Staněk koulařským králem halové Evropy

pátek 5. března 2021
Tomáš Staněk se v polské Toruni stal po srdnatém výkonu mistrem Evropy, kolegyně ze sektoru Markéta Červenková byla osmá. V bojích na ovále o postup dál se českým atletům nedařilo, do finále neprošel ani čtvrtkař Maslák.

"Bejček" to dokázal! Tomáš Staněk, ačkoli jej před Toruní trápilo zranění nohy, ačkoli nezačal finále vůbec dobře (křížek a 20.36), se v zemi svých velkých soupeřů stal v 29 letech mistrem Evropy ve vrhu koulí. Ve třetí sérii se mu již zadařilo, jenže 21.24 bylo sice jen o 9 cm od prvního místa, ale nestačilo ani na třetí. Svěřenec Petra Stehlíka přezdívaný Bejček se ale zabějčil a po dalším křížky se mu nadmíru vydařil pátý pokus, který letěl až do vzdálenosti 21.62. Byl jeho nejdelší v letošní sezoně, ale především v této soutěži. A už jej nikdo nepřekonal, byť se soupeři snažili a koule létala za 21 metrů. Stříbro bral domácí Michal Haratyk výkonem 21.47, který přišel jako odpověď na českého rekordmana. Bronz bral se štestím Chorvat Filip Mihajlevič za 21.31, Portugalci Belovi nestačil ani druhý národní rekord dne k cennému kovu (21.28).

V prvním velkém finále kariéry Markétě Červenkové došly síly. V první polovině závodu se svěřenkyně Petra Stehlíka zlepšovala až na 17.75 ve třetí sérii, další tři pokusy už byly kratší a 18metrový pokus jako v kvalifikaci se jí tak nepodařilo zopakovat. Skončila osmá. Naopak ty nejlepší v sektoru měly sil na rozdávání, vždyť medaile se udělovaly za výkony přes 19 metrů předvedené v posledních dvou sériích. Zlatem potvrdila roli hlavní favoritky Auriol Dongmová z Portugalska, když se dostala na 19.34. Jen o pět centimetrů s ní prohrála Fanny Roosová, mohla ji však vedle stříbra těšit, že 19.29 je nový švédský rekord. Bronz vydřela Němka Christina Schwanitzová posledním pokusem (19.04), když ji na chvilku vyšoupla z medailové pozice Běloruska Dubická (18.86).

Rána do finálových plánů Filipa Sasínka přišla hned na startu, kde se třetí a čtvrtý mílař z posledních dvou šampionátů přimotal do kolize a tím se ocitl na chvostu 13členného pole a jakžtakž prokousat vpřed se dokázal až v samotném závěru. Naopak to měl Jan Friš, ten se v úvodu dostal takřka na čelo, když se zrychlilo propadal se zpět až za Sasínka. Ráz závodu určil Jakob Ingebrigtsen, který nechtěl opakovat prohru s Marcinem Lewandowským z Glasgow a tak se mu snažil stupňovat tempo. Podařilo se mu Poláka setřást a měl čas i na vítězné gesto, soupeře předčil o půl vteřiny.

Jenže, nebylo to tak přímočaré. Do výsledků zasáhli rozhodčí - jako již po několikáté na šampionátu - a norský mladík byl jako mnozí před ním diskvalifikován za porušení pravidla o běhu v dráze. Titul tak připadl Lewandowskému (3:38.06). Po norském protestu však byl Ingebrigtsen vrácen, za stříbrným Polákem bral bronz Jesús Gómez ze Španělska, jenž nejlépe sekundoval dvojici favoritů (3:38.47). Sasínek se v konečném pořadí zařadil na deváté místo (3:40.64), Friš na jedenácté (3:42.97).

Ve čtvrté disciplíně pětiboje už se vyjasnilo, že první dvě místa obsadí Belgičanky, obě si v dálce vylepšily osobní rekordy a soupeřkám dále odskočily. Věhlasnější Nafissatou Thiamová na 660, překvapení soutěže Noor Vidtsová na 647, rozdíl mezi nimi se zaokrouhlil na 200 b. Bezpečno ale bylo i za ní, kde se spíš bojovalo o třetí místo než útočilo výš. Ivona Dadicová vykřesala naději na bronz, když Xénii Krizsánovou porazila o dva decimetry (630 ku 610) a ztrátu tím zmenšila na 15 bodů. Jenže Maďarka už si cenný kov nenechala vzít, vyhrála osmistovku v osobním rekordu 2:12.49 a maximum poskládala i celkově - 4644 bodů. Vidtsová korunovala snový den pátým osobákem v páté disciplíně, když s Krizsánovou prohrála o desetinu (2:12.59) a z toho rezultoval pochopitelně i životní pětiboj - 4791. No a spokojena mohla být i šampionka Thiamová, svůj výkon završila rovněž dílčím maximem (2:18.80) a také ona si k medaili přibalí osobní rekord - 4904, což je i světový výkon roku.

Výtečnou úroveň mělo finále dálkařů. Rozhodující trumf vynesl hned v první sérii Miltiadis Tentoglu. Obhájce titulu dolétl na 835 cm, jen tři cm od svého řeckého rekordu. Pak už jen vynechával či přešlapoval, už ale nebylo třeba přidávat. Přestože soupeři létali daleko a lámali národní maxima - tak najmě švédský rekord 831 vynesl stříbro Thobiasi Montlerovi. A bronz? Tam se zdálo, že k němu směřuji díky osobáku 814 Ukrajinec Mazur, jenže v poslední sérii se vzepjal k finskému rekordu 824 Kristian Pulli a byl to on, kdo se radoval z medaile.

Trojka žen byla tak trochu vykradená. Britka Muirová do Toruně ani nevyrazila, Slovinka Mišmašová či Nizozemka Vastenburgová porušily pravidla v rozbězích a byly vyloučeny. A aby toho nebylo málo, jedna ze zbylých spolufavoritek Kosterová se pár set metrů před cílem (vlastní vinou) poroučela z pátého místa k zemi a zbrzdila tím několik soupeřek... Přesto byl závod rychlý, sedm běžkyň si zlepšilo osobní rekordy, včetně všech medailistek. V dramatickém finiši - v cíli je dělilo 17 setin - se nejvíce radovala Britka Amy-Eloise Markovcová (8:46.43), před její krajanku Verity Ockendenovou (8:46.60) se vmáčkla Francouzka Alice Finotová (8:46.54).

Čtyřstovka bude bez české účasti ve finále a Pavel Maslák tak další cenný (individuální) kov do své sbírky úspěchů nepřidá. Seběhl, jak si v hale obvykle přeje, na první pozici, první dvoustovku zvládl za 21.54. Pak se ale přes něj přehnal na protilehlé rovince Oscar Husillos a za ním se v zatáčce vyvezl Tony van Diepen. Pavel byl rázem v zavřené pozici, jenže v cílové rovince stejně neměl síly na odpověď, ještě se přes něj přehnal Vladimir Aceti (osobák 46.55) a svěřenec Dalibor Kupky prohrál v čase 46.70 i s Italem. Van Diepen ve finiši porazil Husillose a v osobním rekordu 46.06 si vybojoval lepší dráhu pro finále.

Maslákův tréninkový parťák Patrik Šorm chtěl své semifinále rozběhnout pomaleji a útočit v druhém kole. Plán však příliš nevyšel, sice se mezi 200 a 300 m z chvostu posunul na páté místo, ale v cílové rovince už si nepolepšil naopak turecký soupeř Cankci si vzal pozici zpět (47.60 vs. 47.69). Ve výrazně pomalejším běhu (než byl Maslákův) postoupili mladíci Jochem Dobber a Carl Bengtström v časech 46.56 a 46.67. Finálovou šestku pak zkompletovali lídr evropských tabulek Liemarvin Bonavecia a Luka Janežič. Maslák obsadí konečné osmé místo, Šorm 16.

Čeští půlkaři si v Toruni prožili hodně trpké závody, ani jeden z trojice neprošel dál z taktických rozběhových bitev. Nejnadějnější "pokus" probít se mezi tři v běhu (opět se postupovalo jen přímo) předvedl Filip Šnejdr. Nechtěl pomalý závod a tak se ujal tempa a udával jej až do poslední dvoustovky, pak se přes něj dostali soupeři, ale i tak svěřenec Petra Novotného bojoval do posledního metru o třetí místo. Nakonec ale Italu Barontinimu podlehl o devět setin a lze si jen postesknout, že při obvyklejším klíči měl osmý nejlepší čas (1:48.87).

Spoustu strkanic, ale hlavně většinu závodu v druhé, ba i třetí dráze, takový byl rozběh osmistovky Lukáše Hodbodě. Při zrychlení v závěrečném okruhu člen skupiny "Makačenko" Josefa Vedry soupeřům vůbec nestačil a porazil jediného z šesti. Nováček na vrcholných akcích Tomáš Vystrk věřil, že z pomalejšího tempa dokáže v závěru nějaké skalpy posbírat. Ale nestalo se a svěřenec Zbyňka Tesaře figuruje ve výsledkové listině pouze nad nečistě si počínajícím (a diskvalifikovaným) Abedinem Mujezinovičem z Bosny.

Nejrychlejší časy se běžely ve Šnejdrově šestém běhu, jeho vítěz Crestan z Belgie zapsal 1:48.32. Lepší byli už jen v tom předcházejícím Švéd Kramer (1:47.55) a Polák Borkowski (1:47.78). Šnejdr obsadí v konečné bilanci 19. pozici, Hodboď bude 34., Vystrk 38.

V semifinále čtvrtky poprvé trochu odkryla karty Femke Bolová. Nizozemka sice sbíhala až jako druhá, to jí však nebránilo v tom, aby na druhé dvoustoce stihla Jodie Williamsové nadělit skoro vteřinu. Vítězka zaběhla 51.17, Britka 52.09. Blýskla se také Justyna Ersetic-Swietyová, která ve svém běhu vylepšila polský rekord na 51.34. Finálovou šestici doplňují druhá Nizozemka Klaverová, Irka Healyová a Maďarka Miklósová.

Michal Procházka, foto: ČAS - Aleš Gräf