Staněk sedmý ve Stanfordu

pondělí 1. července 2019
Diamantový seriál si dal svou jedinou zastávku na druhé straně Atlantiku. Na mítinku v kalifornském Stanfordu, kam se dočasně přesunul z oregonského Eugene (přípravy na MS), českou atletiku zastupoval koulař Tomáš Staněk.

Startovní listina koulařského klání slibovala vynikající podívanou a skutečně se stala klenotem letošního ročníku Diamantové ligy ve Stanfordu. Na startu byl také jediný český zástupce Tomáš Staněk. Svěřenec trenéra Tylčeho zahájil soutěž hodem na 19.84 a následně se v třetí sérii zlepšil na 20.77. Bohužel ani to nestačilo k účasti v užším finále, jelikož do něj postupovalo pouze šest silných mužů. K tomu bylo třeba předvést 21.35, což byl výkon právě šestého Američana Darrella Hilla. Novozélandskému světovému šampionovi Tomu Walshovi stačilo 21.76 až na třetí místo. Druhý Američan Ryan Crouser pokořil o sedmnáct centimetrů dvaadvacetimetrovou hranici a byl druhý. Hrdinou tohoto závodu se však stal Brazilec Darlan Romani. Ten ukázal skutečně skvostnou sérii, kdy hned čtyři jeho pokusy letěly za 22.37. Ten nejdelší měřil 22.61, což je hodnota nového rekordu Diamantové ligy a kontinentálního historického maxima. Romani se tímto výkonem dostal také na desáté místo historických světových tabulek.

Závod na 3000 metrů žen byl tím nejrychlejším, jaký se kdy v historii Diamantové ligy běžel a byl přehlídkou národních a osobních rekordů. Jako první proběhla cílem v evropském a také diamantovém rekordu 8:18.49 Nizozemka Sifan Hassanová. Pět let staré maximum ligy Keňanky Hellen Obiriové překonala o více než dvě vteřiny (stejnou závodnici také sesadila z čela letošních světových tabulek), kontinentální maximum pak téměř o tři sekundy. Lépe než Rumunka Gabriela Szabóová v roce 2002 zaběhla i druhá v cíli Němka Konstanze Klosterhalfenová, takto z toho byl časem 8:20.07 "jen" národní rekord. Novou etiopskou rekordmankou se stala třetí Letesenbet Gideyová (8:20.27), když za sebou o vteřinu nechala věhlasnou krajanku Genzebe Dibabaovou (osobák 8:21.29).

Parádní představení předvedl na mužské čtvrtce překážek Američan Rai Benjamin. Svým soupeřům nedal ani nejmenší šanci a tratí proběhl v novém letošním nejlepším světovém výkonu roku 47.16. Sesunul tak z čela této statistiky Katařana Sambu, jenž byl v Šanghaji o jedenáct setin pomalejší. Za vlastním osobním rekordem, kterým se dělí o třetí místo historických světových tabulek, zaostal o pouhých 14 setin. S přehledem také překonal rekord mítinku Bershawna Jacksona, který měl dosud hodnotu 47.91. Jako druhý finišoval Kyron McMaster z Britských panenských ostrovů (48.94) a třetí byl Turek Yasmani Copello (49.37).

Špičkovou úroveň měla soutěž výškařek. Hned tři závodnice pokořily metu dvou metrů. Pro druhou Američanku Vashti Cunninghamovu a třetí Ukrajinku Jaroslavu Mahučikovou (obě 200 cm), se jednalo o vstup do klubu dvoumetrových výškařek. Přitom Mahučichová je věkem ještě juniorka. I tentokrát ovšem dominovala ruská vládkyně této disciplíny Maria Lasickeneová, která uhájila svou letošní neporazitelnost v pátém závodě v řadě. Ve Stanfordu úspěšně překonala 204 centimetrů.

Na ženském stýplu byl vyhlášen útok na světový rekord. Keňanka Beatrice Chepkoechová sice své vlastní maximum nepřekonala, ale v závodě jasně dominovala v novém rekordu mítinku a letošním nejrychlejším světovém čase 8:55.59. Stala se tak první ženou, která letos na této distanci prolomila devítiminutovou hranici. Druhá skončila i přes pád Američanka Emma Coburnová za 9:04.90. Body za třetí příčku brala další zástupkyně keňské stýplařské školy a někdejší mistryně světa Hyvin Kiyengová (9:05.81).

Pro domácí publikum byla velmi očekávaným závodem mužská stovka. K jejich radosti v ní byli nejrychlejší američtí sprinteři. Christian Coleman vylepšil vlastní letošní světové maximum na 9.81. Skvělého výkonu 9.87 dosáhl také druhý Justin Gatlin. Pod deset vteřin stlačil svůj čas také třetí Brit Zharnel Hughes (9.97).

Závod na jednu míli bývá na tomto mítinku tradičně vypsán na počest oregonské trenérské legendy Billa Bowermana a i tentokrát z toho byl letošní nejlepší světový čas na této trati. Cílovou pásku proťal jako první Keňan Timothy Cheruiyot za 3:50.49 před Ayanlehem Souleimanem (3:51.22) a Norem Filipem Ingebrigtsenem (3:51.28). Jeho mladší bratr Jakob Ingebrigtsen zaběhl nový juniorský evropský rekord 3:51.30.

Jihoafrická půlkařka Caster Semenyaová prožila ve Stanfordu po necelých dvou měsících soudních tahanic vítězný návrat na dráhu. Naposledy závodila na Diamantové lize v Dauhá. Ani tentokrát neměla vážnější soupeřku, když cílem proběhla vítězně v novém rekordu mítinku 1:55.70. V dalším pořadí ji následovaly Američanky Ajee Wilsonová (1:58.36) a Raevyn Rogersová (1:58.65).

V tyčkařském sektoru byl v souboji současných gigantů této disciplíny úspěšnější švédský mladík Armand Duplantis, který se přehoupl úspěšně přes laťku ve výšce 593 centimetrů, což se naopak nepodařilo Američanu Samu Kendricksovi, jenž zapsal 588 a byl druhý. Třetí skončil Polák Piotr Lisek (571).

Na stodesítce překážek si připsal plný počet diamantových bodů Orlando Ortega ze Španělska, jenž si posunul hodnotu sezónního maxima na 13.24. O dalším pořadí rozhodlo pět tisícin vteřin. Francouz Wilhem Belocian i Jamajčan Omar McLeod zaběhli shodně 13.29. Hlubší předklon měl nakonec Belocian.

V soutěži koulařek získala letošní třetí diamantové prvenství Číňanka Gong Lijiao, když jasně zvítězila výkonem 19.79. Další soupeřky zůstalo o více než půl metru zpět. Druhé místo si vyházela Jamajčanka Danniel Thomas-Doddová za 19.26. Třetí byla nejlepší z Američanek Chase Ealeyová (19.23).

Závod na 200 metrů žen měl možná trochu překvapivou vítězkou. Tou se stala Nigerijka Blessing Okagbareová, která si poradila s celým startovním polem v čase 22.05, což je její druhý nejlepší kariérní výkon a na stejné pozici momentálně figuruje také v letošních světových statistikách. Druhá byla Jamajčanka Elaine Thompsonová za 22.21 před evropskou šampionkou Dinou Asher-Smithovou (22.42).

Patnáctistovka žen se rozhodovala až v závěrečném finiši. V něm měla nejvíce sil Keňanka Faith Kipyegonová, která se radovala z prvního diamantového triumfu po návratu z mateřské pauzy v čase 3:59.04 a nechala za sebou Britku Lauru Muirovou (3:59.47) i domácí hvězdu Shelby Houlihanovou (3:59.64).

Hladká čtvrtka byla v jasné režii domácích závodníků. Roli současné světové jedničky potvrdil Michael Norman, který přesvědčivě zvítězil v čase 44.62. Druhý Kahmari Montgomery se již pod 45 vteřin nedostal (45.21). Jako třetí dosprintoval Fred Kerley (45.33).

Na ženské stovce se tentokrát diamantové body nerozdávaly. Vítězkou se stala Marie Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny za 11.02. O dvě setiny později se do cíle předkláněla Američanka Aleia Hobbsová (11.04) a třetí byla její krajanka Teahna Danielsová (11.13).

Závod na 2 míle se neběhá příliš často, a tak také nepatřil mezi diamantové disciplíny. To mu však nic neubralo na kvalitě a dramatičnosti. Dlouho v něm vedl Etiopan Selemon Barega. Nakonec se však musel spokojit s třetím místem s osobním rekordem 8:08.69. V cílové rovince se před něj přehnali Američan Paul Chelimo (8:07.59) a vítězný Uganďan Joshua Cheptegei, jenž zaběhl nový národní rekord své země 8:07.54. S tímto výkonem se řadí na páté místo historických světových tabulek této disciplíny.