Staněk: Hlavně zůstat zdravý

Staněk: Hlavně zůstat zdravý
Aktuality
úterý 27. října 2015
Tomáš patří mezi naše elitní koulaře, kteří se dokáží prosazovat i v té nejužší světové špičce. Letos se mu podařil vybojovat svůj první bod na Diamantové lize a svou výkonnost stabilizoval za hranicí 20 metrů. Zeptali jsme se ho tedy na několik otázek.

Tomáši, jak momentálně probíhá vaše příprava?
Momentálně probíhá v posteli. Mám nějakou virózu, nejspíš to bude z té změny počasí, tak jsem dostal na pár dní antibiotika a chci to vyležet. Jinak jsme začali před čtrnácti dny. Je to zatím spíš taková podzimní klasika formou kruháčů a běhání, aby se ten organismus rozdýchal a byl připravený na plnou tréninkovou zátěž. Byl to nezvyk po takové dlouhé době, ale už se s tím pomalu srovnáváme.

Jak bude vypadat z dlouhodobějšího hlediska?
Bude stejná jako každý rok. Začínáme tady v Čechách. Třetího listopadu odjíždíme na soustředění do Špindlu, pak budeme čtyři dny doma, což bude takový malý odpočinek, nakoupit potřebné věci a osmnáctého odlétáme na měsíc do Afriky.

Chystáte se i na halu?
Máme v plánu, že v hale závodit budeme. Momentálně nevím, zda mám splněný limit pro HMS do Portlandu. Ovšem přípravu budeme směřovat k hale a uvidíme, jestli na to bude nebo ne. Doufám, že mi hala vyjde aspoň stejně, jako v minulé sezóně.

Jaké máte ambice pro příští sezónu?
Zatím o tom příliš nepřemýšlím. Příprava je teprve na samotném počátku. Hlavně chci zůstat zdravý a ambice si zatím nechám pro sebe. Nechci to zakřiknout. Chci absolvovat přípravu naplno a podle toho to pak bude v kruhu vypadat.

Trénujete společně s Laďou Prášilem. Probíhá na tréninku a v závodech nějaké hecování? Pomáhá vám vzájemná rivalita?
Neustále! (smích). Hecujeme se, když chodíme teď objemy v posilovně. Sázíme se o různé blbosti. Jeden chce porazit druhého a pak se v tréninku i víc zmáčkneme. Trénuje s námi ještě Martin Novák, takže to parádně funguje. Myslím, že jsme dobrý tým.

V letošním ročníku diamantové ligy jste vybojoval svůj premiérový bod? Jak si toho úspěchu ceníte a jaký to byl vlastně pocit tam závodit?
Byla to moje první „diamantovka“ a nakonec to pro mě byl vrchol sezóny. Byl to obrovský zážitek. Dlouho jsem tam chtěl startovat. Většina obsazení koulařských závodu je dlouho dopředu plánovaná, tak je velmi těžké se tam dostat. Bylo to na začátku sezóny, takže jsem úplně nevěděl, co od sebe mám čekat, a to třetí místo, to byla fantazie. Užil jsem si to se vším všudy.

HME v Praze ani MS v Pekingu vám nevyšlo úplně podle představ. V čem myslíte, že byla příčina?
Asi měsíc před Pekingem jsem si poranil na mítinku ve Finsku tříslo. Téměř měsíc jsem neházel, což bylo ve finální přípravě na vrchol sezóny dost nepříjemné. Přesto jsem do toho chtěl jít naplno, ale nešlo to. V hale si myslím, že to bylo o hlavě. Bylo to doma a já jsem nejspíš ten tlak neustál. Forma byla vyladěná skvěle, ale zradila mě technika.

Letošní rok byl zejména o soubojích Němce Storla a Američana Kovacse. Proč myslíte, že právě tito dva koulaři tak vyčnívají?
Storl to je stálice světové koule. Je to neskutečně rychlý a výbušný koulař. Hodit sunem přes 22 metrů, to je famózní výkon. Sun je hodně stabilní technika, takže pokud ho ovládá, tak to je ten důvod, proč patří dlouhodobě k nejlepším na světě. Oproti tomu Kovacs je klasickým americkým koulařem, takže je to o hrubé síle a když to roztočí na plné pecky, tak to letí za 22 také.

Zdá se, že v té absolutní světové špičce je nepoměrně více otočkářů než sunařu. Čím to podle vás je?
Myslím si, že to je tím, že v Americe, což je nejširší základna elitních světových koulařů, v podstatě neznají sun. Podobné je to například i na Novém Zélandu. Na sun musí být člověk hodně vysoký, aby hod dosáhl ideální dráhy. Takových koulařů moc není. Otočkáři jsou obecně menší. Například já u sunu nedokážu využít své dynamické schopnosti.

Jak jste strávil posezónní volno?
Odpočíval jsem. Vydali jsme se s přítelkyní na dvanáct dní na Krétu, aby se trošku ohřál. Parádně jsme si tam odpočinuli. Pak jsem ještě jel na chatu na Šumavu. Takže jsem si jsem nabral fyzické i psychické sily do další přípravy. 

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík

Fotogalerie