Statistické ohlédnutí za Banskou Bystricí

Jan Houska
úterý 23. července 2024
Česká reprezentace přivezla z mistrovství Evropy v Banské Bystrici sedm medailí a zaznamenala tak nejúspěšnější vystoupení v zatím krátké historii tohoto šampionátu. Ten na Slovensku byl však jedinečný v mnoha dalších ohledech.

Mistrovství Evropy do 17 let v Banské Bystrici bylo v pořadí teprve čtvrtým kontinentálním šampionátem této kategorie a pro české barvy bylo jednoznačně nejúspěšnější. Cenný kov si na krk pověsilo hned sedm českých reprezentantů a se ziskem čtyř zlatých a tří stříbrných medailí obsadila naše výprava třetí příčku v medailovém hodnocení národů za Itálií (7-3-3) a Polskem (4-3-1). Na pódiové umístění dosáhli atleti z 26 zemí, přičemž šampionátu se zúčastnilo dohromady 48 federací.

Sedmero českých medailí

O první medaili se postaral Filip Toul, jenž s přehledem potvrdil roli favorita a zvítězil v takticky vedeném finále v čase 3:54.77. To bylo v sobotu dopoledne. V průběhu odpoledního bloku pak přidala stříbro stýplařka Ema Berková. Ta nestačila ve finále závodu na 2000 metrů překážek pouze na vítěznou Norku Astrid Cecilii Berntsen (6:32.11) a doběhla si pro stříbro v novém osobním rekordu 6:34.63.

Největší medailový přísun na konto českého týmu se pak očekával v průběhu nedělního závěrečného soutěžního bloku a tyto ambice se naplnily beze zbytku. Během necelých dvou hodin jsme se mohli radovat hned z pěti medailí. Vše zahájila Adéla Holubová na osmistovce, když v dramatickém finiši porazila britskou spolufavoritku Shaikiru King a zvítězila v novém rekordu šampionátu 2:04.23. Svěřenkyně Petra Bahenského vylepšila šest let starý zápis Britky Keely Hodgkinson o 96 setin. Následovalo parádní vystoupení Adama Červinky ve finále závodu na 2000 metrů překážek. Odvážný nástup kolo před koncem sice nedotáhl do vítězného konce, ale ve výsledku byl rychlejší pouze Španěl Bakr el Asri (5:46.71). Adam si doslova dolétl do cíle pro stříbro v osobním maximu 5:47.71.

Pak už zaklekla do bloků finále čtvrtky překážek děvčat Nina Radová, která ho naprosto s přehledem opanovala v novém rekordu mistrovství 58.00. Při svém triumfu překonala čas Britky Ophey Pye z minulého ME v Jeruzalémě o devět setin. Ještě větší dominance jsme se následně dočkali ve stejné disciplíně mezi chlapci. Michal Rada v něm přímo zničil zbytek startovního pole a doběhl si pro titul evropského šampiona v novém kontinentálním rekordu 49.42. Evropské historické maximum Španěla Aleixe Porrase z roku 2016 srazil o neuvěřitelných 96 setin. Rekord mistrovství Francouze Martina Fraysseho vylepšil dokonce o 1.23 vteřiny. Česká medailová radost byla navíc dvojnásobná, jelikož stříbro vybojoval v novém osobním maximu 51.12 Michalův spolubydlící Marek Váňa. Papírové předpoklady se tak naplnily beze zbytku.

2ea0ed1b-0b6b-45ec-a868-d35446f8364f-file-dsc-0270.webp

66 bodů do hodnocení národů

Zajímavé je vždy sledovat také bodové hodnocení národů, kdy se počítají všechna umístění do osmé příčky. Kromě zmiňovaných medailistů do něj výrazně přispěly také tyčkařka Nicole Krutilová a sprinterka Johanka Šafářová na dvoustovce, které skončily těsně pod stupni vítězů na čtvrtých místem. Hlavně Krutilová byla od pódiového umístění opravdu blízko, jelikož ji o medaili připravily pouze lepší zápisy soupeřek.

Na body dosáhli ještě Filip Toul, jenž doběhl v závodě na 3000 metrů sedmý a Silvie Daněčková, která dokončila finále dvoustovky na osmé příčce. Nutno dodat, že Silvie se v průběhu finálového závodu zranila a do cíle už pouze doklusala.

V bodovém hodnocení národů patří české reprezentaci osmé místo (66 bodů). Zde byla také nejlepší Itálie (145) před Německem (138) a Velkou Británií (110). Na body dosáhlo celkem 32 zemí.

Vystoupení české výpravy tak bylo v obou těchto ukazatelích jednoznačně nejúspěšnější ze čtyř doposud konaných šampionátů. Při tom premiérové v gruzínském Tbilisi byla medailová bilance 1-0-2 a bodový zisk činil 31 bodů. O dva roky později v maďarském Györu získali čeští atleti od každého cenného kovu jeden kus a posbírali 51 bodů. Z ME v Jeruzalémě 2022 si česká atletika odvezla jedno zlato a dvě stříbra. Bodů pak bylo 42.

Záplava rekordních zápisů

Kromě výkonu Michala Rady padly v Banské Bystrici ještě další dvě historická evropská maxima této kategorie. K radosti domácího publika se o jedno postarala Slovenka Laura Frličková, která už v rozběhu na 100 metrů překážek zaběhla 12.86, čímž o 12 setin překonala dosavadní rekordní zápis, který měla od roku 2017 v držení Francouzka Cyréna Samba-Mayela. Třetí evropský rekord přidala štafeta Italek, která vylepšila rok starý výkon Rumunek téměř o vteřinu na 2:05.23.

V průběhu šampionátu bylo k vidění patnáct rekordů mistrovství. K tomu padlo devět vícebojařských rekordů tohoto podniku, přičemž dva z nich jsou dokonce evropskými vícebojařskými rekordy. O ty se postarali Estonec Tristan Konso na stodesítce překážek (13.52) a Finka Enni Virjonen na stovce překážek (13.12). Ve čtrnácti případech se měnilo jméno leadera letošních průběžných světových tabulek kategorie do 17 let a 29 x došlo k vylepšení nejlepšího evropského výkonu této sezóny.

Atleti se radovali celkem z 595 osobních rekordů. Z 25 našich reprezentantů, kteří zasáhli do individuálních disciplín, si vytvořilo nebo alespoň vyrovnalo své kariérní maximum deset jmen.

Česká atletika také o jeden rekordní zápis přišla. Vítězka hladké čtvrtky Anastazja Kuš vylepšila časem 51.89 o 77 setin šest let staré maximum Barbory Malíkové z maďarského Györu.

Příští mistrovství Evropy do 17 let se uskuteční v termínu 16. – 19. července 2026 v italském Rieti.