Štefela neobhájil, Florian a Schubert 8.

sobota 15. července 2023
Ani v průběhu třetího finálového bloku se česká výprava cenného kovu na ME do 23 let v Espoo nedočkala. Výškař Jan Štefela nenavázal na zlatý úspěch z Tallinnu a skončil pátý. Oštěpař Martin Florian a překážkář Štěpán Schubert přidali osmá místa. Jakub Davidík byl z této pozice diskvalifikován.

Jan Štefela vstupoval do výškařského finále jako obhájce mistrovského titulu z Tallinnu. První tři výšky zdolal svěřenec Jaroslava Báby hned napoprvé a průběžnému pořadí vévodil, jelikož na 219 centimetrů vstupoval jako jediný s čistým zápisem. Na této hodnotě přišla ovšem hned tři zaváhání, což znamenalo konec medailových nadějí a Honza bral páté místo. Zaslouženým vítězem se stal Turek Ali Eren Ünlü, jenž se jako jediný úspěšně přenesl přes 222 centimetrů. Stříbro a bronz náleží Ukrajincům Olehu Doroshchukovi a Romanu Petrukovi, kteří si umístění na pódiu zajistil překonáním 219 centimetrů napoprvé.

Oštěpařům odpadla kvalifikace, a tak měli rovnou třináctičlenné finále. Martin Florian ho zahájil slušným pokusem na 73.61 a hned v druhé sérii si pak zajistil elitní osmičku, když jeho oštěp dolétl na 74.13. V dalším průběhu soutěže už zlepšení nepřišlo, a tak si svěřenec Petra Frydrycha odveze z Espoo konečné osmé místo. Zlato si vyházel v letošním nejlepším evropském výkonu kategorie do 23 let 83.04 Ukrajinec Artur Felfner. Druhý skončil obhájce titulu Topies Laine z Finska (79.77) a bronz si zajistil díky osobáku 77.23 Ital Michele Fina.

Dalším českým finalistou v rámci sobotního odpoledního programu byl Štěpán Schubert na stodesítce překážek. Tomu parádně vyšel start, ale velmi záhy ztratil rytmus a následovaly kolize. Cílem pak doklusal na osmém místě v čase 17.44. Rozhodčí si naštěstí nevšimli, že dokončil závod v jiné dráze, než ve které do něj odstartoval, a tak bude přeci jen klasifikován na této pozici. Vítězný Francouz Sasha Zhoya sice nepřidal další vylepšení rekordu mistrovství, kterého dosáhl časem 13.22 v semifinále, ale roli hlavního kandidáta na zlato potvrdil a vyhrál v čase 13.31 před Italem Lorenzem Simonellim (13.36) a reprezentačním kolegou Erwanem Cinnou (13.47).

Finálový závod na 1500 metrů byl taktický a také velmi kontaktní. O to složitější měl Jakub Davidík, aby se dostal do nadějné pozice k očekávanému finiši. V posledních šesti stech metrech podstoupil hned několik strkanic, přičemž při jedné dokonce musel vyšlápnout na trávník za mantinel. Vzájemné souboje mu bohužel ubraly síly směrem k závěrečnému spurtu k cílové rovince. Přesto finišoval na velmi solidním osmém místě v čase 3:45.64. Následně však přišla diskvalifikace za právě zmiňované vyšlápnutí. Česká výprava podala proti tomuto rozhodnutí protest. Ten bohužel nebyl úspěšný a Jakub tak byl definitivně diskvalifikován.

Soňa KouřilováAnnou Málkovou vybojovaly hned při své premiéře na velkém šampionátu finálovou účast, když obě ve svých rozbězích předvedly parádní výkony. Samotný finálový boj už jim nevyšel podle představ. Oběma závod příliš nesedl. O něco lépe si vedla Soňa Kouřilová, která doběhla desátá v čase 10:06.21. Anna Málková finišovala na čtrnácté příčce za 10:19.89. O vítězce se rozhodlo v závěrečném okruhu, kde měla nejvíce sil Němka Olivia Gürth, která se radovala ze zisku mistrovského titulu v novém rekordu šampionátu 9:26.98. Čtyři roky staré maximum Dánky Anny Emilie Moller srazila o 38 setin. Pro stříbro si doběhla Litevka Greta Karinauskaité za 9:30.96 a třetí byla Španělka Marta Serrano (9:41.47).

V závodě na 10 000 metrů žen nás reprezentovala Julia-Anna Lily Bell. Svěřenkyně Jana Pernici se v úvodní třetině závodu držela ve skupince pronásledovatelek, které se pokoušely dotáhnout na čelo. Chvíli se dokonce odpoutala a pokusila se o stíhací manévr sama, avšak neúspěšně. V druhé polovině závodu se pak pohybovala okolo patnácté pozice a cílem nakonec proběhla jako čtrnáctá v čase 35:44.43. Vyhrála Britka Alice Goodall v čase 33:16.45. Další medaile získaly pro Itálii Sara Nestola (33.17.51) a Aurora Bado (34:12.75).

V rozbězích na 200 metrů žen hájily české barvy hned tři závodnice. Postoupit se podařilo pouze jedné z nich, a to Natálii Kožuškaničové, která se ve svém rozběhu předklonila do cíle na čtvrtém místě a čas 23.74 jí ke vstupence do další fáze stačil. Tolik štěstí už neměla Barbora Šplechtnová. Výkon 23.92 už na postup nestačil a bude devatenáctá. Pavla Kvasničková skončila ve svém běhu sedmá za 24.20 a obsadí 26. příčku.

Na stejné distanci mužů papírové předpoklady opravňovaly k postupovým ambicím Ondřeje Macíka a svěřenec Michala Nováka předvedl ve svém rozběhu přesvědčivý výkon, když i s kontrolovaným závěrem nestačil v čase 20.97 pouze na Nizozemce Raphaela Boujou (20.83) a zajistil si přímou cestu do semifinále. Eduard Kubelík se musel poprat s velmi nevýhodnou první dráhou. I tak byl od postupu velmi blízko, konkrétně mu k němu chyběly tři setiny, o které v přímém souboji podlehl Polákovi Marcinovi Karolewskému, jenž šel dál přímo, zatímco Kubelíkovi čas 21.32 nestačil.

Úvodní den soutěže desetibojařů za sebou má František Doubek. V průběhu dopoledne zaběhl stovku za 11.13, v dálkařském sektoru zapsal 657 centimetrů a v kouli bral body za 13.33. Odpoledne pak ve výšce zdolal nejlépe 191 centimetrů a čtvrtku proběhl v čase 50.59. Náš reprezentant tak přenocuje na průběžném šestnáctém místě se ziskem 3743 bodů. Závodu prozatím dominují norští favorité. Vede Sander Skotheim (4457 bodů) před týmovým parťákem Markusem Roothem (4364 bodů).

Suverénní vládkyni finále stovky překážek byla Švýcarka Ditaji Kambundji, která si dosprintovala pro titul v novém rekordu mistrovství 12.68. Dosavadní maximum Bělorusky Elviry Herman z roku 2019 srazila o dvě setiny. Stříbrná Italka Elena Carraro i bronzová Maďarka Anna Tóth proběhly cílem shodně v čase 12.97. Tisíciny ovšem hovořily ve prospěch překážkářky z Apeninského poloostrova.

Finále štafety žen na 4x100 metrů se muselo obejít bez české účasti a jeho vítězkami se staly v novém rekordu šampionátu Britky, které časem 43.04 o setinu vylepšily dva roky staré maximum Německa, které tentokrát zůstalo bez medaile. Zbylé cenné kovy získaly stříbrné Francouzky (43.39) a bronzové Švýcarky (43.59). Ve stejné disciplíně mužů rozhodovaly o zlatu pouhé tři tisíciny, které hovořily ve prospěch Italů před Francouzi. Obě sestavy zaběhly čas 38.92.

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová