Stoletý maratonec by rád nesl olympijskou pochodeň

Aktuality
středa 19. října 2011
Světová média v tomto týdnu skloňují jméno Fauji Singha, rodáka z Indie nyní žijícího ve Velké Británii. Vyznavač sikhismu se stal nejstarším běžcem, který dokončil maraton, navíc jako první po dovršení sta let.

89 let je úctyhodný kus života, po němž už i chůze není samozřejmostí. Fauji Singh narozený v indické oblasti Paňdžáb v tomto věku začal vážněji koketovat s běháním, to když přišel o svou ženu. Od té doby běhá každý den deset mil, tedy asi šestnáct kilometrů, a svou novou vášeň si nenechal pro sebe. Od Londýnského maratonu 2000 závodí „o sto šest“ a hned začal lámat rekordy své věkové kategorie. Patří mu třeba nejlepší maratonský čas devadesátiletých, to když v roce 2003 zaběhl v Torontu 5 hodin a 40 minut.

Na zdejší trať se vrátil i minulý víkend a ačkoli běžel takřka o tři hodiny pomaleji, zase má na svém kontě zápis. Vedle toho „atletického“, který říká že v kategorii 100+ zvládl 42.195 km od výstřelu (je směrodatný pro všechny rekordy) do cíle za 8:25:17, se zapsal tentokrát i do Guinessovy knihy jako „nejstarší maratonec na světě“.

I když… ihned se objevily hlasy, které jeho věk zpochybňují. Přeci jen, Singh se údajně narodil 1. dubna (na Apríla!) 1911 v obci Beas Pind, ve státě Paňdžáb v tehdejší Britské Indii. A lze si představit, že to se zaznamenáváním dat narození tehdy nebylo bůhvíjak slavné. Ostatně, stačí se podívat na současnou líheň běžců z Afriky, u mnohých stále známe jen rok narození a nikoli měsíc či den. A atletika už zaznamenala i odhalení manipulace s věkem.

Opusťme však spekulace a držme se známých fakt. Je pravda, že o Singhově mládí, natož dětství, toho mnoho nevíme. V rodné Indii se věnoval, jak jinak, farmaření, mluví pouze paňdžábsky a neumí číst ani psát. Na běhání podle svých slov poprvé pomyslel v 63 letech, ale až smrt manželky jej posunula k seriózní přípravě. To už žil se svým synem v Londýně. Díky výsledkům a nepochybně i nesportovní vizáži odpovídající jeho víře v sikhismus se stal svého druhu celebritou, figuroval třeba v reklamě na sportovní vybavení po boku sportovců jako boxer Ali či fotbalista Beckham.

V roce 2004 nesl olympijskou pochodeň na cestě do Atén. V příštím roce by si to rád zopakoval, vždyť od srdce dějiště her – atletického stadionu – bydlí jen pár mil. Přestože se proslavil díky silničním závodům, vydal se i na ovál. Před svým „představením“ v torontském maratonu si v kanadské metropoli zaběhl všechny tratě od 100 do 5000 metrů a na všech zaznamenal rekordy své kategorie. Jeho časy: 100 m za 23.14, 200 za 52.23, 400 – 2:13.48, 800 – 5:32.18, 1500 – 11:27.81, míle – 11:53.45, 3000 m – 24:52.47 a 5000 – 49:57.39.

Na závěr se sluší připojit Singhův recept na dlouhověkost: zázvorové kari, šálky čaje a žádný stres. „Být vděčný za vše co máte, vyhýbat se lidem, kteří jsou negativní, usmívat se a běhat,“ shrnul svůj návod na životní štěstí pro britský Daily Mail. A přestože maraton v Edinburghu v příštím roce má být jeho posledním závodem, běhání jako takového se vzdát nehodlá. „Nepřestanu běhat až do smrti,“ prohlásil již dříve.

Michal Procházka

Fotogalerie