Staněk má světový bronz

sobota 3. března 2018
Z nejkvalitnějšího závodu halové historie dokázala koulař Tomáš Staněk vydolovat bronz, vítězný Walsh překonal rekord šampionátu. Štafeta čtvrtkařů postoupila do finále, ženy byly sedmé. Sprinter Záleský prošel do semifinále, mílař Holuša neobhájí stříbro z Portlandu.

Skvělá soutěž se šťastnou tečkou. Takové bylo finále koulařů na HMS v Birminghamu. Ještě nikdy se nestalo, aby sedm siláků překonalo v jednom závodě 21 metrů. Součástí toho byl i Tomáš Staněk, který do soutěže nevstoupil ideálně, pokus 20.28 m však výrazně vylepšil v druhé sérii - 21.12. Tím si řekl o účast v lepší osmičce, na medaili však bylo třeba ještě přidat. Povedlo se při čtvrté šanci, kdy Staněk poslal náčiní na 21.44 metru. Nakonec tento výkon stačil na bronz. Výtečně načasoval formu David Storl, německý šampion si stejným výkonem jako jeho český rival, tedy 21.44, posunout sezónní maximum. A jelikož měl kvalitnější druhý nejdelší pokus (21.18 vs. 21.12), bral stříbro. Závod suverénně opanoval Thomas Walsh. Úřadující venkovní mistr světa z Nového Zélandu, kraloval soutěži od prvního pokusu 22.13, tento kontinentální rekord navlas zopakoval ještě ve třetí sérii, aby pak v závěrečné, šesté přidal ještě osmnáct centimetrů. 22.31 je dokonce rekord šampionátu.

Další finále, další výkon roku. To byl trojskok žen, který ovládla Yulimar Rojasová. Mladá Venezuelanka se na čelnou pozici prosadila až v páté sérii a jejích 14.63 bylo nakonec vítězných. Snad i proto, že soupeřky, ač nebyly daleko, vylepšily si dnes osobní rekordy. Stříbrná Jamajčanka Kimberly Williamsová (14.48), bronzová Španělka Ana Peleteirová (14.40), ale i čtvrtá Rumunka Panturoiuová (14.33).

Rozběhy s českou účastí

Štafeta čtvrtkařů bez finalisty mezi jednotlivci Masláka zabojovala, ve složení Michal Desenský, Vít Müller, Filip Šnejdr, Patrik Šorm dosáhli času 3:06.40, který je poslal do zítřejšího medailového boje. Nejrychlejší byli podle očekávání Američané, kteří zaběhli 3:04.00.

Štafeta čtvrtkařských novicek na světové akci se s premiérou vypořádala se ctí. Čtveřice Martina Hofmanová, Marcela Pírková, Tereza Petržilková, Lada Vondrová (pro nejmladší členku to byl již třetí start zde v Birminghamu) dala dohramady výkon 3:34.90 - tedy průměr cca 53.7 vteřiny, který stačil na celkové sedmé místo. Od postupu do finále je dělily zhruba dvě a čtvrt vteřiny.

Mílař Jakub Holuša nezopakuje medaili z předešlého HMS v Portlandu. Rozběh v Birminghamu začal dobře držel se schovaný v balíku, včas se pak dostal na pozici, z níž mohl útočit na jedno ze dvou postupových míst. Jenže dlouhý, tříkolový finiš svěřenci Tomasze Lewandowského nesedl, a skončil až pátý (3:45.84). Vítěz nejrychlejšího běhu Maročan Iguider těsně nezdoal metu 3:40 (o 13 setin), Holuša bude celkově dvanáctý.

Velmi dobře si počínal v rozběhu na 60 metrů Dominik Záleský. Svěřenec Jakuba Uhra dokázal nejlepší reakci ze sedmičky sprinterů přetavit ve třetí přímé postupové místo v čase 6.74 za vítězným Slovákem Volkem (6.66) a druhým Íráncem Taftianem (rovněž 6.74). Čtyři sprinteři se dostali v této fázi pod 6.6 vteřiny, přičemž vůbec nejrychlejší byl Američan Baker (6.57).

To účast na HMS pro Záleského kolegu z disciplíny Zdeňka Stromšíka trvala prakticky nějakých 20 metrů, po nichž z dobře rozběhnutého závodu musel kvůli zranění zadního stehenního svalu přestat zabírat a do cíle doběhl pouze setrvačností (7.41). "Je škoda, že nebyl potřeba nějaký skvělý čas a já ani nedoběhl. Běžet s Collinsem však byl zážitek, před startem se staral o zábavu, zato Coleman se díval hodně zle," uvedl svěřenec Jaroslava Vlčka na hvězdnou společnost ve svém závodě. Vedle nejstaršího muže šampionátu (a nejrychlejšího) zde navíc startoval i nejmladší účastník HMS, teprve 16letý Malťan El Aida.

Průběh sedmiboje

Pro Jana Doležala nezačal druhý den zrovna ideálně, na 60 m překážek běžel ve všech svých třech předešlých vícebojích rychleji než dnešních 8.20. V průběžném pořadí poklesl o jednu příčku na osmé místo. Své rychlostní předpoklady ukázal opět Kanaďan Warner, který rovinku s bariérami prolétl za 7.67, dotáhl se tak na pouhé čtyři body na Francouze Mayera, ačkoli i on běžel velmi dobře - 7.83. Třetího času dosáhl Němec Kazmirek (7.95) a přeskočil tak na celkové třetí pozici Estonce Uiba (8.19) o 45 bodů.

V tyčce začal svěřenec Ludvíka Svobody na 450, zvládl je napoprvé, stejně se mu vedlo i na 460 a 470. Bohužel o další decimetr výš si s laťkou natřikrát neporadil, a celkově tak klesl na deváté místo. Skvěle si počínali v tyčce Sintnicolaas a Uibo, oba skočili 530, druhý jmenovaný se tím přiblížil boji o bronz, přestože i průběžně třetí Kazmirek skočil skvěle (520). Před závěrečným kilometrem si nevytvořil luxusnější náskok Mayer, neboť skočil "jen" 500 a jeho největší rival Warner (skvělý běžec) o decimetr méně.

Rozběh bez české účasti

Poprvé v historii HMS byl postupový klíč na osmistovce (žen) do finále takový, že přímo šla dál jen vítězka. Mezi nimi byla nejrychlejší Niyonsabaová z Burundi (2:00.99). Hned za ní doběhla další velká favoritka Wambuiová z Keni, ta však byla později diskvalifikována-

Michal Procházka, Adam Kolář, foto: Aleš Gräf