189 centimetrů. Jako jediné se jí to však podařilo už druhým pokusem, a to ji vyneslo nejvyšší umístění.

Na mužské půlce startovala velmi silná ekipa domácích borců. Těm ovšem vypálil rybník Ital Catalin Tecuceanu, jenž se díky času 1:45.00 stal novým leaderem světových tabulek. Rekord mítinku Brita Elliota Gilese z roku 2022 srazil o 43 setin. Za ním už se seřadili Španělé, ze kterých byl nejrychlejší Mohamed Attaoui za 1:45.67 před Adrianem Benem (1:45.72).

Mužskému trojskoku kraloval kubánský rodák ve španělských barvách Jordan Díaz Fortun, jenž posunul hodnotu šest let starého rekordu mítinku Brazilce Almira dos Santose o 17 centimetrů na 17.52 a upevnil si pozici druhého muže letošních průběžných tabulek.

Historické maximum tohoto podniku neodolalo ani v běhu na 400 metrů žen. Jeho novou držitelkou je Rumunka Andrea Miklos, která proběhla dva okruhy za 51.11, což je o desetinu rychleji, než se to v Madridu před dvěma lety podařilo Polce Justyně Swiety-Ersetic. Pod 52 vteřin se v tomto závodě dostala ještě Irka Sharlene Mawdlesy (51.97).

Holý pátý na ISTAFU

V Berlíně proběhl další ročník tradičního mítinku ISTAF. V soutěži tyčkařů hájil české barvy David Holý. Svěřenec Zdeňka Lubenského zvládl základní výšku 530 centimetrů napodruhé. Na dalších dvou postupných hodnotách 545 a 556 byl pak úspěšný hned prvními pokusy. Poté šla laťka na 566, což by pro Davida znamenalo čtyřcentimetrové posunutí osobního rekordu z této sezóny. Zde už se ovšem nezadařilo a náš reprezentant tak bral páté místo. Výkonem 593 centimetrů zvítězil Filipínec Ernest John Obiena.

Do rozběhu na 60 metrů překážek mužů zaklekl Štěpán Schubert. Na svůj osobák z nedávného národního šampionátu bohužel nenavázal. Časomíra v cíli mu ukázala 7.96, což na postup do šestičlenného finále nestačilo. V něm byl nejrychlejší americký favorit Daniel Roberts za 7.52.

Petr Jelínek, foto: Ivana Roháčková, Soňa Maléterová