Středoškolský pohár putuje do Prahy

úterý 9. ledna 2018
V jablonecké hale proběhlo klání v rámci Středoškolského poháru sportovních gymnázií. Z celkového triumfu se radovali študáci z Gymnázia Přípotoční v Praze.

Celkové pořadí letošního ročníku Středoškolského poháru sportovních gymnázií opanovali studenti z Gymnázia Přípotoční v Praze. Stříbrnou příčku obsadili závodníci a závodnice reprezentující brněnské gymnázium a na bronzový stupínek vystoupali gymnazisté a gymnazistky z Plzně.

Mezi chlapci byli nejúspěšnější studenti z Gymnázia Přípotoční v Praze. Druhou příčku obsadili atleti z brněnského gymnázia a třetí skončili borci z pardubického gymnázia. Děvčatům kralovaly atletky z plzeňského gymnázia před gymnazistkami z Brna a Gymnázia Přípotoční.

Na šedesátce překážek juniorů jasně dominoval David Ryba z pardubického gymnázia, který jako jediný stlačil svůj čas pod osm vteřin, když proběhl cílem v čase 7.97. Mezi dorostenci byl nejrychlejší českobudějovický Tomáš Kratochvíl. Tomu časomíra ukázala 8.19. Také kategorie dorostenek měla na této distanci jasnou a očekávanou vítězku. Stala se jí Barbara Píchalová z Plzně v čase 8.69. Závod juniorek opanovala Nikoleta Jíchová za 8.96.

Nejkratší hladký sprint na 60 metrů se stal kořistí českobudějovického Tomáše Němejce, jenž potvrdil své vedoucí postavení z rozběhů a za čas 6.98 připsal pro svůj tým plný počet bodů. Mezi dívkami se radovala Adéla Záhorová, když byla ze všech nejrychlejší za 7.67. O pár desítek minut později pak přidala svůj druhý individuální triumf v dálkařském sektoru. V dálce chlapců potvrdil papírové předpoklady Tomáš Kratochvíl. Jeho nejdelší pokus měřil 680 centimetrů.

Ve výšce dívek se hned tři závodnice přenesly přes 167 centimetrů. O první místo se podělily Lucie Sedláčková a Daniela Volná, které měly lepší zápis než kladenská Klára Červenková. Ve výškařském klání chlapců neměl vážnějšího soupeře Adam Pekárek. Jeho vítězný výkon měl hodnotu 197 centimetrů.

Nejdelší koulařský výkon předvedl vítěz soutěže dorostenců Jiří Osolsobě, jehož náčiní dopadlo na 16.27. Mezi juniory měl nejdelší vrh na svědomí brněnský Adam Horák, který jen těsně nepokořil patnáctimetrovou hranici (14.95). V kategorii dorostenek vyhrála Eliška Zahradníčková za 13.63. Čtyřkilové náčiní pak poslala nejdále Kristina Jeřábková (11.85).

Na ovále se mohla těšit ze dvou suverénních prvenství Lada Vondrová. Finalistka loňského mistrovství Evropy juniorů v Grossetu nejprve nenašla přemožitelku na osmistovce, kde proběhla cílem jako první v čase 2:16.82 a následně byla nejlepší i na poloviční trati, kterou vyhrála za 56.03. Nejrychlejším půlkařem byl vítěz druhého běhu Ota Škvor (1:59.38). Na čtvrtce bral plný počet bodů pardubický Ondřej Holub (51.41). Nejdelší běžeckou disciplínou byl závod na 3000 metrů. Zde vyhrál stejně jako na půlce vítěz druhého běhu. Pro zlínské gymnázium získal primát Filip Vabroušek (9:16.14).

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben