Strategie ČAS, nominace pro ME, repre v nové značce
„Atletika žije naplno a je důležité, že ji neopouštějí inovativní vize,“ uvedl svůj projev předseda ČAS Libor Varhaník. „Chceme nabídnout znovuposouzení atletiky ve společnosti tak, aby plnila roli sportu na celý život. Učí totiž základním pohybovým dovednostem a vede k sociální soudržnosti,“ zdůraznil. Ruku v ruce s tím jdou změny v soutěžích. „Připravili jsme nový systémový dokument k mistrovství republiky, který například předpokládá vyšší zapojení obcí.“
Posun nemíjí ani svazovou administrativu, bylo rozhodnuto o zrušení fyzických registračních karet atletů, které tak budou do budoucna pouze elektronické. Po závodní sezoně také vzniknou slibované čtyři sekce sekretariátu ČAS, jak je Varhaník definoval ve svém kandidátském projevu: Oddělení sportovní přípravy a péče o reprezentaci, oddělení soutěží, oddělení komunikace a oddělení servisu a služeb základním článkům. „I v dnešní ekonomické situaci jsem rád, že se nám daří držet silné partnery, kteří náš sport podporují,“ uzavřel předseda ČAS děkovným vzkazem ke sponzorům.
Petr Svoboda, Helena Fibingerová, Libor Varhaník - obě foto: J. Čech
Podle Varhaníka má na tomto počinu „lví podíl“ Helena Fibingerová, prokuristka České atletiky, marketingové společnosti svazu. „Dvacet čtyři partnerů, to je výsledek mé dvacetileté práce,“ prohlásila Fibingerová. „Jako zásadní úspěch považuji novou čtyřletou smlouvu s generálním partnerem ČAS, Českou spořitelnou, která garantuje základní finanční stabilitu v období 2009 až 2013. Děkuji všem partnerům, že nás neopustili a že poskytují své prostředky. Jsem ráda, že mohu říct, že atletika nebude mít míň,“ popsala situaci bývalá koulařka, jež nyní pomáhá sportu, který ji proslavil, získáváním financí. „Největší odměnou jsou pro mě úspěchy našich atletů,“ přidala svou osobní výpověď.
Očekávaným bodem bylo zveřejnění nominace na mistrovství Evropy družstev, které se příští víkend uskuteční na základech dřívějšího EP. „Je to nová soutěž, navazuje však na Evropský pohár založený Brunem Zaulim, jehož jméno také nesl od vzniku v roce 1965,“ vysvětlil ředitel ČAS František Fojt. O proměnách najde čtenář podrobné informace v Zaostřeno na, Fojt k tomu dále uvedl: „Hledají se prvky jak zatraktivnit a zpřehlednit soutěž zejména pro diváky.“ Proto tolik zvláštních ustanovení pro soutěže na dráze i v poli. „Uvidíme, jak se to povede a zda to bude znamenat také větší nepředvídatelnost výsledků.“ Český tým se loni při přetvoření soutěže dokázal probojovat do nejvyšší skupiny, Superligy, a tak po roce pocestuje znovu do portugalské Leirii, především aby potvrdil svou příslušnost k evropské elitě.
Šéftrenérovi Václavu Fišerovi, staviteli družstva, přibylo naštěstí jen málo vrásek, minimálně jeden velmi citelný výpadek však jeho společný tým mužů a žen postihl. „Zranění Petra Svobody je takové, že nebude moci závodit. Nahradí jej Standa Sajdok,“ litoval Fišer. Sám český překážkářský rekordman situaci objasnil takto: „Mám natržený sval a malý výpotek. Bude trvat čtyři týdny, snad ne víc, než si zase nazuju tretry. Doufám, že se pak stihnu připravit na MS a že tam předvedu výkon, který jsem si přál, pod 13.20.“ „No tak podle toho, že v novém dresu poběžíš o dvě desetiny rychleji, jak jsi říkal, tak pod těch třináct, ne?“ reagoval nato Fišer. „Kdyby se mi to povedlo po tomhle zranění, tak by to byl další zázrak po bronzové medaili letos v hale,“ odvětil vážně Svoboda. Oslabení přišlo také pro hladký sprint zraněním Vojtěcha Šulce, který bude chybět zejména v ataku krátké štafety na limit pro MS. Obejít se budou muset Češi bez zkušeného Michala Šnebergera, mílaře, který svými závěry dokázal loni v Leirii ovládnout 1500 i 3000 metrů. V ženské části týmu bude hlavní ztrátou Denisa Rosolová, na druhou stranu je její zranění asi nejméně vážné.
Nominaci pro ME družstev najdete zde.
„Nebude to nic lehkého udržet se v této skupině, sestupují totiž tři z dvanácti,“ upozornil šéftrenér. „Podle propočtů statistika Jiřího Havlína bychom ale z ohrožené čtveřice Portugalsko, Švédsko, Řecko měli devátou příčku ‚uviset‘ právě my.“ Fišer připustil, že to je matematika, ale přesto důvěřuje svým svěřencům, že elitní skupinu udrží. „Věřím, že to vyválčíme.“ Nevadí mu ani změny v pravidlech.
„Atletika je zatím konzervativní sport. Ale já jsem optimisticky naladěný, podívejte se na úspěch klasického lyžování. Je správné, že vyzkoušíme něco nového i my. Jistě, půjde to proti absolutním výkonům, ale na to jsou přece všechny ostatní závody, mítinky, světové akce. Pro mě je to příjemně osvěžující i přesto, že si něco ani nedovedu představit,“ rozpovídal se Fišer. Podle něj samozřejmě půjde mnohem více o taktiku, což potvrzují i atleti. Jiřina Ptáčníková míní: „Budou vyšší základní výšky, bude se postupovat po více centimetrech, třeba i dvaceti a po prvním nezdaru zvyšovat hned na další,“ vidí situaci ve „své“ tyči. Zde je maximální počet celkových křížků stanoven stejně jako ve výšce na tři, čtvrtý nezdařený pokus už totiž znamená vyřazení ze soutěže. Nulové tolerance v bězích se trochu obává nominovaná čtvrtkařka Jitka Bartoničková. „Kolikrát jsou bloky nastavené velmi citlivě a vy se v nich třeba zhoupnete, aniž o tom víte. Nerada bych poškodila družstvo.“
Ať už to bude, jak chce, zkouší svaz úprav pravidel využít, třeba vyřazování na pětce. „Proto nasazujeme Jakuba Živce. Uplatní svou rychlost (má limit pro MEJ na 5000 i 1500 m) po dvou, třech kilometrech, a pak už může závod klidně doklusat. Nemá smysl uvažovat jinak, ze srovnání času i nejlepšího našeho na pětku vychází poslední místo,“ vysvětlil Fišer. Proč se zkouší tyto změny právě na starém kontinentě? „Atletika se narodila v Evropě a ta je přirozeně její dílnou,“ uzavřel Varhaník.
O novém sponzorském oblečení viz tento článek.