Stewartová zaběhla ve Valencii nový půlmaratonský národní rekord
Moira Stewartová odcestovala do Valencie s jasným cílem, a tím bylo překonání jejího dva roky starého národního rekordu. Ideálně se pak chtěla svěřenkyně Václava Janouška stát první Češkou, která uběhne půlmaraton pod 1:10, a to se jí podařilo měrou vrchovatou. Po většinu závodu se držela na dvanácté pozici. Pětkou probíhala v mezičase 16:16 a na deseti kilometrech byla za 32:39, což dávalo naději k výraznému překonání rekordního zápisu. V druhé polovině trati těžila ze společnosti Němky Evy Dieterich a Japonky Yumi Yoshikawy a na patnáctce jí časomíra ukazovala 48:44.
V závěru se pak Moira posunula na konečnou jedenáctou příčku a cílem proběhla v parádním čase 1:08:44, kterým vylepšila svůj národní rekord z Istanbulu o jeden a půl minuty, a nakonec tak prolomila dokonce hranici 1:09. "Zatím mi to hlava moc nebere. Měla jsem za cíl běžet pod 1:10 a nakonec z toho byl čas pod 1:09. Je to taková odplata za to, jak se mi letos nedařilo. Samozřejmě jsem věděla, že mám natrénováno, ale v létě jsem to neuměla prodat. Závod jsem rozběhla dost svižně. Komunikovala jsem s jedním vodičem jiné závodnice, který mi říkal, že cílí na 1:09. To bylo prostě něco, co jsem chtěla, takže jsem se jich držela do desítky. Od čtrnáctého kilometru to šlo už opravdu těžko, ale pořád jsem se rvala a průběžně kontrolovala hodinky, což bych dělat neměla. Tempo bylo nastavené dobře a pořád se mi hlavou honilo, že bych mohla běžet pod 1:09. Když jsem pak viděla čas, tak to byla úleva. Nemohla jsem tomu uvěřit a mám z toho hroznou radost. Byl to opravdu skvělý závod," zhodnotila své vystoupení ve Valencii, kde před rokem vylepšila i maratonský národní rekord.
Pro celkem jednoznačné vítězství si doběhla Keňanka Agnes Ngetich, která měla v polovině trati dokonce půlminutový náskok na světový rekord. V závěrečných kilometrech ovšem poměrně výrazně zpomalila, a tak na tři roky starý výkon Etiopanky Letesenbet Gidey ze stejné trati nedosáhla. V cíli na něj ztratila časem 1:03:04 dvanáct vteřin. Poměrně výrazně ji ke konci stahovaly Etiopanka Fotyen Tesfay (1:03:21) s další Keňankou Llian Kasait (1:03:32), které se svými výkony zařadily na třetí a čtvrtou příčku historických světových tabulek. Na sedmou pozici stejné statistiky se dostala na této trati debutující Etiopanka Ejgayehu Taye (1:04:14).
Valencie ovšem přeci jen světový rekord viděla, a to v závodě mužů. Etiopan Yomif Kejelcha ho měl na dohled v podstatě v celém jeho průběhu a pohyboval se v mezičasech jen několik vteřin za ním. V závěru ovšem dokázal přeci jen ještě najít nějaké síly navíc a tři roky starý zápis Uganďana Jacoba Kiplima z Lisabonu vylepšil o jednu vteřinu na 57:30. Druhému Keňanovi Danielovi Mateikovi nadělil Kejelcha 47 vteřin.
Velmi sympatické vystoupení předvedli také naši běžci. Martin Zajíc finišoval na 36. místě ve velkém osobním rekordu 1:02:31. Kariérní maximum si posunul téměř o dvě minuty a vyhoupl se na třetí místo českých historických tabulek. Rychleji běžel naposledy český rekordman Jan Pešava v roce 1997 v Košicích. Ještě o větší časový úsek si vylepšil osobák jedenapadesátý Patrik Vebr, jenž si s tratí poradil v čase 1:03:24 a stal se sedmým nejrychlejším Čechem na půlmaratonu. Osmašedesátý Vladimír Marčík poprvé v kariéře stlačil na této distanci svůj čas pod 1:05. Hodnota jeho nového kariérního zápisu je 1:04:55.