Statistické ohlédnutí za Istanbulem
Uplynulý halový evropský šampionát se stal vůbec tím nejkvalitnějším v historii tohoto podniku. Vůbec poprvé se vyhoupl bodový součet výkonů v rámci HME přes 47 tisíc bodů, a to konkrétně na 47 432. Doposud držel tento primát předešlý šampionát v Toruni s 46 566 body před HME v Glasgow 2019 (46 455 bodů).
Řada rekordních zápisů v čele s tím světovým
V Ataköy Aréně byl k vidění dokonce i jeden světový rekord, a to v soutěži pětibojařek. Jeho novou držitelkou se stala Belgičanka Nafissatou Thiam, která ozdobila zisk svého třetího halového titulu ziskem 5055 bodů, čímž o 42 bodů překonala jedenáct let starý rekordní zápis Ukrajinky Nataliye Dobrynské ze stejné haly. Tehdy zde Dobrynská opanovala HMS s 5013 body. Přes tento součet se dostala i letos stříbrná Polka Adrianna Sulek, která výrazně vylepšila národní rekord své země na 5014 bodů. Výkon Thiamové je samozřejmě též novým evropským rekordem a historickým maximem šampionátu. O tento zápis připravila pro změnu Britku Katarinu Johnson-Thompson, která na HME v Praze kralovala výkonem rovných 5000 bodů.
Kromě Thiam se stali novými rekordmany mistrovství také Nor Jakob Ingebrigtsen na patnáctistovce (3:33.95) a nizozemská štafeta čtvrtkařek (3:25.66). Švýcarka Mujinga Kambundji pak ve finále šedesátky svým vítězným časem 7.00 rekord šampionátu vyrovnala. Adrianna Sulek se blýskla historicky nejrychlejší osmistovkou v rámci ženského pětiboje na evropských halových šampionátech, když si se závěrečnou disciplínou poradila v čase 2:07.17. Vícebojařské historické maximum mistrovství pak zaznamenal ve výškařském sektoru Nor Sander Skotheim, jenž se přenesl přes 219 centimetrů.
V průběhu HME padlo 34 národních rekordů a další 4 byly vyrovnány.
Ve čtyřech případech byl vylepšen letošní nejlepší světový výkon. Kromě již zmiňovaných Nafissatou Thiam a štafety Nizozemek se vyhoupli do čela letošních průběžných tabulek také britská dálkařka Jazmin Sawyers (700) a portugalský trojskokan Pedro Pablo Pichardo (17.60). Celkem dvanáctkrát se měnila hodnota letošního nejlepšího evropského výkonu.
Medailové pořadí pro Norsko, nejvíce bodů mají Italové
Medailovému hodnocení tentokrát kralovala norská reprezentace se čtyřmi zlatými a jednou stříbrnou medailí. Následovalo ji Nizozemsko se třemi zlatými, třemi stříbrnými a jedním bronzem. Třetí je Velká Británie s bilancí 3-1-2. Česká republika je s jedním stříbrem a jedním bronzem na osmnácté pozici. 14 zemí se mohlo radovat z titulu evropského šampiona a 21 reprezentací dosáhlo alespoň na jeden cenný kov.
Bodové hodnocení, kde se počítají všechna umístění do osmého místa, vyznělo jednoznačně nejlépe pro Itálii s 84 body před Velkou Británií (72.5 bodů) a Nizozemskem (69 bodů). Čeští atleti a atletky posbírali 37 bodů, za což jim patří v této statistice velmi solidní dvanáctá příčka. Alespoň bod získali reprezentanti 33 členských federací.
Jedenáct úspěšných obhajob
Celkem v jedenácti disciplínách došlo k úspěšné obhajobě titulu z předešlého šampionátu v Toruni. Nor Jakob Ingebrigtsen to navíc dokázal hned dvakrát, a to na tratích 1500 a 3000 metrů. Dalšími úspěšnými obhájci jsou řecký dálkař Miltiadis Tentoglou, portugalský trojskokan Pedro Pablo Pichardo, francouzský vícebojař Kevin Mayer, nizozemská čtvrtkařka Femke Bol, britská půlkařka Keely Hodgkinson, ukrajinská výškařka Yaroslava Mahuchikh, portugalská koulařka Auriol Dongmo, belgická vícebojařka Nafissatou Thiam a štafeta čtvrtkařek z Nizozemska.
Naopak sedmi atletům se své tituly obhájit nepodařilo a v osmi disciplínách obhájci vůbec v Istanbulu nezávodili.
Pět atletů si odvezlo z Turecka dva cenné kovy. Pouze Jakob Ingebrigtsen získal obě v individuálních disciplínách, když opět nenašel přemožitele na patnáctce ani na trojce a byl jasným běžeckým králem šampionátu. Dvě zlaté medaile si na krk pověsila Femke Bol, která jasně dominovala finále čtvrtky v parádním čase 49.85 a byla finišmankou stejně suverénní štafety na 4x400 metrů.
Její reprezentační kolegyně Lieke Klaver a Belgičan Julien Watrin pak měli shodnou bilanci, když získali stříbro na čtvrtce a zlato se štafetou. Polka Anna Kielbasinská brala dvě bronzové medaile, a to též na čtvrtce a se štafetou.
Mezi legendy halových evropských šampionátů
Ač je Jakobu Ingebrigtsenovi stále ještě pouhých 22 let. Ve své sbírce už má pět titulů halového mistra Evropy a k tomu ještě jedno stříbro. Ceněný běžecký double na tratích 1500 a 3000 metrů vybojoval letos v Istanbulu a také před dvěma lety v Toruni. Ještě jako junior vyhrál na HME v Glasgow 2019 trojku a byl druhý na patnáctce.
Stejný počet zlatých medailí z HME má také zkušená Britka Laura Muir. Ta se může pyšnit třemi tituly z patnáctistovky a dvěma z trojky. Běžecký double získala na HME 2017 v Bělehradě a o dva roky později na domácí půdě v Glasgow.
Tři zlaté medaile a jedná stříbrná. To jsou jedinečné sbírky, kterými se mohou z evropských halových šampionátů pyšnit vícebojařská esa Nafissatou Thiam a Kevin Mayer. Thiam brala stříbro na HME v Praze 2015. Mayer získal stejný cenný kov dokonce v Göteborgu 2013. Oba pak nenašli přemožitele na halových mistrovstvích Evropy v Bělehradě 2017, Toruni 2021 a nyní v Istanbulu. Mayer se ziskem třetího titulu dorovnal na Romana Šebrleho, jenž opanoval HME v letech 2002, 2005 a 2007.
Řecký dálkař Miltiadis Tentoglou vybojoval třetí halový evropský titul v řadě, a to v pouhých čtyřiadvaceti letech. Dá se tak očekávat, že by ještě nějaké další vavříny na tomto podniku mohl přidat.