Stewartová 26. v maratonu

sobota 26. srpna 2023
Moira Stewartová obsadila v maratonském závodě na mistrovství světa v Budapešti 26. místo v čase 2:34:02. Zvítězila Etiopanka Amane Shankule za 2:24:23.

Také u maratonu, stejně jako u chodeckých disciplín, bylo jasné, že se v rámci mistrovského závodu nebude cílit na nějaké super rychlé časy. I proto se dokázala Moira Stewartová držet ještě na desátém kilometru na dohled sedmnáctičlenné vedoucí skupiny, když touto metou probírala na průběžném třicátém místě v mezičase 35:37. Půlmaratonem pak proběhla svěřenkyně trenéra Václava Janouška za 1:15:12 a byla sedmadvacátá.

Na třicátém kilometru už čítala vedoucí skupina favoritek jen šest závodnic. Etiopie měla ve hře o cenné kovy stále všechny čtyři běžkyně. Naopak z Keňanek se držela už pouze žena s nejrychlejším letošním časem Rosemary Wanjiru. Tuto sestavu pak doplňovala ještě zkušená Lonah Salpeter reprezentující Izrael. Moira držela 27. pozici v mezičase 1:47:56. O tři kilometry později už byly na čele pouze Etiopanky a vypadalo to na naprostou dominanci této východoafrické běžecké velmoci.

Rozhodující okamžik v boji o titul nastal na 35. kilometru, kdy se odhodlala k nástupu Amane Shankule, tedy ta z Etiopanek, od které se to čekalo nejméně. Velmi rychle si vybudovala velmi solidní náskok přibližně dvaceti vteřin na ostatní pronásledovatelky v čele s obhájkyní zlata a její krajankou Gotytom Gebreslase. V ten moment to vypadalo na kompletní etiopské obsazení stupňů vítězů, ale zezadu se velmi rychle přibližovala Maročanka Fatima Gardari. Ta nejprve předběhla Wanjiru i Salpeter a následně zaútočila i na v ten moment bronzovou Yalemzerf Yehualaw.

Amane Shankule si mezitím doběhla pro titul světové šampionky v čase 2:24:23. Na zlato z Eugene navázala budapešťským stříbrem Gotytom Gebreslase za 2:24:34. Bronz pak skutečně vybojovala nečekaně Maročanka Fatima Gardari (2:25:17). Moira Stewartová proběhla cílem na 26. místě v čase 2:34:02, což se dá považovat ve světové konkurenci považovat za solidní výsledek. Naše reprezentantka byla sedmou nejrychlejší Evropankou v závodě, přičemž dvě závodnice před ní sice reprezentují evropské státy, ale mají africký původ.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová